ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اخبار صنعتی

تاریخ درج : شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸

اقدامات ولایتی در رسته‌های صنعتی

اسدالله ولایتی، فرزند محمد علی، سال ۱۳۲۵ در یکی از محله‌های قدیمی‌در خانواده اصیل نجف آبادی چشم به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی را در همان شهر طی کرد، ولی بنا بر تصمیم خود چهار سال ترک تحصیل کرد و در کارگاه برق صنعتی که متعلق به پدرش بود در کنار برادر مشغول به کار شد. پس از مدتی با تصمیم خود به ادامه تحصیل پرداخت و تحصیلات متوسطه را به صورت جهشی در  دبیرستان پهلوی نجف‌آباد و در ادامه در دبیرستان حکیم سنایی اصفهان گذراند. او سال ۱۳۴۸ به دریافت دیپلم نظام قدیم در رشته ریاضی نائل  و همین سال در دانشگاه علم و صنعت ایران پذیرفته شد و سال ۱۳۵۳ از این دانشگاه در رشته مهندسی صنایع، گرایش تولید صنعتی فارغ‌التحصیل شد. ولایتی پس از فراغت از تحصیل به خدمت سربازی اعزام و سال ۱۳۵۴ ترخیص و همان سال به استخدام وزارت کار و امور اجتماعی در آمد و به عنوان بازرس کار  وزارتخانه تا دو سال در کاشان مشغول شد. سپس به فلاورجان و بالاخره به اصفهان انتقال یافته و تا سال ۱۳۷۴ که خود را از این وزارتخانه بازخرید کرد، مدت ۱۶ سال در اصفهان خدمت می‌کرد. او  بعد از آن به گروه تولید و صنعت در شرکت گازسوزان پیوست. ولایتی این‌گونه روایت کرده است: «من با توجه به علاقه‌مندی به کار تولید و صنعت در حین خدمات دولتی و ضمن همکاری با صنایع از سال ۱۳۶۴ با شرکت تولیدی صنعتی گازسوزان نیز همکاری داشته و هنگامی‌که احساس کردم وجودم در صنعت بیشتر از کار اداری مثمر ثمر است، با تغییر موضع خود، سال ۷۴ کاملا به سمت صنعت گرایش یافته و خود را از کار اداری بازخرید و کار صنعتی را آغاز کردم. » او با خرید سهام بیشتر از شرکت گازسوزان در مقام مدیریت عامل آن قرار گرفت و به صورت تمام وقت کار خود را در آن شرکت شروع کرد که هنوز  هم ادامه دارد . ولایتی در حال حاضر صاحب چهار کارخانه تراکتورسازی، کنتور سازی، ساخت ایستگاه‌های تقلیل فشار و کارخانه ریخته‌گری قطعات مصرفی شرکت گازسوزان است. صرفه‌جویی ارزی میلیون‌ها دلار برای کشور از طریق ساخت اقلام گازرسانی از جمله کنتور و رگولاتور‌هایی که قبل از طریق کشورهای دیگر به خصوص کشورهای اروپایی وارد می‌شد، ساخت کنتورهای گاز توربین ای در سال ۸۴، سیستم کاهش تولید مصرف از قبیل فیلتر‌های کاذب قوی تر و... و ارائه ایستگاه تقلیل فشار ۱۲۰ هزار مترمکعب در ساعت از جمله فعالیت‌های اجرایی و صنعتی ولایتی به شمار می‌رود.

 

 

فعالیت هزاردستان از کارگاه تا کارخانه 

عباس هزاردستان، فرزند علی، متولد ۱۳۱۰ در شهر صنعتی اصفهان است که در دوران دبستان وارد شغل پدر شده، در کنار او به کارهای فنی مشغول شد‌ و هم‌زمان با کار صنعتی برای مدتی در کلاس‌های شبانه ادامه تحصیل داد تا حدی که خواندن و نوشتن را فراگرفت. هزاردستان در ۱۴ سالگی در کارگاه اتاق سازی به عنوان شاگرد مشغول به کار ‌شد، ولی پس از شش سال کارگاهی را در خیابان شاپور راه اندازی کرد. سپس کارگاه بزرگ تری در کارزار خوزستان واقع در همین خیابان شاپور قدیم تاسیس کرد و به کار تعمیرات کامیون و آهنگری مشغول شد. بنا به گفته ایشان، در آن زمان چون صنعت ریخته‌گری رایج بود برخی از قطعات چدنی و فولادی کامیون را هم می‌ساختند. از سال ۴۸ تصمیم گرفت کامیونی کامل را تولید  کند و موفق به ساخت آن نیز شد.  سپس ساخت اتاق کامیون‌های کمپرسی را شروع کرد و از سال ۱۳۵۵ در راستای بسط حجم کاری کارگاه خود را به تحرک شاپورجدید در خیابانی که به نام هزار دستان بود انتقال داد و کار در آن منطقه را زمانی شروع کرد که هیچ گونه خدمات اولیه وجود نداشت  تا با کمک کسبه شهرک امکانات آب، برق، تلفن و آسفالت را فراهم کند و شورای عالی امنیت ملی و محلی را تشکیل دهد که در پرتو آن فضای سبز و بهداشت شهرک نیز تامین شد. طراحی و ساخت پمپ روغن دنده، ایجاد تعمیرات اساسی در راستای بهینه‌سازی سیستم ترمز کامیون‌های بنز مدل ساخت اتاق کامیون‌های کمپرسی، ساخت دستگاه خم ورق ۳ تا ۶ میلی‌متری، انجام خدمات فنی و موثر در پشت جبهه و خط مقدم جنگ تحمیلی ایران و عراق و تاسیس موسسات مختلف از جمله فعالیت‌های صنعتی هزاردستان به شمار می‌رود.

 

 

نوایی اولین کارخانه چینی اصفهان را تاسیس کرد

سید حسین نوایی، فرزند سید حسن، سال ۱۳۰۳ شمسی پا به عرصه حیات گذاشت. دوران ابتدایی را در دبستان فردوسی واقع در ابواسحاقیه طی کرد سپس وارد بازار کار شد  و در سرای مخلص با همت میرزا محمد جواد نواحی،  دایی خود به تجارت خشکبار همت کرد. نوایی  در سن ۲۴ سالگی با دختری از خانواده بلورچی زاده ازدواج کرد که حاصل آن سه پسر و پنج دختر بود که همگی تحصیل کرده و هر کدام از نظر فرهنگی و علمی‌ در جامعه  اثرگذار هستند. او حدود سال‌های ۱۳۳۰ با راهنمایی خانواده همسر به کار تجارت ظروف چینی پرداخت. نوایی تجارت برون مرزی را پیشه کرد و از کشورهای معتبر دنیا به امر واردات پرداخت. حاج سید حسین نوایی سال ۶۳ باکمک یکی از سهامداران با تفکر تولید ظروف چینی به خرید کارخانه آن از شرکت تاکا ساکو ژاپن اقدام کرده که پس از وارد شدن به اصفهان برای اولین بار کارخانه چینی را در منطقه دولت آباد تاسیس کرد.  راه اندازی ماشین‌آلات آن کارخانه حدود دو سال به طول انجامید تا اینکه در سال‌ ۶۸ محصول این کارخانه با نام چینی اصفهان به کیش چای خوری در ۱۰ طرح رنگ تولید می‌شد ونقاشی اولیه آن توسط هنرمندان اصفهانی انجام شد و محصول انبوه این کارخانه بیش از ۲۰ کشور را تأمین می‌کرد. پس از تکمیل به ساختن و ظروف چینی پرداخت که محصولات متنوع آن کارخانه از پرمصرف‌ترین محصولات به حساب می‌آید .

url : http://www.isfahanziba.ir/node/102857

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی