ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اخبار + صنعتی

تاریخ درج : سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

بساط دلالی محصولات پتروشیمی برچیده می شود
مشاور مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی درباره برداشته شدن سقف رقابتی محصولات پتروشیمی و تأثیر آن بر عرضه و تقاضا در بورس اظهار کرد: هر زمان که اقتصاد به سمت آزادسازی و کاهش دخالت دولت ها گام بردارد شاهد حقیقی تر شدن قیمت ها و ارزش کالا خواهد بود، برداشته شدن این سقف رقابتی موجب کاهش تقاضا می شود و طبق اصول اقتصادی با کاهش تقاضا، قیمت ها کاهش می یابد و این روند تا ایجاد یک نقطه تعادل بین عرضه و تقاضا بر اساس قیمت ادامه می یابد.عبدالحسین بیات تصریح  کرد: ممکن است در این میان هزینه تهیه مواد اولیه برخی واحدهای پایین دستی افزایش یابد اما از آنجایی که دولت ابزار نظارتی کافی به منظور نظارت جزء به جزء از زمان خرید محصول از بورس تا محل مصرف را ندارد از ابزار آزاد سازی و رقابتی کردن استفاده کرده است.بیات با تاکید بر اینکه در این میان وزارت نفت و شرکت ملی پتروشیمی باید نظارت کافی و لازم را بر عرضه فرآورده های پتروشیمی داشته باشد، تصریح کرد: در سه سال گذشته شرایط پتروشیمی های کشور از نظر تامین خوراک، تعمیرات اساسی و تامین تجهیزات در شرایط مطلوبی قرار دارد بنابراین دلیلی بر کاهش تولید و عرضه فرآورده های پتروشیمی وجود ندارد.

 

قطع همکاری شرکت آلمانی با تولیدکنندگان ایرانی
شرکت فولادسازی «اس ام اس گروپ» به تازگی از قطع همکاری خود با تولیدکنندگان ایرانی خبرداده است. این شرکت آلمانی در فوریه سال ۲۰۱۷ برای توسعه ظرفیت تولیدی یک کارخانه فولاد ایرانی، یک قرارداد ۴۰۰ میلیون دلاری را امضا کرد. سفارت آمریکا در آلمان در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد که شرکت «اس ام اس گروپ» (SMS Group) آلمان روابط تجاری خود با تهران را متوقف می‌ کند.

 

تشکیل کارگروه برای تأمین مواد اولیه پوشاک
کارگروهی با حضور اعضای هیئت امنای بازار تهران، رؤسای اتحادیه های پوشاک، پیراهن دوزان، کشبافان، خیاطان و چرم دوزان به منظور تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدکننده پوشاک تشکیل شد.دبیر کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی پوشاک‌ در گفت و گو با ایرنا  اظهار کرد: این کارگروه تلاش می کند قیمت گذاری کارخانه های نساجی و پارچه به گونه ای انجام شود که مواد اولیه با قیمت مناسب در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد. محمد توکلی با بیان اینکه در زمان حاضر قیمت مواد اولیه تولیدکنندگان پوشاک کاذب است و دو برابر نرخ پارچه و نخ قیمت گذاری و به بازار عرضه می شود؛ خاطرنشان کرد: هر کارخانه ای که با این کارگروه همکاری کند زیرپوشش و حمایت سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار خواهد گرفت. توکلی اظهارداشت: معاون اول رئیس جمهور  حمایت خود از تجار را اعلام کرده تا مواد اولیه با قیمت واقعی به دست تولیدکنندگان برسد. دبیر کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی پوشاک‌ افزود: این کارگروه در جلسات خود در خصوص تولید نوع پارچه تصمیم می گیرد، علاوه بر آن اگر پارچه ای مازاد تولید نداشته باشد از صادرات آن جلوگیری می شود. وی با اشاره به اینکه قرار است کمیته هایی با پنج عضو از جمله کمیته گردباف، نساجی،تخت چرم و نخ ذیل این کارگروه تشکیل شود اظهار داشت: تلاش می شود واسطه ها حذف تا قیمت هایی که تا دو برابر بالاتر به دست کارخانجات تولیدکننده می رسد کاهش یابد.توکلی یادآورشد: کارشناسان با بررسی های لازم قیمت واقعی را مشخص می کنند و با کارخانه های متخلف برخورد خواهد شد.

 

کاهش صادرات محصولات غذایی به عراق
دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: آماری مبنی بر توقف صادرات موادغذایی به عراق نداریم، محموله‌هایی که از هفته گذشته بوده به جز بخشی از بار‌هایی که در مهران و چزابه مانده و مابقی از سایر گمرک صادر شده است قطعا صادرات کاهش داشته اما، قطع نشده است.حمید حسینی در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد :اعلام  بخشنامه جدید بانک مرکزی مبنی بر اینکه همه کالا‌های صادراتی مشمول پیمان سپرده ارزی شوند  شوکی به صادرات وارد کرده است.دبیر اتاق بازرگانی ایران و عراق افزود: دولت برنامه دارد که جلوی صادرات محصولاتی را  که کالا‌های یارانه‌ای در تولید آنها نقش داشته، بگیرد که در این صورت صادرات مواد غذایی که در آنها  روغن و آرد استفاده می شود با مشکل مواجه می شود. وی گفت: هیچ تصمیمی در اقتصاد بدون پیامد نیست و این تصمیمات نیز برای صادرات پیامد خواهد داشت و حتی نحوه اجرای آن نیز مشخص نیست.حسینی تصریح کرد: دولت باید راه حلی برای این موضوع پیدا کند. ممنوعیت، راهکار این موضوع نیست، برای مثال در چهار ماهه امسال صادرات شیرینی و شکلات به عراق ۱۴۰ میلیون دلار بوده است و نمی‌توان صادرات آن را صفر کرد بلکه باید دستورالعملی تعیین شود که میزان کالا‌های یارانه‌ای استفاده شده در آن مشخص شده و مابه التفاوت آن دریافت شود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81594

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی