ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ئیسفه هان هاوه گه ردت کرماشان

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
حضور گسترده اصفهانی ها در هلال احمر و سازمان انتقال خون اصفهان برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه

لیلا مقیمی

 

باکس‌های انبوهی از آب‌های معدنی و کوهی از پتوهای نو و تا نخورده و جعبه‌های کنسروهای ماهی و لوبیا و همچنین صندوق‌های شیشه‌ای بزرگ حاوی کمک‌های نقدی در حیاط جلویی و پشتی جمعیت هلال احمر استان اصفهان به‌چشم می‌خورد. اطراف جمعیت، افرادی دیده می‌شوند که گونی‌های بزرگی از لباس گرم و پتو یا بسته‌هایی از لوازم بهداشتی به دست دارند و شتابان از نگهبان پرس و جو می‌کنند که اقلام را به کجا باید تحویل بدهند. کامیون‌ها در ورودی درب جمعیت، منتظر حمل کمک‌های نقدی و غیرنقدی اصفهانی‌ها به آوارگانی هستند که شامگاه یکشنبه زمین‌لرزه ۷.۳ ریشتری خانه و زندگی‌شان را به قدر چشم برهم زدنی به دست باد سپرد و ویران کرد تا  لباس عزا به تن ایرانی‌ها کند و روحشان را ناهموار، آنچنان که این زمین‌‌لرزه تاکنون، ۴۳۰ کشته و حدود هفت هزار و ۷۰۰ مصدوم به جای گذاشته است.

داخل ساختمان دایره‌‌شکل هلال‌احمر هم کم از بیرون ندارد و همانجا هم غوغایی برپاست؛ غوغایی که ترجمان این عبارت است: « ئیسفه هان هاوه گه ردت کرماشان. اصفهان همراه کرمانشاه است». جمعیت نسبتا زیادی در اتاق امور داوطلبان جمع شده‌اند تا اسم و تخصص‌شان را ثبت کنند؛ شاید در این روزهای شوم و حزن‌انگیز کاری از دستشان برآید و بتوانند؛ برای کمک‌رسانی به اهالی غرب عازم آنجا شوند. سعید، جوان خوش‌پوشی که حدودا 33 ساله به نظر می‌رسد، یکی از همین افراد است. او می‌گوید: «کارشناس زلزله هستم. آمده‌ام اینجا اعلام آمادگی کنم که در صورت نیاز خودم و تعدادی از افرادی که خبره این کار هستند، به کرمانشاه برویم؛ شاید کاری هر چند اندک، برای زلزله‌زدگان از دستمان برآید.» نــازنـیـــــن هم که در حـــال دادن مشخصـــاتــــش بــه متصدی است، دوره‌های کامل امداد و نجات را شش سال پیش گذارنده. خــودش چنــدین نایـلون حـــاوی لوازم بهــداشتی از جمله پد و... برای اهدا آورده و تاکید ویژه‌ای دارد که در این موقعیت نباید نیازهای زنان فراموش شود. او می‌گوید: «وضعیت آوارگان اصلا خوب نیست. هوا سرد است. قطعا آنها به افرادی مثل من، نیاز خواهند داشت. الان، فرم پر می‌کنم ان شاءالله که بتوانم، هر کاری از دستم برمی‌آید انجام بدهم.» کمک‌های مردمی اصفهانی‌ها از لحظاتی بعد از زلزله تاکنون ادامه دارد؛ آنچنان که محسن مومنی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان به اصفهان زیبا می‌گوید: «تقریبا ساعاتی بعد از وقوع زلزله در کشور پنج دستگاه آمبولانس‌ از غرب استان (فریدن و دامنه و... ) به همراه شش دستگاه خودروی نجات و تعدای سگ تجسس و همچنین اقلامی همانند پتو و...  به کرمانشاه فرستاده شدند. از سوی دیگر نیز تیم‌های مختلفی هم به‌صورت آماده باش هستند تا در صورت نیاز به کرمانشاه اعزام شوند. در این مدت زمان، حدود هزار تخته چادر و پنج هزار تخته پتو از اصفهان به این منطقه انتقال یافت. علاوه‌براین، هفت هزار تخته چادر از شهرستان‌های کاشان، سمیرم، شهرضا، نائین و خوانسار در حال ارسال است.»

 

 

 

     مردم به‌جای اهدای کمک‌های غیرنقدی، به‌صورت نقدی کمک کنند
 اینگونه که مومنی می‌گوید: «درحال حاضر بیشترین نیاز مردم زلزله‌زده، پتو و آب‌معدنی و کنسرو است. خوشبختانه مردم و خیرین در اهدای کمک‌های نقدی و غیرنقدی گام‌های موثری برداشته‌اند. همچنین همشهریان می‌توانند از طریق ارسال پیام به شماره پیامکی 30001147  تخصص و توانمندی خودشان را اعلام کنند تا در صورت نیاز بتوانیم، آنها را به کرمانشاه منتقل کنیم. این نکته را باید مورد توجه قرار داد که افراد بدون هماهنگی با هلال احمر اقدامی انجام ندهند؛ چون ممکن است حضورشان مانع امدادرسانی صحیح به آوار‌گان شود. علاوه‌براین، شماره 03136612424ا از ساعت 30/7 صبح الی 9شب افراد را راهنمایی می‌کند. از سوی دیگر بهتر است مردم به‌جای اهدای کمک‌های غیرنقدی، به‌صورت نقدی کمک کنند؛ چرا که ارسال این اقلام نیاز به صرف هزینه دارد. اگر هماهنگی‌های لازم صورت نگیرد، ممکن است افراد نیازمند نتوانند کمک‌ها را دریافت کنند. اکنون دیده می‌شود که افراد بسیاری شماره حساب اعلام می‌کنند؛ اما هیچ‌کدام از اینها مورد تایید جمعیت هلال احمر نیست؛ بلکه تنها شماره حساب 99999 را که به‌نام جمعیت هلال احمر است، تایید می‌کنیم که بانک‌ها نیز این شماره حساب را دارند.  مراکز و پایگاه‌های هلال احمر در نقاط مختلف اصفهان نیز آماده دریافت کمک‌های مردمی و غیرمردمی مردم هستند.»

 

 

 

     افزایش سه برابری اهدای خون در روز دوشنبه
 این روزها تنها جمعیت هلال احمر نیست که شلوغ است؛ بلکه شلوغی  در سازمان انتقال خون اصفهان نیز نشان دهنده آمادگی اصفهانی ‌ها برای کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده کرمانشاه است؛ آنچنان که صف اهدای خون تا بیرون از درب این سازمان ادامه دارد و داخل سالن نیز جای سوزن انداختن نیست. مردان و زنان زیادی با سنین مختلف در نوبت ایستاده‌اند. جمعیت آنقدر زیاد است که بلندگوی سالن، مدام اعلام می‌کند که درحال‌حاضر نیازی به دریافت خون نیست و افراد در هفته آینده مراجعه کنند. زهرا که همراه با شوهرش، برای اهدای خون آمده، می‌گوید: «از ساعت هشت صبح تا به الان منتظر هستیم تا نوبتمان شود. شوهرم، گروه خونی oمنفی دارد و به همین خاطر هم خیلی اصرار داشت که خون اهدا کند. خودم هم همچنان منتظر هستم تا نوبتم شود؛ به‌هرحال این یک وظیفه انسانی است و هر کسی که شرایطش را دارد، باید این کار را انجام دهد.» امیر که ابروهایش را در هم کرده و دارد با مسئول پذیرش  کل‌کل می‌کند تا بدون نوبت به او اجازه اهدا خون بدهند، می‌گوید: «خبر را که شنیدم، خیلی متاثر شدم. الان هم که اصرار می‌کنم، بدون نوبت داخل بروم به‌خاطراین است که عازم سفر خارج از کشور هستم.» سازمان انتقال خون اصفهان در حالی انباشته از مردمی است که برای اهدای خون به آنجا آمده‌اند که سید حسن طیب‌پور، رئیس بخش اهداکنندگان سازمان انتقال خون استان در گفت‌وگو با اصفهان زیبا از استقبال گسترده اصفهان برای اهدای خون خبر می‌دهد: «نیاز روزانه سازمان انتقال خون حدود 300تا400نفر است؛ درحالی که در روز گذشته این عدد سه‌برابر افزایش داشته است؛ اما با توجه به اینکه عمر نگهداری گلبول‌های قرمز، حدود 35روز است و بیشتر از این مدت نمی‌توان آن را نگه داشت؛ ضمن تشکر از مراجعه‌کنندگان، می‌خواهیم که روند اهدای خون را به هفته‌های آتی موکول کنند.» اینگونه که او می‌گوید: «خوشبختانه گروه‌های oمنفی که مورد نیاز زلزله‌زدگان بود، نیز بسیار مراجعه کردند؛ ولی مردم باید بدانند که این نیاز به صورت دائمی است و مراکز انتقال خون از ساعت 30/7صبح الی 30/18بعد از ظهر به‌صورت یکسره اقدام به دریافت خون می‌کنند. پایگاه عاشق اصفهانی و شریعتی نیز از صبح تا ظهر آماده این کار هستند.»

url : http://www.isfahanziba.ir/node/61087

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی