ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ارزهای خانگی بلا تکلیف‌اند

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸
مردم ارزهای خود را در بانک سپرده‌گذاری نمی‌کنند

سعیده غفاری/خبرنگار

آخرین آمار منتشر شده‌ نشان می‌دهد حدود 30 میلیارد دلار ارز خانگی در کشور وجود دارد، ارزی که مردم بیشتر به واسطه نوسانات خریداری کرده‌اند و در خانه‌های خود نگه‌ می‌دارند. از آنجا که این میزان ارز تاثیر زیادی در وضعیت اقتصادی کشور دارد، دولت اقدام به ایجاد حساب‌های سپرده گذاری ارزی کرده تا حجم ارز خانگی را بکاهد و وضعیت بازار را ساماندهی کند. درحالی که مدیران اقتصادی برآورد می‌کردند بخش عظیمی از این رقم هنگفت در بانک‌ها جذب می‌شود، مردم به دلایل مختلف مانند سود پایین و مزایای کم سپرده گذاری ارزی نسبت به نمونه ریالی، تمایلی برای افتتاح حساب نشان نداده‌اند و ترجیح می دهند ارزهای خود را در خانه نگه دارند.عدم تمایل مردم برای سپرده‌گذاری ارزی در حـــالــــی اتفاق می‌افتد که دلار این روزها در کانال ١٢ و ١٣‌هزار ‌تومان رفت و برگشت می‌کند و حتی در برخی از ساعات به کانال 11 هزار تومان نیز وارد می‌شود. بانک‌ها نیز یا سود سپرده‌های ارزی خود را کاهش داده یا سپرده‌‌گیری ارزی را متوقف کرده‌اند.

تلاش برای جذب ارزخانگی

شروع نوسانات ارزی از سال گذشته، باعث رونق بازار ارز و افزایش میزان تقاضا برای ارز خانگی شد. به گفته هادی قوامی، نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس «در حال حاضر رقم بالایی ارز خانگی در اختیار مردم قرار دارد که متاسفانه این میزان رو به افزایش است. سال گذشته میزان ارز در اختیار مردم ٢٠ میلیارد دلار بود که اکنون نزدیک به ٣٠ میلیارد دلار ارز در اختیار مردم در خانه نگهداری می‌شود.»از این رو دولت تصمیم به ایجاد سپرده‌های ارزی در بانک‌ها گرفت، زیرا به گفته عزت‌ا... یوسفیان، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، اگر این میزان ارز وارد گردونه اقتصاد کشور شود،مشکلات زیــادی در عـــرصـــه تـــولــیــد حـــــل خواهد شد.  یــوســفــیــان در ایـــن‌بــاره گــفــت:«بــا طرح سپرده ارزی، مردم می‌توانند سپرده‌های ارزی خود را هــمــانــنــد ســپــرده ریــالـــی در بانک سپرده‌‌گذاری کنند و اگر بانک سپرده آنها را پس نداد، خیانت در امانت محسوب می‌شود. قوانین سپرده ارزی از ریالی هم سخت گیرانه‌تر خواهد بود و بانک مرکزی اصل و سود سپرده را تضمین می‌کند.»همچنین به سپرده گذاران، وام ارزی نیز تعلق می‌گیرد. با این حال بانک مشخصی برای ســـپــــرده‌هــــای ارزی تــعـیــیــن نشده و هر بانکی در صورت تمایل می‌تواند سپرده ارزی برای مشتریان خود ایجاد کند.

مردم زیربار سپرده ارزی نمی‌روند

طرح ســپــــرده‌گــذاری ارزی درحـــالــی تــصــویــب شـــد که از همان ابتدا با استقبال خوبی روبه رو نشد و مــردم تمایلی برای سپردن سرمایه خــود به بانک‌ها ندارند. طــی مــصــاحـبـه‌هــای انـجـــام شـــده با چند تن از متصدیان امور بانکی، مشخص شد مردم اطمینانی به این نوع از سپرده‌گذاری ندارند و براین باورند درصورت التهاب بازار دلار، امکان وارد شدن ‌سازمان امور مالیاتی و رخ دادن اتفاقی مانند خریداران سکه وجود دارد. از طرفی طرح سپرده گذاری ارزی در همه بانک ها وجود ندارد و همین موضوع باعث شده مردم ارزهای خود را در خانه نگهداری کنند.

 سپرده گذاری با حداقل سود

دلیل دیگر عدم استقبال از سپرده‌های ارزی، سود کم آنهاست، زیرا سود سپرده‌‌های ارزی در بانک‌ها نسبت به سپرده‌های ریالی کمتراست؛ به‌عنوان مثال بانک پارسیان سود سالانه برای سپرده‌های ارزی 4 ‌درصد برای دلار و ‌‌4,5درصد برای یورو درنظر گرفته است که حداقل مبلغ برای افتتاح حساب ١٠٠ دلاراست، البته به 100دلار در بانک پارسیان هیچ سودی تعلق نمی‌گیرد و سود ارزی تنها به حساب حداقل هزار دلاری‌ اختصاص می یابد یا سود سپرده ارزی در بانک ملت نیز برای ‌سپرده‌های ٣ماهه 1 درصد،  6ماهه 1,5درصد، ٩ماهه ٢درصد و سپرده‌های یک ساله 2,5درصد ‌سود است. همچنین سود سپرده ارزی بلند مدت در بانک صادرات نیز برای سپرده‌های ارزی با مبلغ بیشتر از هزار دلار، 4درصد در سال است. در مجموع سود پایین بانکی موجب شد سپرده‌‌گذاری ارزی برای مردم جذابیت چندان زیادی نداشته باشد و اکنون بعضی از بانک‌ها مانند سامان حساب ارزی باز نمی‌کنند. 

سود‌ریالی بیشتراز دلاری

بانک‌ها سود کمی برای سپرده گذاری ارزی در نظر گرفته‌اند، در مقابل گاهی اوقات بانک‌ها سود ریالی را تا  بیش از ٢٠‌درصد افزایش می‌دهند، از این رو سپرده‌گذاری ارزی برای مردم مزیت زیادی ندارد؛ برای مثال اگر فردی  با هزار دلار حساب ارزی افتتاح کند، با احتساب سود 4درصدی، 40 دلار به عنوان سود به صاحب حساب تعلق می گیرد که با دلار ١٣ ‌هزار تومانی، نرخ آنها 520 هزار تومان می ‌شود. ‌این درحالی است که 10 هزار دلار معادل 13میلیون تومان می شود که بانک با سود 20 درصد، بابت این مبلغ طی یک سال معادل دو ‌میلیون و 600 هزار تومان به سپرده‌گذار می‌پردازد. درنتیجه سپرده‌گذاری ریالی پنج برابرسود بیشتر در مقایسه با سپرده گذاری ارزی دارد.  البته  به گفته بهاءالدین‌ هاشمی، کارشناس بانکی، «سپرده‌گذاری ارزی برای منافع سپرده‌گذار بهتر است، زیرا  دلار و یورو از نرخ تورم پایین یا ثابت برخوردارند،  در ‌صورتی که ریال  نرخ تورمی بالایی دارد و دچار  نوسان است. اگر چه ممکن است فکر کنید دریافت ‌سود ٢٠‌درصد ریالی بهتر از سود 4 درصدی ارزی است، اما این طور نیست، زمانی ‌که سپرده‌‌گذاری ارزی داشته باشیم، ارزش پولی سپرده‌مان حفظ می‌شود.» با این وجود مردم زیر بار سپرده گذاری ارزی نمی‌روند و ترجیح می‌دهند ارزهای خود را در خانه نگه دارند تا به دست بانک بسپارند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/98351

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی