ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اخبار + هنر

تاریخ درج : یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

زمان به توان بی نهایت با فربیرز آهنین
پنجاه و ششمین نشست پاتوق فیلم کوتاه اصفهان برگزار می شود.در این برنامه که امروز یکشنبه 23 دی ساعت ۱۶ در سالن شماره یک پردیس سینمایی سیتی سنتر اصفهان برگزار خواهد شد، فریبرز آهنین، فیلمساز، نشست تخصصی «فیلم کوتاه، زمان به توان بی نهایت» را برگزار خواهد کرد.در این نشست، فیلم های داستانی «سازاق» علیرضا سلمان پور، «آخر هفته» وحید بمانی و «خواب‌گردها» پویا نبی، انیمیشن «تماشاچی» شیدا کاشی، مستند «آخرین نامه ها» نیلس کلاوس و فیلم تجربی «رقص باباد» قاسم شیشه گری به نمایش درمی آید.پاتوق فیلم کوتاه اصفهان، یکشنبه هر هفته به همت انجمن سینمای جوان اصفهان در پردیس سینمایی سیتی سنتر اصفهان برگزار می شود.

 

بودجه فرهنگ سال 98 0,5 درصد شد
برنامه گفت وگوی فرهنگی با موضوع سرانه فعالیت و مصرف فرهنگی ایرانی‌ها، آسیب‌هــــا و چالش‌هـــــا در گفت وگو بــــا محمداسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از رادیو گفت وگو پخش شد.به گزارش مهر،  سعیدی در این برنامه گفت: سهم فرهنگ در بودجه کشور خیلی پایین است. این سهم در سال جاری، 0.7 دهم درصد یعنی زیر یک درصد بود و تاسف بارتر اینکه در بودجه سال 98 این عدد به زیر 0,5 درصد رسیده است.وی افزود: ما در مجلس با توجه به مشکلات در حوزه فرهنگ و سرانه مصرف فرهنگی به این جمع‌بندی رسیدیم که امسال باید اقدامات جدی را انجام دهیم تا‌بخشی از مشکلات در سال 98 را جبران کنیم.این نماینده مجلس یادآور شد: ما «کمیته بودجه و‌اصلاح ساختارها» را در کمیسیون فرهنگی تشکیل دادیم. جلساتی را با سازمان برنامه و بودجه برگزار کردیم و مصوباتی داشتیم که برای سال 98 بودجه فرهنگی دستگاه های مختلف حداقل 50 درصد افزایش پیدا کند. با وجود این مصوبات و تاکید بر افزایش بودجه فرهنگی اما با کاهش چشمگیر بودجه در حوزه نهاد کتابخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف فرهنگی مواجه شدیم. در جلسات اخیر با دستگاه‌های فرهنگی تاکید بر این شد که اصلاحاتی در کمیسیون تلفیق صورت بگیرد تا بخشی از مشکلاتی که در سال 98 با آن مواجه خواهیم شد، جبران شود.عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کتابخانه‌های عمومی کشور یک نهاد منتزع شده از وزارت ارشاد است. اما بودجه‌ای که برای سال 98 در نظر گرفته شده حدود 40 درصد کارکنان این نهاد را شامل می‌شود این درحالی‌ است که سرانه مطالعه کتاب یکی از‌شاخص‌های توسعه، به شمار می‌رود.وی گفت: این روشی که در پیش گرفته شده و بلایی که قرار است بر سر کتابخانه‌های کشور بیاید، منجر به تعطیلی کتابخانه‌ها و بیکاری کتابداران خواهد شد.سعیدی همچنین گفت: یکی از دلایل پایین بودن سرانه مصرف فرهنگی در کشور ما بی‌توجهی به فرهنگ‌سازی در‌موضوعات فرهنگی و تاثیر آن در‌زیرساخت ها و پیشرفت اقتصادی کشور است. اگر‌کمیسیون تلفیق قادر به حل این مشکل ایجاد شده نباشد به طور قطع در سال 1398 در‌حوزه‌های مختلف فرهنگ اعم از هنر، سینما، کتاب، روزنامه و رسانه با‌مشکلات جدی مواجه خواهیم شد و‌سرانه از این هم پایین‌تر خواهد رفت.

 

داوری ۷۶ کارتون و کاریکاتور  درجشنواره تجسمی فجر
آثار رشته کارتون و کاریکاتور یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر برای حضور در‌نمایشگاه این رویداد هنری، در یــک ‌مرحــــلــــه انتخاب‌شد.به گزارش ایلنا، امیر عربانی (دبیر رشته کارتون و‌کاریکاتور ‌یازدهمین جشنواره تجسمی فجر) درباره بخش مسابقه این جشنواره گفت: حدود ۱۴۰ اثر در نهایت به دبیرخانه جشنواره ‌رسید که در نهایت ۷۶ اثر برای نمایش در‌جشنواره و در این رشته انتخاب شدند. وی ادامه داد: یکی از مشکلات بر سر داوری آثار این بود که مجبور بودیم کارتون و کاریکاتور را در قالب یک ‌رشته قضاوت کنیم. البته معیارهای قضاوت برای هرکدام از رشته ها متفاوت بود و سعی کردیم هر دوی این بخش‌ها را در داوری لحاظ کنیم، اما در نهایت این آثار در یک بخش نمایشگاهی، حضور دارند و‌برگزیدگان مجزا ندارند.این هنرمند توضیح داد: امسال آثار متنوعی به دبیرخانه رسید که از نظر کیفیت بسیار متکثر بودند. البته خوشبختانه ‌تعداد آثار قوی و‌با کیفیت به اندازه‌ای بود که توانستیم به راحتی آثار را انتخاب کنیم. تعداد آثار قوی کارتون و ‌کاریکاتور امسال بیشتر از سال‌های قبل است. رویکرد جشنواره امسال در تفکیک رشته‌های هنری به نفع هنر کارتون ‌و کاریکاتور بود.عربانی بیان کرد: کاریکاتوریست‌های خلاقی به جشنواره، اثر فرستادند. بنابراین در نهایت آنهایی که خلاق نبودند را ‌حذف کردیم و به مرحله بعد نفرستادیم. آثار تکراری نیز در اقلیت بودند.او در ادامه سخنانش درباره دیگر معیارهای انتخاب آثار گفت: نیاز به آثاری داریم که طنز نهفته داشته باشند.تنها در این ‌صورت است که مخاطب به تفکر واداشته می‌شود و پیام آن، بدون تفکر به مخاطب داده نمی‌شود. این دوره شاهد آثاری ‌بودیم که تکنیک بسیار خوب و قوی داشتند ولی در آنها پیام آنها از نظر مفهومی بسیار ساده بودند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/88458

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی