ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

از سیر تا پیاز ضدآفتاب‌ها

تاریخ درج : سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 
کرم‌های ضدآفتاب عوارض نور خورشید را کاهش می‌دهند

لیلا کهلانی/دبیر سرویس سبک و سلامت

بیشترین اثر اشعه آفتاب در این فصل به‌خصوص در این روزها خود را نشان می‌دهد. فواید نور آفتاب بر کسی پوشیده نیست؛ اما عوارض آن می‌تواند شما را کلافه کند. به همین منظور بر آن شدیم تا نظرات و توصیه‌هایی را از زبان دکتر فاطمه مختاری، متخصص پوست،  مو، زیبایی و لیزر، رتبه اول دانشنامه تخصصی در کشور و دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان کنیم.نور آفتاب یکی از نعمت‌های خداوند محسوب می‌شود و حیات انسان و سایر جانداران به آن وابسته است؛ همچنین نور آفتاب برای ساخته‌شدن ویتامین D در بدن انسان لازم است. با‌وجوداین، نور آفتاب می‌تواند باعث آفتاب‌سوختگی، پیری زودرس، لک‌های پوستی (کک‌ومک، خال و...) و سرطان‌های پوست در انسان شود؛ همچنین در بعضی بیماری‌های سیستمیک مثل لوپوس، نور آفتاب باعث ایجاد یا تشدید ضایعات پوستی و حتی درگیری ارگان‌های داخلی می‌شود. یک‌سری از بیماری‌های پوستی مثل درماتیت سبوره، روزاسه، کهیر ناشی از نور آفتاب و... نیز با نور آفتاب تشدید می‌شود.راهکارهای متعددی برای کنترل اثرات زیان‌بار نور آفتاب بیان شده که یکی از آن‌ها، اجتناب از در معرض نور آفتاب بودن در ساعات اوج آن، یعنی 10 صبح تا 4 بعدازظهر است. همچنین استفاده از لباس‌های کاملا پوشیده، کلاه نقاب‌دار و عینک آفتابی می‌تواند مؤثر باشد. علاوه بر این‌ها استفاده از ضدآفتاب مناسب هم راهکار مؤثری است.

شناخت ضدآفتاب‌ها

ضدآفتاب‌ها از نظر مکانیسم عمل به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: شیمیایی و فیزیکی.ضدآفتاب‌های شیمیایی نور آفتاب را جذب می‌کنند و ضدآفتاب‌های فیزیکی، هم نور آفتاب را جذب و هم آن را پراکنده می‌سازند و از این طریق اثر ضدآفتابی خود را اعمال می‌کنند. نور آفتاب حاوی اشعه A، B و نور مرئی است. ضدآفتاب‌های شیمیایی می‌توانند اشعه B و بعضا اشعه A  را محافظت کنند؛ ولی ضدآفتاب‌های فیزیکی علاوه‌بر محافظت در برابر اشعه A و B می‌توانند در برابر نور مرئی نیز محافظت ایجاد کنند.عامل اصلی آفتاب‌سوختگی، پیری زودرس پوست و سرطان‌های پوست، اشعه B  و سپس اشعه A است. کسانی که حساسیت به نور آفتاب دارند، باید پوستشان را بیشتر از اشعه A و سپس اشعه B و نور مرئی محافظت کنند. اگر دقت کرده باشید، روی ضدآفتاب‌ها عبارتی تحت عنوان SPF ذکر شده است.  «Sun Protection Factor» به معنای فاکتور محافظت از نور آفتاب و نشان‌دهنده محافظت در مقابل اشعه B  است. کســـــی که از ضدآفتاب با SPF=15   استفاده می‌کند 93.3درصد در مقابل اشعه B  وفردی که از ضدآفتاب با SPF=30 استفاده می‌کند 96.7درصد در مقابل اشعه B محافظت می‌شود و درباره SPF=50 این مقدار به 98درصد می‌رسد. با توجــــه به مطالب بیــــــان‌شــــده می‌توان متوجه شد که ضدآفتاب با SPF=30  اثربخشی دوبرابری در مقابل ضدآفتاب با SPF=15 ندارد؛ با وجوداین، توصیه می‌شود برای محافظت پوست در برابر نور خورشید ضدآفتابی انتخاب شود که SPF=30 یا بالاتر داشته باشد.برای محافظت پوست از اشعه A می‌توان از ضدآفتاب‌هایی که به عبارت طیف وسیع یا Broad Spectrum اشاره دارند، استفاده کرد.

ضدآفتاب‌های مختلف برای انواع پوست و کاربرد آن‌ها

ضدآفتاب به اشکال مختلف در بازار موجود است؛ به‌طور مثال کرم، لوسیون، ژل، فاقد چربی، رنگی و بدون رنگ که بر حسب نوع پوست، می‌توانید ضدآفتاب مناسب را انتخاب کنید. اگر پوست خشکی دارید، از کـــــرم ضدآفتاب مخصوص پوست خشک استفاده کنید یا  اگر پوست چربی دارید، از ضدآفتاب‌هایی که دارای  لوسیون یا ژل و فاقد چربی هستند، استفاده کنید. آقایان معمولا از ضدآفتاب‌های بدون رنگ استقبال می‌کنند و خانم‌ها بیشتر به استفاده از ضدآفتاب‌های رنگی تمایل دارند.برای محافظت از لب در مقابل آفتاب می‌توانید از کرم‌هایی که خاصیت ضدآفتابی دارند، استفاده کنید.امروزه ضدآفتاب‌های دیگری به بازار عرضه شده است که برای افراد مختلف کاربرد دارد؛ از جمله کسانی که فعالیت‌های زیادی در بیرون از منزل دارند یا افرادی که زیاد تعریق می‌کنند یا حتی برای افرادی که خیلی شنا می‌کنند. آن‌ها می‌توانند از ضدآفتاب‌های مخصوص ورزش (ضدآفتاب‌های مقاوم به آب) سود ببرند که نسبت به ضدآفتاب‌های دیگر ماندگاری بیشتری روی پوست دارند.

چند نکته

پرسشی که مطرح می‌شود، این است که آیا ضدآفتاب‌ها می‌توانند عارضه‌ای داشته باشند؟

 عارضه اصلی ضدآفتاب تحریک خفیف پوست یا واکنش آلرژیک به محتویات آن است که این مورد به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

برای اینکه ضدآفتاب بتواند نقش خود را به‌خوبی ایفا کند، باید 15دقیقه قبل از خروج از منزل به میزان کافی  (حدود دو میلی‌گرم در هر سانتی‌متر مربع) روی پوست در معرض نور آفتاب استفاده شود که این مقدار برای صــــــورت حدود یک تــــــا دو بندانگشت و برای پشت هر دســــت حدود نیم تا یک بند انگشــــــت است. 

ضدآفتاب باید هر دو ساعت یا بعد از شناکردن یا بعد از تعریق شدید تکرار شود.بعضی افراد در خصوص استفاده از ضدآفتاب در منزل سؤال می‌کنند. جواب این افراد این است که اگر استفاده از ضدآفتاب در منزل باعث خستگی فرد شود و تمایل او برای استفاده از ضدآفتاب در بیرون منزل کاهش یابد، لزومی به استفاده از آن در منزل نیست.پرسش دیگری که برای افراد پیش می‌آید این است که برای تجدید ضدآفتاب لزوما باید پوست شسته شود؟در جواب این افراد باید گفت که بهتر است پوست تمیز شود؛ ولی اگر دسترسی به آب برای شستن ضدآفتاب ندارید، می‌توانید مجدد روی ضـــــدآفتــــــاب قبلی استفــــــاده کنید.

پرسش دیگری که مطرح است، این‌که کدام ضدآفتاب توصیه می‌شود؛ ایرانی یا خارجی؟

 در پاسخ به این پرسش می‌توان گفت با توجه به قیمت خیلی زیاد ضدآفتاب‌های خارجی، افراد برای اینکه مدت‌زمان بیشتری ضدآفتاب را نگه دارند،  از مقادیر کمی ضدآفتاب با فواصل طولانی استفاده می‌کنند که عملا اثر ضدآفتاب کاهـــــش 

می‌یابد؛ بنابراین توصیه می‌شود با توجه به تکنولوژی مناســـــب شرکت‌های ایرانی، ضدآفتابی را بخرید که قادر باشید به میزان کافی و با فواصل درست روی پوست خود استفاده کنید.

بعضا افــــــراد از پزشک خـــــــود می‌خواهند که ضدآفتـــــاب‌های ساختنی برای آن‌ها تجویز کند. 

در این رابطه باید گفت بررسی فاکتور محافظت از اشعه A و B در شرکت‌های داروسازی تحت شرایط خاص انجام می‌شود و کرم‌های ضدآفتاب ساختنی نمی‌توانند آن SPF  لازم و آن فاکتور محافظت‌کننده در برابر اشعه A را به درستی اعمال کنند.

چند توصیه

در پایان برای محافظت پوست خود در برابر نــــــور خورشید به نکات زیر توجه کنید:

در صورت امکان، از در معرض نور آفتاب بودن بین ساعت 10 صبــــح تا 4 بعدازظهر اجتناب کنید.

در صورت امکان، لباس محافظ بپوشید و از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.

قبل از خروج از منزل حتما به تمامی نواحی پوستتان که در معرض آفتاب قرار خواهد گرفت، ضدآفتـــــاب بزنید.

از ضدآفتاب با درجه SPF=30  یا بالاتر و وسیع‌الطیف استفاده کنید.

از مقدار کافی ضدآفتاب (حدود دو میلی‌گرم در هر سانتی‌متـــــــر مربع)استفاده کنید.

ضدآفتـــــاب را 15 دقیقـــــه قبل از درمعرض نور آفتاب بودن بر پوست خود بمالید.

در صورتی که تعریق شدید دارید یا قصد شنا دارید، از ضدآفتاب مقاوم 

به آب (water resistant sunscreen) استفاده کنید.

 

ضدآفتاب را هر دو ساعت یک‌بار یا بعد از شنا یا تعریق شدید بزنید.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/110448

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی