ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

آموزش بورس در اصفهان در بورس است!

تاریخ درج : یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 

سعیده غفاری/خبرنگار

«بهترین آموزش بورس و معاملات آنلاین را باما یاد بگیرید»، «آموزش صفر تا صد بورس با درآمد بالا» این قبیل جملات در سراسر اصفهان روی بردهای تبلیغاتی مختلف، تابلوهای روی پل هوایی و در فضای مجازی به‌وفور به چشم می‌خورد. استقبال دولت از ورود سرمایه‌ها به بورس و سودهی بازار سرمایه موجب شده مردم به فکر سرمایه‌گذاری در بورس بیفتند؛ ولی این امر نیازمند آموزش‌هایی است که مؤسسات مختلف در اصفهان و یک سری افراد در فضای مجازی به ثبت‌نام با هزینه‌های میلیونی برای کلاس‌های آموزش بورس اقدام می‌کنند. همچنین بعضی از کارشناسان بازار سرمایه با دریافت مبالغ بالایی در عرض چند دقیقه نکات سرمایه‌گذاری را آموزش می‌دهند.مهارت‌پیدا‌کردن در بازار سرمایه، کار یک‌شب و یک هفته نیست؛ این بازار مانند هر کسب‌وکار دیگری نیاز به آموزش و تجربه دارد. در مقابل عده‌ای سودجو با تبلیغاتی متفاوت و وعده‌وعیدهای مختلف کلاس‌های آموزش بورس برای یک‌شبه پول‌دارشدن برپا می‌کنند!

کلاس‌های آموزشی

رایج‌ترین نوع آموزش سرمایه‌گذاری در بورس، کلاس‌های حضوری است. تعداد جلسات این قبیل کلاس‌ها بسته به آموزش‌دهنده متفاوت است و در بیشتر موارد به کمتر از 10 جلسه می‌رسد. هزینه شرکت در کلاس‌های حضوری آموزش بورس بالاست و سرمایه‌گذار باید بین دو تا 10 میلیون تومان بپردازد. بعضی از مؤسسات با تبلیغ‌های عجیبی مانند: «با صدهزارتومان، ماهانه 10 میلیون تومان درآمد در بورس به دست آورید» یا « با حداقل سرمایه ممکن در بورس یک‌شبه پولدار شوید» به جذب سرمایه می‌پردازند. در مقابل افزایش تعداد مؤسسات برگزارکننده این کلاس‌ها و نبود استاندارد مشخصی برای آموزش‌های لازم بورس موجب بی‌اعتمادی به این مدل آموزش شده است و باید دقت بالایی در انتخاب کلاس و موسسه به خرج داد. سید حسین سیدشفیع، کارشناس بازار سرمایه در خصوص مؤسسات آموزش دهنده بورس توضیح داد: «بعضی از کلاس‌هایی که اکنون برگزار می‌شود مانند این است که شما برای کسی که در حوزه فناوری اطلاعات، صفر و بدون اطلاعات است، کلاس آی‌تی برگزار کنید! آموزش‌های بازار سرمایه باید اصولی باشد، پیش‌درآمدهای آن طی شود و اطلاع‌رسانی‌ها دقیق و به‌موقع صورت گیرد.» بااین‌وجود شاهد افزایش بی‌رویه مؤسسات آموزشی بازار سرمایه با شهریه‌های چند میلیون تومانی بدون هیچ‌گونه نظارتی در اصفهان هستیم.

آموزش‌های دقیقه‌ای

تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بورس توسط شاغلان بالاست؛ ولی این دسته از افراد زمان شرکت در کلاس‌های آموزش بورس را ندارند و به آموزش‌های دقیقه‌ای روی می‌آورند. آموزش‌های دقیقه‌ای به‌صورت تلفنی و یا چت در شبکه‌های مجازی توسط کارشناسان بازار سرمایه ارائه داده می‌شود. هزینه این نوع آموزش سرمایه‌گذاری در بورس در مقایسه با کلاس‌های حضوری کمتر است، البته زمان کمتری به آموزش اختصاص داده می‌شود. بررسی نرخ این نوع آموزش‌ها نشان می‌دهد برای یک ساعت آموزش سرمایه‌گذاری در بورس باید دست‌کم 600 هزار تومان پرداخت و گاهی اوقات این هزینه به سه و چهار میلیون تومان نیز می‌رسند.هزینه آموزش‌های دقیقه‌ای به میزان تجربه آموزش‌دهنده و سرمایه‌گذار بستگی دارد و هر چه این دو فاکتور بالاتر باشد، قیمت آموزش نیز افزایش می‌یابد. در آموزش‌های دقیقه‌ای سرمایه‌گذاری در بورس، سبدگردانی نمی‌شود؛ زیرا سبدگردانی باعث رشد هزینه‌های آموزش تا حدود دو میلیون تومان خواهد شد ولی سهامی‌ برای سرمایه‌گذاری اولیه پیشنهاد می‌شود.

آموزش‌های مجازی

صفحات مختلفی در اینستاگرام به تبلیغ آموزش صفر تا صد سرمایه‌گذاری در بورس می‌پردازند. دنبال کردن این صفحات رایگان است و نکات مقدماتی برای سرمایه‌گذاری نیز آموزش داده می‌شود. همچنین در این صفحات اینستاگرامی دوره‌های آموزش پیشرفته سرمایه‌گذاری برگزار می‌شود؛ به عبارتی آموزش‌های اولیه بازار سرمایه در اینستاگرام رایگان است؛ ولی آموزش‌های پیشرفته مستلزم پرداخت هزینه و ثبت‌نام است.  این دوره‌ها هزینه متفاوتی دارند و بین 500 هزار تا سه میلیون تومان متغیر است. همچنین این دورها به‌صورت ویدئوهای زنده مجازی با تعداد محدود برای نمونه کمتر از 12 نفر برگزار می‌شود. بااین‌حال نمی‌توان به استاندارد بودن همه دوره‌های آموزش راهکارهای بازار سرمایه در اینستاگرام مانند کلاس‌های حضوری اعتماد کرد.

آموزش کارگزاری‌ها

 

کارگزاری‌های سرمایه در مواردی کلاس‌هایی آموزشی برای مشتریان باشگاه خود برپا می‌کنند. تعداد جلسات این کلاس‌ها زیاد نیست و شاید در طول یک هفته و گاهی یک ماه، یک جلسه کلاس برگزار شود. در کارگزاری‌ها راهکارهای اولیه سرمایه‌گذاری، معرفی سهام عرضه اولیه برای خرید و به‌ندرت سهام‌هایی برای سرمایه‌گذاری پیشنهاد می‌شود. حسن آموزش کارگزاری رایگان و قابل‌اعتماد بودن است. در مقابل ظرفیت این کلاس‌ها محدود است و به‌سرعت تکمیل می‌شود.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/110602

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی