ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

آلرژی بهاره گرفته‌ام یا کرونا‌؟

تاریخ درج : شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹
شباهت‌ها و تفاوت‌ها به زبان ساده

لیلا کهلانی/دبیر سرویس سبک و سلامت

هم‌زمانی افزایش شیوع آلرژی فصلی با بیماری کرونا یا همان بیماری کووید ۱۹ و فراگیر شدن آن در سراسر جهان، نگرانی‌های بسیار زیادی در ایران و سایر کشورها برای افراد مبتلا به آلرژی فصلی‌ ایجاد کرده است.بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی فصلی با بروز علائم این بیماری مضطرب و نگران می‌شوند. پرسش همه آنها این است که آیا این علائم مربوط به شروع بیماری کروناست یا مطابق هر سال آلرژی فصلی آغاز شده است؟به هر حال با توجه به اینکه مراجعه به مراکز درمانی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری کرونا و انتشار آن را افزایش دهد، پس باید ببینیم راهکار منطقی و بی‌خطر در مواقع بروز علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی و سرفه چیست؟از همین رو بر آن شدیم تا در این زمینه توضیحاتی را از زبان سعیده پورعابدین، کارشناس مسئول آموزش سلامت مرکز بهداشت شماره یک بدانیم.بی‌شک آگاهی از علائم بالینی بیماری کرونا در انجام اقدامات لازم بسیار سودمند است. در مقابل بی‌اطلاعی از شباهت‌های علائم اولیه بیماری کرونا با بیماری‌های دیگر مانند آلرژی فصلی، سرماخوردگی یا آنفولانزا می‌تواند موجب ایجاد نگرانی و اضطراب بسیاری در افراد شود.

خطر ناآگاهی 

هراس و نگرانی ایجاد شده در اثر ندانستن شباهت‌ها و تفاوت‌های بیماری آلرژی فصلی با بیماری کرونا می‌تواند موجب مراجعات غیرضروری به مراکز درمانی و تشخیصی شود که این نیز خود زمینه‌ساز ابتلای احتمالی فرد آلرژیک به بیماری کرونا و همچنین افزایش حجم کاری مراکز درمانی و تشخیصی و پرسنل این مراکز است.

علت بروز آلرژی بهاره 

فصل بهار با همه زیبایی‌هایی که دارد به واسطه گرده افشانی درختان و گیاهان موجب بروز علائمی در افراد حساس می‌شود که این بیماری را آلرژی فصلی یا آلرژی بینی می‌گویند.آلرژی یا حساسیت‌های تنفسی، ناشی از واکنش نابجای سیستم ایمنی بدن فرد حساس به مواد تنفسی خارج بدن و در اغلب موارد انتشار گرده‌های گیاهان است. بروز واکنش‌ها و علائم آلرژیک در فرد حساس به عوامل مختلفی نظیر جنس ماده حساسیت‌زا‌(آلرژن)، راه ورود ماده حساسیت‌زا به بدن، سن و ژنتیک بستگی دارد. 

علائم

علائم بالینی آلرژی فصلی شامل عطسه، آبــریــزش بـیـنـی، انسداد بینی‌(کیپ شدن بینی) و خارش بینی است. البته اغلب افراد مبتلا به آلرژی بینی از خارش چشم‌ها، حلق و سقف دهان نیز شکایت دارند.

نکته: علائم بیان شده در هنگام صبح بسیار بیشتر بوده و افراد آلرژیک احساس می‌کنند که علائم آنها به محض بیدار شدن از خواب، شروع می‌شود!

بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی تنفسی از سرفه و تنگی‌نفس نیز شکایت دارند، به‌ویژه سرفه و تنگی‌نفس آنها در هنگام مواجهه با دود یا بوهای مختلف و تحریک‌کننده یا همچنین فعالیت بدنی تشدید می‌شود! در بعضی مواقع نیز افراد آلرژیک دچار رخوت و خستگی می‌شوند که شدت این حالت در افراد مختلف، متفاوت است.افراد دارای آلرژی تنفسی به‌خصوص آلرژی فصلی، علائمی راکه اشاره شد هر سال در زمان و فصل خاص تجربه می‌کنند؛ به عبارتی هر سال علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی، خارش گلو یا چشم‌ها و …‌در روزها یا ماه‌های خاصی از سال بروز می‌یابند.

تفاوت‌های آلرژی فصلی با بیماری کرونا

خارش یــکـی از اصـلــی‌تــریــن و شاخص‌ترین علامت افتراق‌دهنده میان بیماری آلرژی تنفسی و بیماری کروناست.در آلرژی فصلی و به طور کلی آلرژی‌های تنفسی،  اساسا خارش بسیار زیاد است، در حالی که در بیماری کرونا خارش اصلا وجود ندارد یا بسیار اندک است.علاوه بر این تب در آلرژی وجود ندارد هر چند برخی از افراد احساس گرما می‌کنند، اما در حقیقت تب ندارند. باید بدانید در بیماری کرونا تب یکی از علائم اصلی به شمار می‌آید.از طرف دیگر بدن‌درد و کوفتگی عضلات یکی از علائم اصلی بیماری کروناست، در حالی که در آلرژی بعضی از افراد مبتلا، احساس رخوت و بی‌حالی دارند که با درد و کوفتگی بدن کاملا متفاوت است.پاسخ به آنتی هیستامین‌ها نیز یکی از روش‌های متمایزکننده بیماری آلرژی با بیماری کروناست. بدین صورت که افراد آلرژیک به خوبی به آنتی‌هیستامین‌ها پاسخ داده و به میزان قابل توجهی علائم آنها فروکش می‌کند. در حالی که بیمار مبتلا به کرونا به آنتی هیستامین پاسخ نداده یا به میزان بسیار اندکی پاسخ می‌دهد.سابقه بالینی و پزشکی فرد هم می‌تواند به افتراق بیماری آلرژی از بیماری کرونا کمک کند. به این صورت که فرد اظهار می‌کند در سال‌های پیش نیز در همین روزها علائم شاخص آلرژی تنفسی را داشته است.

نکته: باید به خاطر داشت همه علائم ذکر شده برای آلرژی تنفسی و بیماری کرونا  مطلق و همیشگی نیست و معمولا تا حدودی نسبی هستند! بنابراین آنچه بسیار مهم است، داشتن آگاهی از شرایط و پرهیز از شتاب‌زدگی است.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107750

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی