بورس

چشم‌انداز بورس در 1400

متغیرهای متعدد، روند آتی بورس را مبهم کرده است

بازار سهام از ابتدای سال 1400 تاکنون روندی کاهشی در پیش گرفته است؛ به‌طوری‌که از ابتدای سال شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران حدود 5 درصد بازدهی منفی، عایدی برای سهام‌داران داشته است و نمادهای فراوانی از بازار سهام صفوف فروش را تجربه می‌کنند. مواردی مانند نرخ ارز، ابهام در مسائل سیاسی، دامنه نوسان نامتقارن، «پی» بر «ای» تاریخی و فوروارد بازار، نرخ سود بانکی و قیمت‌های جهانی را می‌توان به‌عنوان دلایل شرایط حال حاضر بازار سهام نام برد. برای پیش‌بینی روند بازار سهام نیز بایستی متغیرهای فوق‌الذکر را بررسی و روند آتی آن را پیش‌بینی کرد.

چشم قرمز بورس به راه بهار

بیش از 70درصد نمادهای بازار سرمایه در صف‌فروش گرفتار هستند

شروع بورس در سال 1400 تا بدین جا دلگرم‌کننده نبوده است. اگر بخواهیم خوش‌بینانه نگاه کنیم، شاید موتور بورس هنوز گرم نشده است؛ چراکه ارزش معاملات در کمترین میزان خود قرار دارد. اما اگر بدبینانه به بازار نگاه کنیم، متغیرهای پیچیده و گاهی چندوجهی باعث شده شرایط بازار مبهم شود و درنتیجه شاید بازار نتواند در کوتاه‌مدت از رخوت و رکود فعلی فاصله بگیرد. بااین‌حال، سهام‌داران امیدوارند کم‌کم بورس از روند نزولی و کسل‌کننده هشت ماه اخیر خود فاصله بگیرد.

آغاز رؤیایی پایان یأس‌آور

بورس با رکود و رخوت سال 99 را به پایان می‌رساند؟

متر از دو هفته تا پایان سال باقی مانده است. هر چقدر پنج ماه ابتدایی سال رؤیایی بود، هفته‌های پایـانـی ســـال، ناامـیـدکـنـنـده‌تــریـــن روزهـــای سهام‌داران است. از یک‌سو دامنه نوسان محدود شده است و با افزایش اندک عرضه‌ها، نمادهای مختلف به صف فروش می‌رسند. از سوی دیگر، در هفته‌های اخیر روند کلی بورس نزولی بوده است و حالا چیزی نمانده که شاخص‌کل از کف قبلی خود نیز پایین‌تر رود. بـه‌نـظــر مـی‌رســد رونــد نـزولـی و فرسایشی بورس تا پایان سال99 باقی بماند تا تنها دل‌خوشی سهام‌داران، ورود به سال1400 و تغییر احتمالی حال‌وهوای بورس باشد.

برای سال1400 چه استراتژی معاملاتی داشته باشیم؟
تغییر دامنه نوسان هم بازار را برای دو روز یکدست سبزپوش نکرد

بورس باز

کتاب «بورس باز» نوشته «سلمان امین» کتابی است که سعی دارد بخشی از مشکلات معامله‌گران در بازارهای مالی را برطرف کند. درواقع نویسنده به واسطه حضور در بازارهای مالی و مطالعات مرتبط با این حوزه، به رویکردی رسیده است که در این کتاب سعی در بسط آن و کمک به خوانندگان دارد. از منظر خوانش، کتاب جذاب به نظر می‌رسد؛ چه آن‌که راهکارهایی را هم با توجه به تجربه و شناخت نویسنده ارائه می‌کند، بااین‌حال این کتاب سه مشکل اصلی دارد:

برجام و انتخابات؛ دو متغیر اصلی بازار سرمایه

محدوده حمایتی دلار، 20هزار تومان است

رای پیش‌بینی شرایط پیش روی بازار سرمایه باید در گام نخست وضعیت کلان اقتصادی را درنظر گرفت. قیمت‌های جهانی تا حدودی رشد کرده است؛ اما در سوی دیگر، یک‌سری عوامل مثل پیک چهارم کرونا و اعلام قرنطینه یا تعطیلی‌های فراگیر در یک سری کشورهای اروپایی شرایط را پیچیده‌تر کرده است؛ به‌نحوی‌که سیاست‌های قرنطینه باعث شده قیمت‌های جهانی در حال تعدیل و ثبات قرار گیرند. بااین‌حال فکر می‌کنم قیمت‌ها درواقع یک بالای دیگر (تشکیل قله قیمتی جدید) داشته باشد؛ ولی این مسئله نه در کوتاه‌مدت بلکه در میان‌مدت ممکن است اتفاق افتد.

در جست‌وجوی تعادل و تقارن

بورس همچنان درگیر حاشیه‌ها و تصمیم‌های متفرقه است

کوردهای بورسی در حال شکسته شدن است؛ با این تفاوت که این رکوردشکنی‌ها برای سهام‌داران اصلا خوشایند نیست. رکورد کمترین ارزش معاملات خرد روزانه در انتهای هفته گذشته و ابتدای این هفته دو بار شکسته شد تا نشان دهد سهام‌داران ناامید از آینده، در باتلاق دامنه نوسان نامتقارن گرفتار شده‌اند. این روزها نیز انتقادهای وسیعی درباره دامنه نوسان نامتقارن شنیده می‌شود و همگان انتظار دارند با بازگشت دامنه نوسان به حالت عادی، روند بورس بهبود یابد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - بورس