ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اخبار محیط زیست

تاریخ درج : شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸

بازگشت بره میش وحشی به محیط‌زیست اصفهان

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنجان گفت: یک بره میش وحشی زنده از منزل یک شکارچی متخلف در این شهرستان کشف و به محیط زیست استان تحویل داده شد. فاطمه محمدی در گفت‌وگو با ایمنا  اظهار کرد: به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر نگهداری یک میش وحشی در منزل شخصی متخلف شکار وصید در یکی از شهرهای لنجان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان به تحقیق دراین زمینه مشغول شدند. او افزود: ماموران اجرایی حفاظت محیط‌زیست با حکم قضایی به این خانه مراجعه کرده و پس از بازرسی منزل، میش وحشی را کشف کردند، متخلف نیز به مراجع قضایی معرفی شد.محمدی بیان کرد: میش وحشی کشف شده جهت رها سازی در مناطق تحت مدیریت، به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تحویل داده شده است. رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنجان خاطرنشان کرد: شکار و صید وحمل و نگهداری حیوانات وحشی زنده یا غیر زنده، بدون مجوز سازمان محیط زیست ممنوع و تخلف است.گفتنی است بر اساس ماده ۱۰ قانون شکار و صید و ماده ۳۱ آیین نامه اجرایی این قانون، حمل، عرضه، نگهداری، صدور و فروش جانوران وحشی زنده یا کشته یا اجزای آنها بدون کسب پروانه از سازمان محیط زیست جرم محسوب می‌شود.

 

 

کاهش میزان بارش در سرشاخه‌های زاینده‌رود نسبت به بلندمدت

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: میزان بارش‌ها از آغاز سال آبی جاری(مهر۹۸) تاکنون در سرشاخه‌های زاینده‌رود۴۲ درصد در مقایسه با متوسط بلند مدت(۴۴ سال) کاهش داشت و این آمار خوبی برای منطقه نیست.  حسن ساسانی در گفت وگو با ایرنا میزان بارش‌ها را ۵۹ میلی‌متر اعلام کرد و افزود: این رقم در متوسط بلند مدت ۱۰۰ میلی‌متر و در مدت مشابه سال قبل ۷۳ میلی‌متر بود، همچنین بررسی آمار از کاهش ۲۲ درصدی بارش نسبت به سال ۹۷ حکایت می‌کند.او با اشاره به شرایط نامطلوب منابع آبی و افت این ذخیره‌های ارزشمند، تصریح کرد: بارش‌های امسال متفاوت و کمتر از پیش‌بینی‌ها بوده است و امیدواریم طی روزهای آینده جبران شود و شاهد بارش موثر و فراگیر باشیم.معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان مقدار ذخیره کنونی در سد زاینده رود را ۴۲۹ میلیون متر مکعب اعلام و بیان کرد: پارسال در چنین روزهایی ۱۲۹ میلیون متر مکعب در پشت سد ذخیره شده بود. ساسانی ادامه داد: اگرچه ذخیره امسال نسبت به سال قبل بیشتر است، اما در مقایسه با متوسط بلند مدت با افت روبه رو هستیم. به گفته او، ورودی فعلی به این مخزن ۱۲ و خروجی از آن ۲۴ متر مکعب در ثانیه گزارش می‌شود.معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای درباره افزایش خروجی سد به و رهاسازی حجم بیشتر آب برای کشت پاییزه کشاورزان این منطقه اظهارداشت: جلسه مرتبطی برگزار و درباره زمان و مقدار آب تخصیصی به کشاورزی تصمیم‌گیری شد. ساسانی بر مصرف بهینه آب تاکید و تصریح کرد: تمام‌بخش‌ها برای اصلاح الگوی مصرف خود باید برنامه‌ریزی و مشارکت کنند، زیرا کمبود منابع آبی و عواقب آن دامنگیر همه خواهد بود.زمین‌های کشاورزی اصفهان حدود ۵۶۳ هزار هکتار معادل ۳,۵ درصد از مساحت استان را تشکیل می‌دهد که با توجه به محدودیت‌های منابع آب در سال‌های اخیر، تنها حدود ۲۹۰ هزار هکتار آن زیر کشت زراعی و باغی قرار گرفته است. در سال زراعی ۹۶- ۹۷ حدود ۲۱۰ هزار هکتار از مجموع زمین‌های کشاورزی استان به کشت محصولات زراعی اختصاص داشت که ۱۹۰ هزار هکتار آن زراعت آبی و ۲۰ هزار هکتار مربوط به زراعت دیمی‌بوده است. میزان تولید انواع محصولات زراعی در استان اصفهان با توجه به بروز پدیده خشک‌سالی و کاهش سطوح زیر کشت حدود سه میلیون و ۲۵۰ هزار تن برآورد شد و این در حالی است که بیش از ۱۸۰ هزار نفر در این بخش در استان مشغول به کار هستند.

 

 

دستگیری سه شکارچی بز وحشی در کرکس

سرپرست اداره حـفـاظـت محیط زیـسـت شهـرسـتـان نطنز گفت: سه شکارچی غیرمجاز که لاشه یک بز وحشی را همراه داشتند در منطقه حفاظت شده کرکس دستگیر شدند. علیرضا غلامی‌در گفت‌وگو با ایمنا اظهار کرد: یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان نطنز در پی گزارش دوستداران حیات وحش مبنی بر حضور یگ گروه متخلف شکار و صید در منطقه حفاظت شده کرکس به محل اعزام و پس از گشت و پایش منطقه موفق شدند سه متخلف شکار و صید را  شناسایی و دستگیر کنند. او ادامه داد: از این متخلفان لاشه یک راس بز وحشی، یک قبضه سلاح ام یک، یک قبضه سلاح تک لول ساچمه زنی و مهمات شامل یک عدد فشنگ ام یک، سه عدد فشنگ چهار پاره ، ۱۸ عدد فشنگ کالیبر ۱۲ و ادوات شکار شامل یک دستگاه دوربین دو چشمی‌و سه عدد سلاح سرد کشف و ضبط شد .سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نطنز با بیان اینکه  متخلفان جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شدند، خاطر نشان کرد: طبق بند ب  ماده ۱۲ قانون شکار و صید، شکار غیر مجاز جانوران وحشی جرم محسوب می‌شود. او افزود: براساس قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات، حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز و نظامی‌جرم است.منطقه حفاظت شده کرکس نطنز با ۱۱۴ هزار هکتار وسعت یکی از زیباترین و بکرترین مناطق حیات وحش استان اصفهان است که گونه‌های جانوری مختلفی شامل خزندگان، پرندگان و پستاندارانی نظیر کل و بز، قوچ و میش وحشی، گراز، گرگ، شغال، روباه، کفتار، گربه وحشی، پلنگ، تشی و پایکا در آن وجود دارد.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/103051

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی