ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اصفهان امسال جشنواره ندارد

تاریخ درج : شنبه ۱۱ امرداد ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 
رضا صالحی پژوه: جشنواره مطبوعات اصفهان دوسالانه است

جشنواره مطبوعات در استان اصفهان در سال‌های گذشته به صورت نیم‌بند برگزار شده است؛ به این معنا که مثلا این جشنواره باوجود اینکه سال گذشته برگزار شد؛ اما دو سال قبل، ارشاد به دلایل مختلف از جمله مشکلات مالی، ترجیح داد که آن را برگزار نکند؛ اتفاقی که مسبوق به سابقه بوده و در سال‌های گذشته نیز بارها رخ داده است. جشنواره مطبوعات که یکی از مهم‌ترین رویدادهای مطبوعاتی به شمار می‌آید، اگرچه در هر دوره برگزاری با انتقادهای فراوانی روبه‌رو است؛ اما برگزاری آن می‌تواند باعث رشد کیفی آثار خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و همچنین افزایش سطح سواد و خلاقیت آنها شود. این درحالی است که رضا صالحی‌پژوه، عضو هیئت‌مدیره خانه مطبوعات در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» می‌گوید برگزاری جشنواره مطبوعات با دستور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دوسالانه شده است و از آنجا که استان اصفهان، سال گذشته اقدام به برگزاری این جشنواره کرد، امسال مجاز نیست آن را برگزار کند. او همچنین می‌گوید تشکل‌های مختلف برای برگزاری جشنواره موضوعی منعی ندارند؛ اما این‌گونه جشنواره‌ها از آنجا که زیر نظر وزارت ارشاد برگزار نمی‌شود، از اعتبار چندانی برخوردار نیستند. 

در آستانه روز خبرنگار قرار داریم؛ اما هنوز فراخوانی در رابطه با دریافت آثار خبرنگاران منتشر نشده است. آیا امسال، جشنواره مطبوعات در استان اصفهان برگزار می‌شود؟

امسال جشنواره در استان اصفهان برگزار نمی‌شود؛ چراکه سال گذشته اصفهان جشنواره مطبوعات داشت. براساس دستورالعمل‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانه مطبوعات 16 وظیفه دارد. یکی از مهم‌ترین تکالیف خانه مطبوعات، برگزاری جشنواره مطبوعات و صدور مدرک برای برگزیدگان و همچنین تأمین هزینه جوایز است؛ اما آنطور که در این دستورالعمل‌ها آمده است، خانه مطبوعات هر دو سال یک‌بار، باید برای برگزاری جشنواره مطبوعات  با هدف توسعه و رشد کیفی رسانه‌ها اقدام کرده و همچنین برای ایجاد روحیه تعامل و همکاری مطبوعاتی بین آنها و افزایش خلاقیت خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و سایر اهالی رسانه و تقدیر و تشکر از آنها تلاش کند.

آیا خود خــانـــه مطبوعات نمی‌تواند به صورت مستقل، به برگزاری جشنواره اقدام کند؟

خیر؛ چراکه اگـر صرفا خانه مطبوعات هم به برگزاری جشنواره مطبوعات اقدام کند، جشنواره از اعتبار چندان بالایی نسبت به سایر جشنواره‌هایی که در سال‌های گذشته برگزار شده است، برخوردار نخواهد بود و نمی‌تواند به عنوان رزومه خبرنگاران و روزنامه‌نگارانی که در آن شرکت کرده‌اند، به شمار آید؛ درحالی‌که جشنواره‌های مطبوعات در سال‌های گذشته به دلیل نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است و می‌تواند به عنوان بخش مهمی از رزومه شرکت‌کنندگان به شمار ‌آید. توجه داشته باشید که سال گذشته تیم داوری آثار که همه آنها از اهالی رسانه در اصفهان بودند،  در سایت معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت‌نام کرده و سوابق شغلی آنها تایید شد؛ حتی از آنجا که سال گذشته، استان اصفهان، جزو اولین استان‌هایی بود که تمامی مراحل برگزاری جشنواره مطبوعات را به صورت استانی برگزار کرد، داورها برای تایید بعد علمی و تخصصی به معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شدند و اسم آنها به عنوان داور یازدهمین جشنواره مطبوعات و رسانه‌های الکترونیک استان اصفهان در این معاونت ثبت شد. بنابراین امسال، حتی اگر خود خانه مطبوعات استان اصفهان، به برگزاری جشنواره مطبوعات اقدام کند، نمی‌تواند هم‌وزن جشنواره در سال‌های گذشته آن را برگزار کند.

در رابـطـه با جـشـنـواره‌هــای موضوعی چطور؟ آیا آن هم از همین قاعده‌ای که به آن اشاره کردید پیروی می‌کند و امکان برگزاری آن در اصـفـهـان وجود ندارد؟ چـراکـه خبرهایی جسته‌گریخته منتشر می‌شود که ممکن است جشنواره مطبوعاتی با موضوع کرونا در استان اصفهان برگزار شود.

جـشــنـواره‌هـای مـوضـوعـی ممکن است برگزار شود؛ برای مثال، بحثی وجود داشت که کارخانه ذوب‌آهن استان اصفهان، در رابطه با پوشش اخبار مربوط به خود این کارخانه، جشنواره‌ای را برگزار کند و هم‌زمان با ایام بزرگداشت خبرنگاران، از تمامی برگزیدگان این جشنواره تقدیر به عمل آورد. کارخانه ذوب‌آهن، همچنین برای برگزاری این جشنواره با خانه مطبوعات وارد مذاکره شد و از آنجا که خانه مطبوعات تابع برخی از استانداردهای خاص در این زمینه بود، شرایط همکاری با این کارخانه را اعلام کرد. آنها نیز برای برگزاری این جشنواره با سایر تشکل‌های دیگر صحبت و رایزنی کرده بودند و قاعدتا هر کدام از این تشکل‌ها شرایطشان به معیارها و فاکتورهای این کارخانه به عنوان سازمان برگزارکننده نزدیک باشد،  می‌توانند با آن همکاری و به برگزاری جشنواره در بخش موضوعی اقدام کنند. این نوع از جشنواره‌ها که معمولا در جشنواره‌های مطبوعاتی تحت عنوان بـخـش جـنـبـی شـنـاخـتـه می‌شوند، از نظر برگزاری منعی ندارند و هر تشکلی می‌تواند آن را برگزار کند؛ ولی باید توجه داشت که مدرکی که در این جشنواره‌ها به شرکت‌کنندگان و برگزیدگان ارائه می‌شود، اعتباری را که بخش‌های جنبی در جشنواره مطبوعات سراسری داشتند و مهر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پای آنها خورده می‌شد، ندارند و مدرک آن از نظر رسانه‌ای چندان معتبر نیست.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/111169

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی