ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اصول مشترک تربیت

تاریخ درج : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
برای فرزندانمان چه کار کنیم؟!

بخشی از اصول رفتاری با گذشت زمان همچنان جاودان باقی مانده است. این اصول در همه  فرهنگ ها و مذاهب وجود دارد. وجه مشترک همه  اینها، فقط جلوگیری از رفتارهای بد و ناشایست نیست، بلکه این اصول و عقاید، جامعه ای را به وجود می آورد که در آن بچه ها نه تنها لوس، خودخواه، جسور و بی عاطفه نیستند، بلکه فارغ از خود پسندی، بسیار مهربان، مودب و همدل‌اند، یعنی همان کودکانی که ما در خیالاتمان آرزوی داشتنشان را داریم. به گزارش مردمان ، مذاهب، فرهنگ ها و مکتب‌های معنوی برای بیان این اصول و عقاید زندگی، راه مخصوص به خود دارند. در اینجا  قصد داریم، شما را با اصلی ترین و بنیادی ترین این عقاید آشنا کنیم، تا با به کار گیری آنها و انتقال آن به رابطه ها و فعالیت هایتان، به جامعه آرمانی خود دست یابیم.

 

 

   با محبت باشید:  محبت بزرگ‌ترین نعمت خداوندی است که همه اخلاقیات به آن وابسته است. هرچه شما بیشتر به اطرافیانتان محبت کنید، در عوض محبت بیشتری نیز دریافت خواهید کرد.
   ثابت قدم باشید:  نظم، قاعده و محدودیت های مشخص، ایجاد اعتماد می کند. این همان چیزی است که فرزندتان برای احساس امنیت و آرامش به آن نیاز دارد.
  الگوی خوبی باشید: اگر می‌خواهید فرزندتان به کاری که شما دوست دارید گرایش پیدا کند، شما خود الگویی برای آن رفتار باشید.
  قابل اعتماد باشید: دروغ نگویید و سعی کنید رفتارهای ساختگی از خود نشان ندهید. فرزندان باید خودِ واقعی شما را ببینند و بشناسند.
  حضور داشته باشید: سعی کنید وقتی کودکتان به شما نیاز دارد، کنار او باشید و به خواسته های او رسیدگی کنید. نگذارید کار یا مسائل دیگر بین شما و فرزندتان فاصله بیندازد.
  خوش بین باشید: مسائل با نوع نگرش شما به آنها تغییر می کنند. اگر مثبت گرا و به آینده خوشبین باشید، از زندگی لذت بیشتری خواهید برد.
  صبور باشید: آرام تر و همگام با فرزندانتان جلو روید. زندگی به خودی خود سریع می گذرد، پس چرا خودتان هم سعی می کنید سرعت آن را بیشتر کنید؟ یادتان باشد تغییر، زمان می برد.
  ایستادگی کنید: زندگی دویدن در مسیری بسیار طولانی است. پشتکار از لزومات پیمودن این راه است. پس هیچوقت دلسرد نشده و دست از کار نکشید.
  خودپسند نباشید:  از لاک خودپسندی‌تان بیرون آیید و انرژی‌تان را صرف دیگران کنید.
   فعال باشید: فقط یکجا ننشینید. اگر ایده خوبی دارید، یا فکر می کنید کاری اشتباه است، دست به فعالیت بزنید.
  ساده باشید: کودک شما برای خوشبخت بودن نیاز به چیزهای زیادی ندارد. در واقع، هرچه کمتر باشد بهتر است. این کار باعث می شود او یاد بگیرد برای داشتن کوچک‌ترین وسیله اش هم قدرشناس باشد.
  بااعتقاد باشید:  هر انسانی برای زندگی کردن نیاز به مجموعه ای از اصول دارد که از طریق آن خوب را از بد تشخیص دهد. شما باید جایگاه اعتقادی‌تان را محکم کنید تا فرزندتان هم فرصت پیروی از شما را داشته باشد.
   سازگار باشید:  انعطاف پذیری ویاد گرفتن چیزهای تازه، داشتن ایده های جدید و کشف دیدگاه های مختلف را باید تجربه و به فرزندانتان نیز منتقل کنید.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/63779

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی