ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اخبار کوتاه

تاریخ درج : شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
رونمایی از نسخ خطی قاجار و پهلوی در خمینی‌شهر

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری خمینی‌شهر گفت: «برای نخستین بار صد نسخه خطی حکومتی از دوره قاجار تا پهلوی در خانه تاریخی امینی سرتیپ سدهی خمینی‌شهر رونمایی شد.» به گزارش ایسنا، محمدهادی موسوی افزود: «این اسناد حاوی اطلاعات مهم و ارزشمندی برای محققان و پژوهشگران عرصه فرهنگ و تاریخ است.» به گفته او، در این نمایشگاه که تا 27 تیرماه برپا بود، 500 نسخه خطی که قدمتشان بین ۱۰۰ تا ۷۰۰ سال است، در معرض نمایش قرار گرفت که از جمله این نسخ می‌توان به نسخه دست‌نویس شیخ کلینی، شیخ مرتضی انصاری، سیدالعراقین و قرآن خطی احمد نیریزی اشاره کرد.

 

 

برپایی جشن  «نوروز صیاد»در قشم

جشن «نوروز صیاد» در جزیره قشم برگزار می شود. این جشن هر سال در آخرین روزهای تیرماه در روستای سلخ در جزیره قشم برگزار می شود. در این روز صیادان صید را تعطیل می ‌کنند و حتی غذای دریایی نمی‌ خورند تا ماهی ها نسل خود را افزایش دهند.مردم روستا در آب دریا شنا می‌‌کنند تا طبق باور قدیمی از تمام بیماری‌ ها در امان باشند. اهالی سلخ در این روز از صبح تا غروب آفتاب به این جشن ادامه می ‌دهند و مراسم و آداب سنتی از «رزیف خوانی» گرفته تا رقص شوشی‌ ها را انجام می ‌دهند. جزیره قشم یکی از جزایر استان هرمزگان است و به‌عنوان بزرگ‌ترین جزیره ایران  در تنگه هرمز قرار دارد. این جزیره در چند دهه اخیر به یکی از مکان‌های توریستی و گردشگری تبدیل شده‌است.

 

 

 

کشف سکونتگاهی ۹ هزار ساله در نزدیکی بیت‌المقدس

باستان شناسان در نزدیکی بیت المقدس بقایای یک منطقه باستانی به قدمت ۹ هزار سال را کشف کردند. به گزارش ایرنا، در این کاوش‌ها بقایای سازه‌هایی بزرگ شامل اتاق‌هایی قابل سکونت، راه‌ها و فضاهای عمومی را کشف کرده اند که بنابه گفته باستان‌شناسان حداقل سه هزار نفر در این محل زندگی می‌کردند. در این منطقه که در نزدیکی بیت‌المقدس واقع است، ابزارهای ساخته شده از سنگ چخماق، مجسمه‌ای از سر انسان، دشنه‌هایی که برای ماهیگیری و جنگ استفاده می‌شده و همچین النگوهایی سنگی یافت شده است. پیش از این نیز باستان‌شناسان در بیت‌المقدس شهری با قدمت هفت هزار سال یافته بودند.   

url : http://www.isfahanziba.ir/node/98426

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی