ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اخبار + جامعه

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

ما گدا نیستیم

لیلا کهلانی
کارگاه آموزشی چگونگی برخورد با کودکان کار توسط موسسه مردم‌نهاد سرمد با حضور پرسنل اداره پیشگیری از رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان برگزار شد. در این کارگاه، مدیر موسسه سرمد با اشاره به برنامه سال گذشته با عنوان چهارراه مهربانی و نحوه برخورد با کودکان کار، گفت: امسال نیز ضمن برگزاری این کارگاه آموزشی، برنامه چهارراه مهربانی را در سطح شهر خواهیم داشت.سعید پورنیک ادامه داد: این برنامه امروز در گذر فرهنگی چهارباغ و روز جمعه در ناژوان اجرا می شود. او با اشاره به اینکه برنامه چهارراه مهربانی با همکاری ارگان های دیگر از جمله شهرداری، استانداری و شورای شهر است، گفت: در این طرح، ضمن اهدای گل به مردم، بروشورهای راهنمای برخورد با کودکان کار توزیع می شود. مدیر موسسه مردم نهاد سرمد با تاکید بر لزوم فراگیری چگونگی برخورد با کودکان کار، اظهار کرد: حمایت از کودکان کار وظیفه تک تک ماست. او خاطرنشان کرد: حمایت از کودکان کار که به عنوان نسل آینده به شمار می روند، از  آسیب های اجتماعی پیشگیری خواهد کرد. پورنیک با اشاره به راه اندازی کلاس های آموزشی موسسه سرمد که شامل کلاس نقاشی، زبان و موسیقی است، افزود: در تلاش برای ثبت نام آنها در مدارس نیز هستیم. او بیان کرد : آموزش به این کودکان ضروری است و ما ضمن انجام این رسالت،  در حوزه فرهنگی هنری نیز برنامه داریم.

رنجی که کودکان کار می کشند...
در ادامه، طاهره باطنی، روان‌شناس، ضمن اشاره به زندگی پر درد و رنج کودکان کار، گفت: حمایت از کودکان کار از بسیاری از بزهکاری ها در جامعه جلوگیری می کند.  شهرزاد عدیلی از دیگر روان‌شناسان نیز با اشاره به داستانی از کودکان کار و وضعیت اسفبار آنها که در فقر و فساد به سر می برند، اظهار کرد: این بچه ها اغلب یتیم هستند یا والدین معتادی دارند یا اینکه برخی از آنها به نوعی سابقه دار هستند. او یکی از نیازهای اصلی آنها را بازی کردن عنوان کرد و گفت: کودکان کار از ابتدایی ترین نیازشان محروم هستند. از طرف دیگر آنها به جای اینکه از انگشتشان برای نوشتن مشق استفاده کنند، با دستان ظریف خود در سطل زباله به دنبال شیشه و پلاستیک یا در حال فروش گل و آدامس و... هستند. عدیلی در کل فقر، مشکلات اقتصادی، نبود پدرو مادر آگاه  و خانواده غافل را از عوامل موثر در ایجاد کودک کار عنوان کرد و گفت: این یعنی فقر مطلق.او با اشاره به اینکه کودکان کار به دلیل وارد شدن زودهنگام در خیابان و جامعه و نداشتن درک درست در خصوص زندگی دچار مشکل می‌شوند، اظهار کرد: آنها در این موقعیت می توانند درگیر بزهکاری، اعتیاد، جرم و مسائل جنسی شوند. این روان‌شناس ادامه داد: این بچه ها به جای بازی و پرداختن به کودکی درگیر غم نان هستند؛ برای همین زودتر از سنشان بزرگ و پیر می شوند. او با اشاره به اینکه خرید کردن یا نکردن از این بچه‌ها کمکی به حل مشکلشان نمی کند، افزود: مجرم دانستن آنها و گرفتن کالایی که می فروشند از دستشان نیز به جرم دست‌فروشی، قطعا به منزله گرفتن نان از سفره خانواده آنهاست.عدیلی با تاکید بر اینکه باید یاد بگیریم با این بچه‌ها مثل یک فروشنده محترم رفتار کنیم، بیان کرد: کاش بتوانیم دقایقی خودمان را جای آنها بگذاریم و زندگی را از دریچه چشم نگران و معصوم آنها ببینیم.او اظهار داشت: کودکان کار گدا نیستند؛ آنها موجوداتی هستند آسمانی که به جای اینکه با دستانشان در مدرسه مشق بنویسند، مشغول فروختن آدامس و فال یا در زباله ها دنبال جمع کردن شیشه و پلاستیک هستند.این روان‌شناس نحوه صحیح برخورد با این بچه ها و وظیفه معرفی و هدایت آنها به مراکزی مثل سرمد را از کمک های مردم عنوان کرد و افزود: حمایت عاطفی نیز از نیازهای مبرم این کودکان است.او با بیان اینکه سرمد موسسه‌ای است که سرمایه گذاری زیادی برای آموزش و تربیت بچه های کار کرده است، گفت: امید است بتوانیم با همکاری مردم و ارگان های مختلف بیش از پیش به آنها کمک کنیم.

 

 

تشخیص به موقع بیماری ها  عوارض تحریم را کاهش می دهد
رئیس کل سابق سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه تشخیص به موقع بیماری‌ها می تواند موجب کاستن بار اقتصادی، دارویی، تجهیزاتی و تقلیل عوارض تحریم شود، گفت: کاهش بار بیماری ها موجب تقلیل نیاز به خدمات گران قیمت و ارز بر در حوزه سلامت خواهد شد.به گزارش  ایرنا علیرضا زالی افزود: در حوزه امور آموزشی، پژوهشی و خدماتی در عرصه سلامت بدیهی است بدون تبیین عوارض نامطلوب بر مؤلفه‌های متعدد سلامت ارائه راهکار غیرممکن خواهد بود.به ویژه مبرهن است که بروز فقر، مشکلات اقتصادی فزاینده، وقفه در ارائه خدمات اجتماعی و کمبود دارو و تجهیزات پزشکی می تواند گسترش میزان مرگ و میر را در کشور به دنبال داشته باشد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/96783

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی