ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اتحاد شهر برای حمایت از زنان آسیب دیده

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا پیشقدم شد

لیلی زواره ای

 

همه مسئولان ذی ربط و باربط اصفهان در حوزه آسیب های اجتماعی، گرد یک میز مهمان رئیس شورا، رئیس و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی بودند تا متحد شوند برای حمایت از زنانی که نه تنها آسیب‌های اجتماعی را با پوست و گوشتشان درک کرده‌اند که شبها سقفی امن ندارند و نبود این سقف، دامنه آسیب هایشان را گسترده تر می کند. تلخ است واقعیت، تلخ‌تر از زهری کشنده که آرام آرام تزریق می شود زیر پوست شهر و اگر درمان عاجل از راه نرسد، شاید برای نجات دیر باشد. در میان همه آمارها و حرف هایی که چون پتک بر شنونده فرود می‌آمد، شیرینی پذیرفتن وجود یک درد توسط مسئولان شهر و استان، آنقدر دلپذیر بود که بتوان حضور سنگین حقیقت را تحمل کرد. در این جلسه دو ساعته که می‌توان از آن به عنوان اتاق فکر برای ایجاد «مرکز حمایت از زنان آسیب دیده شهر»  یاد کرد، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، گفت: حمایت از زنان آسیب دیده در شهر نیاز به هماهنگی، کمک و مساعدت دستگاه های اجرایی دارد. مهندس معین ادامه داد: در حال حاضر برخی از آسیب ها به عنوان یک پدیده شوم در شهر وجود دارد و باید برای آن چاره اندیشی شود. وی تاکید کرد:  هر چقدر دولت ها فراگیر و خدمات اجتماعی آنها زیاد باشد باز هم برای حمایت از زنان آسیب پذیر دست نیاز خود را به سوی تشکل های مردمی و خیریه ها دراز می کنند که خوشبختانه این موضوع در ایران و استان اصفهان به وفور مشاهده می‌شود. وی افزود: براساس اطلاعات ارائه شده، خیران زمینه‌های تامین فضای مناسب و غذای افراد آسیب دیده را فراهم کرده اند که نیاز به هماهنگی، مساعدت و همراهی دیگر دستگاه‌ها است. مهندس معین اظهار امیدواری کرد که  با اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی استان و فرماندهی انتظامی اصفهان، نیازهای خدماتی و حمایتی این‌گونه زنان برای بازگشت آنها به جامعه فراهم شود. وی از کمک شورای اسلامی شهر با هماهنگی شهرداری اصفهان به بهزیستی استان برای تامین یک دستگاه خودروی مورد نیازمراکز خدمت رسانی به زنان مددجو خبر داد.

 

 

       هم افزایی استانی
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر، معتقد است که در حال حاضر در مدیریت استان و شهر، سینرژی مناسبی برای مبارزه با آسیب ها ایجاد شده که باید به چشم فرصت به آن نگاه کرد. محمدی افزود: شهرداری اصفهان نیز پتانسیل بالایی برای مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از خود نشان داده است. وی تصریح کرد: سعی داریم کار را به مراکز فعال و غیر دولتی بسپاریم تا چهره شهر از زنان بی خانمان و آسیب دیده، عاری شود. وی گفت: در این حوزه با نگاه بلند مدت، ایجاد مرکز حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی را دنبال می کنیم. انصاری، مدیر و موسس پایان کارتن خوابی، در بخش دیگری از این نشست دو ساعته، گفت: از زمانی که این مرکز تاسیس شده، توانستیم بیش از  90درصد از مردان کارتن خواب را پذیرش کنیم.  وی تاکید کرد: بیشتر این افراد از استان های همجوار به اصفهان آمده و از آنجایی‌که خارج از زادگاه، آسیب بیشتری متوجه این افراد است، برای بازگشت آنها به زادگاهشان تاکید داریم. وی افزود: تاکنون250نفر را به زادگاهشان اعزام کرده ایم که از یک سال گــذشتــه تـــا کــنون به اصفهان بازنگشته اند.

 

 

       بسته های کامل حمایتی
مدیر کل بهزیستی استان، تاکید کرد که در حوزه حمایت از زنان آسیب دیده، در حد توان کارهای لازم انجام شده است. صادقی افزود: بسته های خدماتی در حوزه اجتماعی در اصفهان کامل است؛ با این وجود بهزیستی استان برای تعامل با سایر نهادهای ذی ربط آمادگی دارد. هادی زاده، دبیرشورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان در این نشست، گفت: طبق ماده80برنامه ششم توسعه، قانون، بهزیستی و شهرداری های مراکز استان ها را به جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر و کارتن خواب و احداث مراکز نگهداری مکلف کرده است. وی تاکید کرد: شهر اصفهان به عنوان رصدخانه اعتیاد استان، به یک مرکز درمان اعتیاد زنان و نگهداری از آنها نیاز دارد. رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نیز ضمن اظهار خشنودی از عدم انکار وجود آسیب‌های اجتماعی، گفت: شهرداری متکفل طیف وسیعی از وظایف است. به گفته عیدی، شهرداری در حوزه فرا رفتارهای آسیب زا و ایجادسازه در حوزه عمرانی برای کنترل آسیب‌ها باید فعال باشد؛  اما در این خصوص نقطه ثقلی که به حوزه اجرا نزدیک باشد،  وجود ندارد. وی افزود:برای رفع این مشکل نیازمند ایجاد کارگروه و تفاهم نامه مشترک با نهادهای ذی ربط موضوع هستیم.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/63444

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی