ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

احیای خانه‌های علویجه

تاریخ درج : سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
شهردار علویجه: تجهیزات بازسازی خانه‌های تاریخی شهر را فراهم می‌کنیم

 

زهره قندهاری

علویجه شهری در بخش مهردشت شهرستان نجف‌آباد استان اصفهان است. این شهر جمعیتی بیش از یازده هزار نفر دارد و بیشتر جوانان آن در کارخانه‌ها شاغل هستند.اگر چه قراین و مدارکی همچون خرابه‌های منازل قدیمی و قنوات دائر و بایری که مدت زمان طولانی از حفر آن می‌گذرد دال بر قدمت و سابقه تاریخی علویجه ‌است، ولی به علت در دسترس نبودن مدارک کتبی نمی‌توان درباره قدمت آن با صراحت اظهارنظر کرد. وجود دو نقطه، یکی معروف به قلعه گبری که خرابه‌های آن بر فراز یکی از تپه‌های اطراف علویجه وجود دارد و دیگری، قلعه‌ای معروف به قلعه سنگی در جوار کوه امامزاده شاه شمس‌الدین محمد(ع)، می‌تواند نشانگر قدمت این شهر تا قبل از ظهور اسلام باشد.

وجود سرخاله‌ها در علویجه

از دیگر دلایل قدمت شهر علویجه وجود خرابه‌هایی معروف به سرخاله ‌است که در آن آثار و بقایای مساکن قدیمی به خوبی مشهود است. این محل در طول زمان به سمت شرق و به محلی که معروف به دربند است منتقل شده. بنا به گفته اهالی، دربند همان محلی است که در موقع حمله افغان‌ها مورد هجوم آنان قرار گرفته‌است. پس از خرابی دربند، بازماندگان حمله افغان‌ها در دو محل دیگر سکنی گزیدند که بعدها در طول زمان به ده بالا و ده پایین معروف شد. در ادوار تاریخی بعد (احتمالا دوره افشاریه) به منظور امنیت ساکنان و نیز استقرار نیروهای نظامی جهت جلوگیری از حمله مهاجمان، قلعه‌ای معروف به قلعه نادری ساخته شد که بقایای آن در بافت قدیمی شهر علویجه موجود است. سپس در جوار آن قلعه‌های دیگری به نام‌های قلعه کهنه و قلعه پایین بنا شد. در منطقه علویجه از دوره صفویه آثاری بر جای مانده‌است که از آن جمله می‌توان کاروانسرای عباسی واقع در روستای هسنیجه را نام برد.پس از گذشت مدتی از سکونت جمعیت در داخل این قلعه‌ها، به دلیل افزایش جمعیت و نیز حکمفرمایی امنیت نسبی، علویجه خارج از قلعه‌ها گسترش فیزیکی داشته که بیشترین گـستـرش به طرف غرب صورت گرفته‌است. از مهم‌ترین آثار باقی‌مانده در این شهر از دوران گسترش خارج از قلعه‌ها مسجد بزرگ یا مسجد جامع است که هنوز در قسمت بافت قدیم علویجه وجود دارد.تاکنون تعداد هفت خانه و بنای تاریخی از دوره قاجاریه در سازمان میراث فرهنگی از این شهر به ثبت رسیده است؛ خانه سید ابوالفضل رفیعی، خانه محمدباقر زمانی،خانه حسن شفیعی، مسجد نبی اکرم، خانه حسین زمانی، حمام گوده، خانه فضل اله زمانی و غار سنگریز که به تازگی ثبت شده است. شهردار علویجه در گفت‌و‌گو با اصفهان‌زیبا با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری بسیاری که در این شهر وجود دارد، گفت: امسال برای توسعه گردشگری با فعال کردن سازمان‌های مردم‌نهاد، مراسم شب یلدا را در خانه‌های تاریخی برگزار کردیم که با تجمع و استقبال مردم روبه‌رو شد.

 بازارچه‌های فروش محصولات خانگی برای گردشگران

مسعود قنبری افزود: بازارچه‌های فروش محصولات خانگی برای گردشگران جذابیت خاصی دارد و ما در این زمینه برای گسترش بازارچه‌های گردشگری تلاش کردیم.

او با بیان اینکه هدف از برگزاری برنامه شب یلدا، احیای آداب و رسوم فراموش‌شده در این شهر بود، خاطرنشان کرد: امسال برای برگزاری شب یلدا، پنج خانه را به صورت کامل آماده کردیم و با اجرای برنامه‌هایی شاد و متنوع و همچنین موسیقی زنده در مدت دو روز این مراسم را ادامه دادیم.

شهردار علویجه با اشاره به اینکه در حال حاضر 27 خانه تاریخی در این شهر در حال بازسازی است، تصریح کرد: اکنون به صاحبان خانه‌های تاریخی امتیاز داده می‌شود تا بتوانند برای بازسازی و احیای خانه‌ها وارد عمل شوند.

قنبری بـیـان کرد: بافت تاریخی شهر علویجه در استان و در اداره راه و شهرسازی ثبت شده است و امروز هرکس بخواهد خانه‌های تاریخی را بازسازی کند باید به شهرداری مراجعه کند. شهرداری هم با هماهنگی میراث فرهنگی برای بازسازی خانه‌ها وارد عمل می‌شود و هیچ‌گاه مجوز تخریب نمی‌دهد.

او اضافه کرد: شهرداری به خانه‌های تاریخی که نیاز به بازسازی دارند تجهیزات موتوری و خودرویی می‌دهد تا بازسازی انجام شود.

شهردار علویجه اظهار کرد: شهرداری درصدد حفظ میراث و آثار تاریخی این شهر است.

قنبری افزود: بافت تاریخی علویجه با آثار تاریخی یزد هم‌خوانی دارد و در این شهر از دوره صفویه خانه‌های تاریخی وجود دارد که برای تقویت گردشگری به کافه‌های سنتی تبدیل شده است. او با بیان اینکه فرهنگ‌سازی برای احیای خانه‌های تاریخی از اهمیت بسیاری برخودار است، اظهار کرد: ما واسطه بین مردم و میراث شده‌ایم و شهرداری تجهیزات لازم را برای احیای خانه‌ها فراهم می‌کند.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/106376

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی