ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

آمار 10 درصدی زنان معتاد در کشور

تاریخ درج : یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در گفت و گو با اصفهان زیبا مطرح کرد:

زهره قندهاری

 

«نمی‌توانم بگویم دقیقا تعداد آمار زنان معتاد دو برابر شده؛ اما همان طور كه در اطرافمان هم می‌بينيم، تعداد زنان معتاد افزايش يافته است. در شیوع شناسی سال 90 ، 91 درصد مردان درگیر اعتیاد بودند و 9 درصد زنان به اعتياد دچار بودند ولی باتوجه به آنچه مشاهده می‌شود این آسیب در زنان بيشتر شده است. يکی از علل اين موضوع، می‌تواند این باشد که زنان و دختران اجتماعی‌تر شده‌اند و بدون اينكه آگاهی‌های لازم را برای تعاملات اجتماعی كسب كرده باشند، در محيط‌های مختلف قرار مي‌گيرند كه احتمال اعتياد را در آنها افزايش می‌دهد.

« از طرف دیگر افزایش جمعیت می‌تواند دلیل این موضوع باشد كه هرچه جمعیت افزایش پیدا می‌كند، طبیعتا تعداد زنان بیشتری نیز به آسیب‌های مختلف دچار خواهند شد. ضمن اینكه من در اینجا می‌خواهم این هشدار را بدهم كه متاسفانه جنگ نرم که از آن صحبت می‌شود، امروز روی زنان تمرکز کرده است. بنیان یک خانوده مادر آن خانواده است؛ اگر مادر یا دختر خانوده‌ای آسیب ببینند به تبع خانواده و در نهایت جامعه آسیب می‌بیند. »این بخشی از مصاحبه فاطمه عباسی رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در سال 94 بوده که به عنوان یک کارشناس بهزیستی با خبرآنلاین روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفته است. حالا پس از چند ماه که عباسی این پست را از سوی بهزیستی دریافت کرده است حرف های بسیاری برای گفتن دارد. او در گفت و گویی با خبرنگار اصفهان زیبا داشته گفته، استان اصفهان در حوزه پیشگیری اعتیاد رتبه خوبی دارد و جز استان‌های فعال در تمام حوزه‌های بهزیستی است.

 

 

      دو میلیون و 880 معتاد در کشور
 عباسی در پاسخ به این سوال که برای زنان کارتن خوابی که مبتلا به اعتیاد و گاهی ایدز هستند چه اقداماتی انجام می‌شود، تصریح کرد: آمار دقیقی از معتادین زن وجود ندارد؛ اما 10 درصد معتادان کشور زن هستند و طبق آخرین آماری در حدود دو میلیون و 880 معتاد در کشور وجود دارد. او در ادامه بیان کرد: به دلیل اینکه فرد معتاد اطلاعات دقیقی به ما نمی‌دهد ما نمی‌توانیم در مبحث آمار به طور دقیق و عمیق وارد شویم. رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در خصوص آمار معتادان مصرف کننده مواد صنعتی و سنتی اذعان داشت: آمارها بر اساس شیوع و شناسایی است که از سال 94 شروع شده و در حال حاضر آمار دقیقی از معتادان مواد صنعتی و  سنتی نداریم؛ اما هنوز تعداد معتادان مواد سنتی نسبت به صنعتی بیشتر هستند. او درباره معتادان مرد و پیشگیری آنها از مبتلا شدن به ویروس ایدز تصریح کرد: سازمان بهزیستی کشور برای معتادین مرد مراکزی به نام شلتل و دی آی سی راه اندازی کرده است. دی آی سی‌ها دو گروه هستند که به آنها سرنگ برای مصرف اعتیاد داده می‌شود تا
به بیماری ایدز مبتلا نشوند و طرح ‌«پیشگیری اجتماع محور» با مشارکت افراد محلی به منظور پیشگیری از ابتلای افراد به اعتیاد در سراسر کشور اجرا می‌شود. عباسی در پاسخ به این سوال که چه مشکلاتی بر سر راه درمان و پیشگیری وجود دارد، گفت: در موضوع پیشگیری ورود خدمات ناکافی است؛ ولی در بخش درمان، موازی کاری سازمان‌ها از مهم ترین مسائل است. هماهنگی مناسبی که باید بین سازمان‌های متولی اعتیاد وجود داشته باشد، کمرنگ است؛ اما تا حدودی بهبود یافته است. در این راستا نیروی انتظامی و ستاد مواد مخدر جلسات مشترکی دارند؛ اما باید هماهنگی‌ها در حوزه پیشگیری از اعتیاد که مهم ترین آسیب اجتماعی است، بیشتر شود. رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشــــور از تخصیص مناسب اعتبارات در زمینه آسیب‌های اجتماعی خبر داد.رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور درباره کودکان معتاد گفت: ما نمی‌توانیم آماری از کودکان معتاد بدهیم؛ اما شش مرکز کودکان زیر 18 سال و دو مرکز مادر و کودک در استان‌های پر خطر راه‌اندازی کردیم و به مادرانی که کودکان نوزاد دارند در کنار درمان آموزش‌های پیشگیری به آنها داده می‌شود.
 

 

 

    سم زدایی معتادان در بیمارستان ها
او ادامه داد: در مراکز درمان نوجوانان زیر 18 سال ورود پیدا کردیم؛ چون در برخی مواقع نمی‌توانیم مستقیم آنها را در کمپ‌ها نگهداری کنیم؛ چراکه باید پس از سم زدایی در بیمارستان‌ها از لحاظ روانی و اجتماعی حمایت شوند.عباسی، خاطر نشان کرد: مادران باردار معتاد بی‌پناهی هم به جز مواقعی که باید در بیمارستان تحت درمان باشند در مراکز مختلفی که تاسیس شده است نگهداری می‌شوند؛ اما ترجیح می‌دهیم که در بیمارستان سم زدایی شوند؛ چون بسیاری از آنها خانواده ندارند. مادران بی‌سرپرست و بد سرپرست هم در مراکز بد سرپرست نگهداری می‌شوند.رئیس پیشــــگیری بهزیســــتی از رشـــــد فزاینده آسیب‌های اجتماعی کشور تصریح کرد: اگر به مسئله آسیب‌های اجتماعی ورود پیدا نکنیم، این آسیب‌ها تکرار می‌شود و به مولفه‌هــــای فرهنگی، رسوخ پیدا می‌کند و مطالعات انحرافات و آسیب‌های اجتماعی از آن جهت مهم است که از طریق آن می‌توان به ریشه‌یابی و ارائه راهکارهای حل آن پرداخت.عباسی، اولین گام در درمان بیماری ها و از جمله بیماری اعتیاد «پیشگیری» دانست و خاطر نشان کرد: در حال حاضر، روش‌های متعددی برای درمان اعتیاد در کشور ما به کار گرفته می‌شود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/66387

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی