ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اخبار + جامعه

تاریخ درج : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

تولید ۷۵۰۰ قلم دارو
معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: حدود ۷۵۰۰ قلم در داخل کشور تولید می‌شود و ۲۵۰۰ قلم داروی خارجی ، حدود ۳ درصد بازار ایران را تشکیل می‌دهد.به گزارش ایسنا، مهدی پیرصالحی اظهار کرد: 40 سال پیش، ۲۱۰۰ قلم دارو داشتیم که بیش از ۱۳۰۰ قلم آن داروهای وارداتی بود، حدود ۴۰۰ قلم هم تحت لیسانس کشورهای اروپایی در کشور تولید می‌شد و تنها حدود ۵۵۰ قلم دارو توسط شرکت‌های داروسازی در کشور تولید می‌شد.وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۱۰ کارخانه داروسازی داریم که تولیدات خود را به بازار کشور عرضه می‌کنند، تصریح کرد: تحریم می‌تواند اذیت کند و بعضی کمبودهای دارویی ایجاد کند، اما اینگونه نیست که دشمن بتواند دست ما را به طور کامل ببندد، ما در هر صورت توانایی تأمین داروهای مورد نیاز را در کشور داریم و شرکت‌های داروسازی تمهیدات لازم را اندیشیدند و برای تأمین ماده اولیه خود اقدام کردند و در همین شرایط سخت شاهد افتتاح کارخانه‌های دارویی جدید هستیم.رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: در زمینه تامین داروهای بایوتکنولوژی جزو کشورهای برتر منطقه هستیم و امیدواریم این شرکت که در رفسنجان افتتاح شده در همین‌جا متوقف نشود. کمک می‌کنیم شرکت‌ها با سرعت بیشتری پروانه دارویی خود را اخذ کنند و حتما این شرکت‌ها برای توسعه و آینده باید به داروهای‌های‌تک و جدیدی که در بازار دنیا عرضه می‌شود نظر داشته باشند تا بتوانند این داروها را تولید و به بازار عرضه کنند.

 

تبلیغ پزشکی بدون مجوز تخلف است
معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور، قوانین مرتبط با تبلیغات پزشکان را تشریح کرد.به گزارش ایسنا، علی فتاحی درباره قوانین مربوط به تبلیغ از سوی پزشکان، گفت: اولا محتوای تبلیغات در حوزه پزشکی باید درست باشد، حال اگر محتوا هم درست بود، در صورتی‌که تبلیغ بدون مجوز سازمان نظام پزشکی باشد، نوعی تخلف انتظامی محسوب می‌شود. اگر محتوای تبلیغ هم غلط باشد، این تخلف مضاعف خواهد شد، بنابراین هر تبلیغاتی که در حوزه پزشکی، در هر رسانه‌ای اعم از فضای مجازی، مطبوعات، نشریات داخلی و... می‌خواهد انجام شود، بدون در نظر گرفتن محتوای آن باید از سازمان نظام پزشکی کشور مجوز دریافت شود. در غیر این صورت پزشک مرتکب تخلف شده است.فتاحی افزود: مردم  می‌توانند در صورت مشاهده موارد تخلف یا بروز عارضه بعد از درمان، به دادسراهای سازمان نظام پزشکی مراجعه کنند، بنابراین اگر تبلیغات بدون مجوز انجام شده باشد یا محتوای تبلیغ آن چیزی که در مجوز درج شده، نباشد، با پزشک برخورد می‌کنیم. در قانون هم مشخص شده که پزشک چه چیزهایی را می‌تواند تبلیغ کند. پزشک مواردی را می‌تواند تبلیغ کند که در پروانه طبابتش آمده است. وی درباره عناوینی که پزشکان می‌توانند روی تابلوهایشان درج کنند نیز بیان کرد: پزشکان عنوانی را که روی تابلو یا کارت خود یا در تبلیغات برای خود ذکر می‌کنند، باید در پروانه مطبشان ذکر شده باشد. البته به پزشک اجازه می‌دهند در زیرمــجــمـوعـــه همان رشـــتـــه هـــم عناوینی
را ذکر کند.

 

بالای ۴۹ ساله‌ها را فراموش نمی‌کنیم
سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه ماموریت نهضت سوادآموزی، پوشش افراد ۱۰ تا ۴۹ سال است، ولی در دوره ماموریتی جدید بالای ۴۹ ساله‌ها را فراموش نمی‌کنیم، گفت: اکنون از مجموع افراد تحت پوشش، ۶۰ درصد مشغول تحصیل در دوره انتقال و تحکیم و مابقی در دوره ابتدایی آموزش سواد هستند.به گزارش ایسنا، شاپور محمدزاده با بیان اینکه دو میلیون و ۶۰۰ هزار بی‌سواد در سنین ۱۰ تا ۴۹ سال در کشور داریم که البته ۴۰۰ هزار نفرشان نیز اتباع خارجی هستند، افزود: نرخ باسوادی قبل از انقلاب ۵۲,۵ درصد بود و اکنون به مرز ۹۴,۷ درصد رسیده است. چه بخواهیم و چه نخواهیم شماری بازمانده از تحصیل در کشور داریم که ممکن است به مدرسه باز نگردند و در سال‌های متمادی به آمار جامعه هدف سوادآموزی افزوده شوند.محمدزاده درباره بودجه نهضت سوادآموزی در سال ۹۸ نیز اظهار کرد: حسن نهضت سوادآموزی این است که بابت هر باسواد هزینه را پرداخت می‌کنیم و از بابت بودجه نگرانی نداریم. یک مشکل در این حوزه این است که در سال‌های گذشته برخی استان‌ها بودجه نهضت سوادآموزی را در مسیرهای دیگری هزینه می‌کردند و تمام هم و غم ما این است که این بودجه را ۱۰۰ درصد به نهضت برگردانیم و در مسیر صحیح استفاده کنیم.وی ادامه داد: اکنون صرف آموزش خواندن و نوشتن و سوادآموزی مطرح نیست، بلکه سوادآموزان دوره انتقال و تحکیم را می‌گذرانند. از مجموع افراد تحت پوشش، ۶۰ درصد مشغول تحصیل در دوره انتقال و تحکیم و مابقی در دوره ابتدایی آموزش سواد هستند. دوره تحکیم و تثبیت برای جلوگیری از بازگشت به بی‌سوادی اجرا می‌شود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/90242

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی