گردشگری

رونمایی از 200 ویدئوی داســــتـان‌های ناگفته اصفهان

چهارده روایت از اصنهان و گردشگری ایران

رویداد رونمایی از دویست ویدئوی داستان‌های ناگفته اصفهان (اصنهان) عنوان برنامه‌ای بود که شماری از خبرنگاران حوزه میراث و گردشگری و مسئولان و مدیران بلندپایه ملی، استانی و شهری را به سالن کنفرانس اتاق بازرگانی اصفهان کشاند تا به یمن انتشار صد ویدئوی یک دقیقه‌ای درباره اصفهان و آغاز انتشار صد ویدئوی دوم پروژه از ابتدای آبان‌ماه، با هم به گفت‌و‌گو بنشینند. این جلسه به ریاست علی کرباسی‌زاده، مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی اصفهان و با سخنرانی شماری از مسئولان برگزار شد.

سیر سطحی سامو!

فیلمی که دیدنش را به گردشگرها توصیه می‌کنیم به خبرنگارها، نه!

سفری عجیب‌غریب و تحریف‌شده به دو دنیای زیبا اما مهجور، خوابی بود که ابراهیم فروزش، کارگردان باسابقه سینمای کودک و نوجوان با فیلم «خبرنگار» برای ما دید! فیلمی که در بستر و کالبد میراثیِ یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جنوب ایران یعنی بوشهر اتفاق می‌افتد و مخاطب نوجوان از رهگذر دیدنش با لهجه بوشهری، لباس‌های محلی، لنج‌های بندر و موسیقی جاشوها که جزو میراث ناملموس منطقه هستند، آشنا می‌شود. از نام فیلم می‌توان نتیجه گرفت که قرار است تصویری هم از شغلی به نام خبرنگاری به بیننده ارائه شود؛ اما اتفاق خطرناکی می‌افتد و سکان فیلم همان اول از دست نویسنده و کارگردان خارج می‌شود.

میراث مرثیه

درباره تعزیه در اصفهان و ظرفیت‌های نهفته در آن

«هرجا که زبان قاصر از بیان احساسات و حوادث رخ داده باشد، زبان نمایش به میان می‌آید تا بتواند بهتر و زیباتر، همه چیز را بیان کند»  این جمله اساس تعزیه‌خوانی است. هنری که امروزه ثبت جهانی شده و دل‌های بسیاری از عاشقان اهل بیت را فتح کرده است. ایران و تشیع دو عنصر جدایی‌ناپذیر و منعطف هستند. هر جای ایران اسلامی که نظر کنی هنر ملی و میراثی را می‌بینی که با زیبایی هرچه تمام‌تر با اسلام و تشیع آمیخته شده و هنر بی‌مانندی را رقم زده است. گنبدهای فیروزه‌ای اصفهان بهترین مثال این اتفاق هستند. روح ایران و ایرانی با هر کدام از این میراث ملی به وجد می‌آید و زبان را وادار به ستایش و مدح می‌کنند.

مروری بر سه رویداد مهم فرهنگی در مزارات ولایات ثلاث کویری مرکزی ایران
روزگاری که مغازه‌های صنایع ظریفه در طرفین خیابان چهارباغ رو به افزایش بودند

چشمه‌ساران زلال کویر

مروری بر سه رویداد مهم فرهنگی در مزارات ولایات ثلاث کویری مرکزی ایران

کویر مرکزی ایران، یکی از سرزمین‌های مقدس و مبارکی است که می‌توان در سایه‌سار محبت و مودت اولاد اهل بیت (ع) به سیاحت درون و جلای دل پرداخت و در سپهر نورانی ستارگان درخشانی سیر آفاق و انفس داشت که واسطه‌های مطمئن فیض الهی‌اند. «فیض قدسی» قاعده‌ای مسلم در نظام کائنات است؛ هم برهان لطف الهی است و هم برهان قاطع؛ هر فردی به وسع ظرفیت وجودی خود می‌تواند بر اساس منطق عدل الهی، مستفیض از فیض اقدس الهی باشد.

اصفهان ما، خانه مهمان ما

روزگاری که مغازه‌های صنایع ظریفه در طرفین خیابان چهارباغ رو به افزایش بودند

همه باید دست به دست هم بدهیم و به‌خوبی «مهمان‌داری» کنیم. این شعار و سرلوحه منش و رفتار مردمان شهر گردشگرپذیر است. از طرف دیگر، گردشگری خودبه‌خود روحیه نظافت و آراستگی را هم به شهر و هم به شهروندان می‌دهد. گردشگری فقط آن نیست که مکانی تاریخی وجود دارد و دیگران از دور و نزدیک برای بازدید آن می‌آیند. «آن‌ها ربطی به ما ندارند و ما نیز کاری به آن‌ها نداریم» خیر، گردشگری کل ارکان شهر و شهروندان را تحت‌تأثیر خود قرار می‌دهد.

آسیاب؛ معماری ازیاد رفته

تاب «آسیاب معماری از یاد رفته (با مروری بر آسیاب‌های اصفهان)» کوششی است جهت معرفی و شناساندن آسیاب به عنوان یکی از آثار با ارزش تاریخ ومعماری ایرانی.  نبود اسناد و مدارک کافی نوشتاری در مسیر مطالعه و شناخت معماری آسیاب، نگارنده کتاب را بر آن داشت تا علاوه بر مطالعات کتابخانه‌ای، بسیاری از اطلاعات تاریخی و کالبدی مورد نیاز خود را از طریق مطالعات میدانی، مصاحبه شخصی با افراد مطلع و تحلیل‌های مربوطه به آن‌ها به‌دست آورد که این مهم نیازمند صرف زمان زیادی بوده است.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - گردشگری