ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

«ناگفته»گوی جهاد خاموش شد

تاریخ درج : دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸
احد گودرزیانی روی در نقاب خاک کشید

«احد گودرزیانی»، پژوهشگر و نویسنده دفاع مقدس، شامگاه جمعه 29 آذر 1398 درگذشت. او سال‌ها در کنار مرتضی سرهنگی و هدایت‌الله بهبودی، دوهفته نامه کمان را با در حوزه جنگ و دفاع مقدس منتشر می‌کرد. گفته شده گودرزیانی در پی بروز مشکلات قلبی به بیمارستان مراجعه کرد و پس از بهبود نسبی با نظر پزشکان مرخص شد ولی پس از ترخیص، در منزلش جان به جان آفرین تسلیم کرد. احد گودرزیانی روزنامه‌نگاری را در مرکز گسترش آموزش رسانه‌ها فراگرفت و از نوزده‌سالگی به‌عنوان نویسنده و خبرنگار با روزنامه‌ها و مجلات گوناگون همکاری داشت. او از سال ۱۳۷۲ به‌عنوان پژوهشگر و نویسنده در حوزه هنری مشغول به کار شد و همچنین از سال ۱۳۷۵ مدیریت داخلی دوهفته‌نامه کمان را نیز به‌عهده داشت. او همچنین علاوه بر حوزه هنری همکاری‌هایی را نیز با دفتر ادبیات و هنر مقاومت و انتشارات سپاه پاسداران داشته است. گودرزیانی در دومین و سومین همایش تجلیل از خبرنگاران و نویسندگان دفاع مقدس (اسفند ۷۸ و اردیبهشت ۸۰) برای آثارش در دوهفته‌نامه کمان به‌عنوان نویسنده و خبرنگار نمونه برگزیده شد. او همچنین چندین سال در دهه 80 دبیر سرویس انقلاب و دفاع مقدس خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) بود.گودرزیانی از نویسندگان گزیده‌کاری بود که گفت‌وگوهای بسیاری با همسران فرماندهان بنام دفاع مقدس انجام داد. او همچنین در کارنامه کاری‌اش مجموعه «روزشمار 15 خرداد» را دارد که به گفته برخی بهترین اثر او محسوب می‌شود. آنچه در ادامه می‌خوانید نگاهی اجمالی به برخی از آثار منتشر شده  این نویسنده است.

 

زمینه‌های یک قیام شکوهمند در «روزشمار 15 خرداد»

یکی از مجموعه‌های جاویدان زنده یاد احد گودرزیانی مجموعه چهار جلدی «روزشمار 15 خرداد» است. گودرزيانی، در جلد اول و دوم «روزشمار ۱۵ خرداد» به حوادث بهار و تابستان ۱۳۴۰ پرداخته و جلد سوم نيز حوادث پاييز ۱۳۴۰ را مورد بررسی قرار داده است.مجموعه «روز شمار ۱۵ خرداد» به بررسی زمينه‌های قيام ۱۵ خرداد دستاوردها و نتايج آن در فاصله زمانی آغاز سال‌های ۱۳۴۰ تا پايان ۱۳۴۳ می‌پردازد. اين دو جلد در دومين جشنواره مطالعاتی امام خمينی (ره) و انقلاب اسلامی كه از سوی پژوهشكده امام خمينی (ره) در سال ۱۳۸۶برگزار شد، به عنوان اثر برگزيده مورد قدردانی قرار گرفت.

 

نامه‌هایی از شهید مهدی فرودی در «یک نفر مثل او»

این کتاب واگویه‌هایی است از زندگانی شهید «مهدی فرودی» که در قالب 15 نامه و بر اساس یادداشت‌ها و وصیت‌نامه آن شهید بزرگوار به رشته تحریر درآمده و طی آن خاطرات خود شهید، مادر و فرزندان ایشان و نیز نوع فعالیت‌ها و شرح اشتیاق او برای حضور در عملیات‌های مختلف درج شده است. این کتاب در سال 1385 از سوی انتشارات ستاره‌ها راهی بازار کتاب شده است.

 

بیان شرایط سخت در  «به داد ما برسید»

«به داد ما برسید!» (ناگفته‌های نامه تاریخی علی شمخانی فرمانده سپاه خوزستان) [دفتر ادبیات و هنر مقاومت/550] عنوان کتابی است توسط انتشارات سوره مهر در سال 1390 به چاپ رسیده است. موضوع اصلی این کتاب جنگ ایران و عراق در سال 1359 است. علی شمخانی این نامه را در روزهایی که فرمانده سپاه خوزستان بود و در شرایط سخت قرار داشت، نوشت تا به نداشتن مهمات و نرسیدن آر.پی.جی و خمپاره اعتراض کند.«به داد ما برسید» ناگفته‌هایی از نامه تاریخی علی شمخانی، فرمانده سپاه خوزستان است که محمدمهدی بهداروند با همکاری احمد سوادگر با او گفت‌وگو کرده و این کتاب به این سوال‌ها که «چرا و چگونه» این نامه نوشته شد، پاسخ می‌دهد. برای راحت‌تر خوانده شدن متن کتاب، پرسش‌ها حذف شده و تدوین کتاب را احد گودرزیانی بر عهده داشته است.این کتاب در سال 1388 از سوی نشر سوره مهر به چاپ رسیده است.

 

ناگفته‌هایی از شهید باکری در «باغ انگور، باغ سیب، باغ آیینه»

کتاب «باغ انگور، باغ سیب، باغ آیینه» جلد چهارم مجموعه بانوی ماه به گفت‌وگوی مرتضی سرهنگی و احد گودرزیانی با صفیه مدرس، همسر سردار شهید مهدی باکری و مختصری از زندگی‌نامه‌ او اختصاص دارد. این کتاب با عنوانی شاعرانه ما را به تماشای قامت بلند سرداری از سرداران دفاع مقدس، شهید مهدی باکری می‌برد. در این دیدار و تماشا، نشان دهنده‌ راه، صفیه مدرس است که به پرسش‌های گودرزیانی پاسخ می‌گوید.  این کتاب با همکاری انتشارات کمان و نشر سوره مهر در سال 1391 به چاپ رسیده است.

 

خرمشهر،  خانه‌ای رو به آفتاب روزهایی از فرمانده سپاه خرمشهر

«خرمشهر، خانه‌ای رو به آفتاب» از مجموعه کتاب‌های «بانوی ماه» است که در آن خاطرات صدیقه زمانی، همسر شهید عبدالرضا موسوی، فرمانده سپاه خرمشهر به صورت گفت‌وگو تنظیم شده است. این کتاب در اصل بیانگر ارتباط صدیقه زمانی با شهید موسوی قبل و بعد از انقلاب است که یک رابطه معلم و شاگردی بین این دو تن برقرار بوده است. صدیقه زمانی در این اثر از آشنایی‌اش با شهید موسوی، فعالیت‌های سیاسی وی، اخراج در قبل از انقلاب از دانشگاه اهواز، ازدواجش با وی و همچنین از روزهای جنگ تحمیلی می‌گوید. این کتاب به گفت‌‏و‏گو با صدیقه زمانی همسر سردار شهید سید عبدالرضا موسوی پرداخته و متن وصیت‌نامه شهید موسوی نیز در کتاب موجود است. این کتاب نوشته هدایت‌الله بهبودی و احد گودرزیانی برای نخستین‌بار در سال 1392 از سوی نشر سوره مهر منتشر شد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/104896

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی