ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اخبار + زیستی

تاریخ درج : سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

394متخلف شکار دستگیر شدند
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان عملکرد یگان حفاظت این اداره کل را در سال گذشته تشریح کرد. به گزارش پارما، دکتر سید رحمان دانیالی با اشاره به مهم‌ترین فعالیت های یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان در سال گذشته اظهار کرد: در سال گذشته ۳۹۴ نفر متخلف شکار و صید  در قالب ۲۲۸پرونده توسط یگان حفاظت این استان، دستگیر شدند که ازاین متخلفان ۱۳۳ قبضه سلاح مجاز، ۵۱ قبضه سلاح غیر مجاز و یک قبضه سلاح جنگی کشف و ضبط شد.دانیالی در ادامه با اشاره به آمارشکار غیرمجاز پرندگان و آبزیان اظهار کرد: در این راستا تعداد ۳۹۸ فرد انواع پرنده اعم از شکاری و غیر شکاری  و ۱۸۲ قطعه انواع ماهی ، کشف و ضبط ، همچنین تعداد هشت عدد خزنده، ۲۶ پرنده و چهار آهوی زنده کشف شده از متخلفان به محیط های مناسب منتقل شدند. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعداد شروع به شکار غیر مجاز توسط متخلفان را در سال گذشته ۱۲۷ مورد بیان کرد که متخلفان شکار و صید قبل از اقدام به شکار توسط یگان حفاظت محیط زیست استان شناسایی و دستیگر شدند. وی اظهار کرد: ۲۱۳ فرد انواع پستانداران و پرندگان نیز که به صورت غیر مجاز نگهداری و خرید و فروش می شدند، توسط یگان این اداره کل کشف و ضبط شدند.دکتر دانیالی با اشاره به آتش سوزی های صورت گرفته در مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان به دلایل مختلف انسانی و طبیعی گفت: در این زمینه تعداد ۱۰ فقره آتش سوزی در مناطق متخلف تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان توسط محیط بانان و همکاری مردم محلی و اداره منابع طبیعی شهرستان ها اطفای حریق شد.

 

 

رونق بازار انرژی خورشیدی ایران
راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی یک و نیم مگاواتی در شهرکرد یکی از نشانه‌های رونق گرفتن بازار انرژی خورشیدی در ایران است. قرار است کنفرانسی دوروزه از سوی شرکت اینترسولار ایران و با مشارکت شرکت‌های خارجی برگزار شود. به گزارش انرژی امروز، توجه به انرژی خورشیدی در ایران در قیاس با برخی دیگر از کشورهای منطقه با تاخیر انجام شده، در حالی که سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در زمینه بهره‌برداری از انرژی خورشیدی در ایران حکایت از ظرفیت بالای آن دارد.راه‌اندازی نیروگاه انرژی خورشیدی شهرکرد با ظرفیت یک و نیم مگاوات یکی از پروژه‌هایی است که در ایران در رابطه با بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک، به اجرا گذاشته شده است.دولت نیز از پروژه‌های مربوط به صنعت انرژی خورشیدی پشتیبانی می‌کند. در همین رابطه چند پروژه دیگر نیز در حال حاضر در دست اجراست، برای مثال پروژه ایجاد یک نیروگاه بزرگ انرژی خورشیدی در استان یزد  از آن جمله است.افزون بر آن در جزیره قشم نیز با مشارکت شرکت ایتالیایی «کارلو مارسکا» قرار است یک پروژه بزرگ تـولید انرژی خورشیدی با ۱۰ مگاوات ظرفیت اجرایی شود. پـروژه‌های مشابهی نیز با مشارکت سرمایه‌گذاران انگلیسی در استان مرکزی پیش‌بینی شده است.کنفرانس اینترسولار ایران در ادامه کنفرانس سال گذشته برگزار می‌شود. در سال ۲۰۱۷ این کنفرانس توانسته بود با حضور ۵۰۰ شرکت‌کننده، زمینه‌های گسترش فعالیت‌های اقتصادی در حوزه بازار مربوط به انرژی خورشیدی در ایران را فراهم سازد.

 

 

مرحله دوم رها سازی آب در دریاچه ارومیه
مرحله دوم رها سازی آب به سمت دریاچه  ارومیه به میزان حدود ۶۰ میلیون متر مکعب از سدهای شهرچای، بوکان، مهاباد و ساروق تکاب در حال انجام است. به گزارش زیست آنلاین، دانشجو، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی،  با اشاره به اقدامات زیاد این شرکت در خصوص احیای دریاچه ارومیه گفت: یکی از اقدامات مصوب، کاهش 8درصدی مصارف در حوزه کشاورزی در هر سال بود که بر اساس پیش بینی این مقدار در پنج سال باید به کاهش 40 درصدی می‌رسید که این موضوع تا حدودی اعمال شده و با صرفه جویی 31 درصدی در حوضه، بخشی از این میزان ذخیره شده است.وی اظهار کرد: هرساله بخشی از آب ذخیره شده پشت سدها به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود که امسال نیز حدود 280 میلیون متر مکعب آب از سدها به سمت دریاچه رهاسازی شده که این مقدار با احتساب روان آب رودخانه ها تاثیرات مثبتی بر دریاچه گذاشته است.وی در خصوص سایر فعالیت‌های شرکت آب منطقه‌ای در راستای احیای دریاچه ارومیه بیان داشت: اقدامات این شرکت در سه بعد سازه‌ای، حفاظتی و فرهنگی است که در بخش سازه‌ای می‌توان به ساخت سد سیلوه و انتقال آب از آن به سوی دریاچه و همچنین لایروبی وسیع رودخانه ها و انهار، در بخش حفاظتی اقداماتی از قبیل مراقبت از برداشت های غیر مجاز و انسداد چاه‌های غیر مجاز و برقراری اکیپ های گشت و بازرسی جهت جلوگیری از تخلفات منابع آبی اشاره کرد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/71882

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی