ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

آنچه از کانن دویل نمی‌دانیم

تاریخ درج : شنبه ۲۶ امرداد ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

 شرلوک هولمز از زمانی که برای نخستین بار در سال 1887 توسط آرتور کانن دویل منتشر شد، تا همین سال‌های اخیر که سریال‌ جدیدتری از این کارآگاه ساخته شد، همیشه در میان طرفداران داستان‌های جنایی پلیسی محبوب بوده است.به نقل از هیستوری‌اکسترا، در طول قرن گذشته فیلم‌های زیادی از این کتاب ساخته شده و کمتر کسی پیدا می‌شود که درباره هولمز نشنیده باشد، ولی چیزهایی درباره این داستان وجود دارد که شاید کمتر کسی درباره آن شنیده باشد.

 اولین بازیگر نقش شرلوک هلمز یک آمریکایی بود

شرلوک هلمز نخستین بار در سال 1899 در یک نمایش بر روی صحنه رفت که اتفاقا نمایش‌نامه آن را خود دویل نوشته بود. ویلیام ژیلت، بازیگر آمریکایی، نقش شرلوک هلمز را در این تئاتر بازی کرد. بین سال‌های 1899 تا 1932 این نمایش بیش از هزار بار  روی صحنه رفت.

 مبارزه هلمز با آلمان نازی در دوران جنگ جهانی دوم  روی پرده رفت

اولین فیلم ساخته شده در سال 1916  بر اساس کتاب دویل را دوباره ژیلت بازی کرد. نکته جالب توجه این فیلم موزیکال بودن آن بین دو بازیگر انگلیسی به نام‌های راتبون و بروس بود که بین سال‌های 1939 تا 1946 چهارده فیلم شرلوک هلمز را بازی کردند. در طول جنگ جهانی دوم هلمز به مبارزه با نازی‌ها می‌رود.

 کتاب مصور هلمز در آمریکا طرفدار بیشتری داشت

اولین کتاب مصور  از روی داستان‌های شرلوک هلمز در سال 1893 منتشر شد که در آمریکا طرفداران بیشتری از فیلم‌های صامت آن داشت.

 تولید کارخانه‌ها با داستان شرلوک هلمز رونق گرفت

در سال‌های 1890 میلادی یک شرکت آمریکایی تولیدکننده دارو به نام «بیچام» تبلیغی با نام شرلوک هلمز تهیه کرد که کارآگاه انگلیسی از محصولات این شرکت استفاده می‌کند. کارخانه‌های دخانیات نیز ادعا می‌کردند که هلمز در پیپ خود از توتون‌های آنها استفاده می‌کند.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/99789

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی