ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اقبال کم‌فروغ به دعوت‌های پاستور

تاریخ درج : سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
رئیس‌جمهور از نشست با جریان‌های سیاسی چه می‌خواهد؟

مسعود شریفیان

 

 

حسن روحانی روی خوش به جناح های سیاسی نشان داده است، با اصلاح طلبان جلسه گذاشته و حرف‌های آنها را شنیده و قرار است پای صحبت های اصولگرایان هم بنشیند. هدف رئیس جمهور از نشستن با برخی چهره های اصلاح طلب دور یک میز، تلاش برای رفع کدورت‌ها بوده است و او احتمالا با همین هدف برای دیدار با اصولگرایان هم برنامه ریزی می‌کند. اما اردوگاه چپ رضایت چندانی از نشست‌های این‌چنینی نداشته‌اند. نمونه‌اش آنکه عبدالله ناصری، مشاور رئیس دولت اصلاحات انتقاد تندی کرده و گفته است وقتی روحانی احساس فشار می‌کند، چنین جلسات نمایشی را می‌گذارد تا از فشارها بکاهد.

 

 

حالا نوبت به اصولگرایان رسیده تا روی خوشی به روحانی نشان ندهند  و در رسانه‌های همسو با خود به این موضوع نپردازند. حسن بیادی، دبیرکل حزب آبادگران جهادی گفته است:« به نظر نمی‎رسد اين ملاقات صورت پذیرد و در صورت تحقق هم به علت تشریفاتی بودن نتیجه‌ای را در بر نخواهد داشت، همچنان که جلسات قبل نیز اینگونه بوده است. معتقدم در این موقعیت حساس کشور، جلسه‌ای که برای مردم فایده‌ای در بر نداشته باشد، تشکیل نشود، بهتر است.» امیر محبیان، از نظریه‌‍پردازان اصولگرا نیز به ایرنا گفته:«دولت باید نشست با جریان‌های سیاسی را از حالت فرمالیته خارج کند.» او تاکید کرده:«یکی از ایرادهای وارد به دولت این است که تعامل لازم با جریان‎های سیاسی و متخصصان حوزه‎های مختلف ندارد و به‎نظر می‎رسد یک تیم بسته، تصمیمات را اتخاذ می‎کند.» به زعم او «تیم بسته» شاید اهالی دفتر رئیس جمهور باشد. همان جا که اصلاح طلبان هم معتقد هستند امور دولت را کارگردانی ‌می‌کند و محمود واعظی و محمدباقر نوبخت بازیگران اصلی‌اش هستند. آنچه واعظی شنبه هفته جاری به آن واکنش نشان داد و در پاسخ به خبرنگاری که درباره دخالت دفتر رئیس جمهور در انتخاب وزرا پرسید، گفت:«اول اینکه این حرف، بی‌مبناست. سوال این است: رئیس‌جمهور چرا دفتر دارد؟ دفتر ریاست جمهوری برای این ایجاد شده است که مقدمات آنچه رئیس دولت در نظر دارد را فراهم کند. وظیفه ماست آنچه رئیس‌جمهور از ما می‌خواهد،  انجام دهیم. یک روز  موضوع وزرا و استاندارهاست و زمانی مسائل دیگر مطرح می‌شود که دفتر وظیفه دارد مطالعات، بررسی‌ها و مشورت‌ها را انجام و نتیجه را خدمت ایشان ارائه دهد.» گرچه این اولین باری نیست که واعظی چنین ادعایی را تکذیب می‌کند اما کمتر چهره سیاسی است که حاضر به رد آن باشد.  از شواهد و قراین بر می آید که نهاد ریاست جمهوری بازخوردها به نشست با اصلاح‌طلبان و واکنش‌های اصولگرایان  را دیده که برای دعوت چهره‌های جناح راست دست دست می‌کند. نشست رئیس جمهور با اصولگریان براساس خبرهای قبلی قرار بود این هفته برگزار شود، اما هنوز خبری از دعوت‌ها و اعلام رسمی زمان این دیدار نیست.

 

 

     مثلث مناسبات با اصولگرایان
در ترسیم مناسبات روحانی و اصولگرایان، می توان این جریان سیاسی را به سه بخش تقسیم کرد. گروه اول همان یاران قدیمی روحانی هستند. همان هایی که از روز اول حامی بوده و در فراز و نشیب های کشورداری روحانی پشت او را خالی نکرده اند. هر چه باشد روحانی در همین جریان سیاسی زیست کرده و می‌داند وجود اختلاف نظرهای غالبا جزئی موجب نمی‌شود که چهره هایی همچون ناطق نوری و لاریجانی به صف مخالفان دولت بپیوندند. گروه دوم اصولگرایان اما متشکل از منتقدان و مخالفان سرسخت است. طبیعتا برخی اصولگرایان مانند پایداری‌ها و حامیان آنها اساسا موجودیت سیاسی و بازگشت به قدرت خود را در تقابل با روحانی و حامیانش می‌بینند. گروهی که در اصولگرایانه‌ترین مواضع و اقدامات روحانی هم تشکیک کرده و ساز مخالف می‌زنند. این گروه البته نسبت به گروه اول پر سر و صدا تر بوده و رسانه های بیشتری هم در اختیار دارند. رسانه هایی که اگر اراده شود، چشم بر موفقیت ایران در لاهه و امثال آن می‌بندد و اگر اراده شود، ساز برکناری و عدم کفایت رئیس جمهور را کوک می‌کنند. روحانی خوب می‌داند که عقب نشینی در مقابل این بخش از اصولگرایان چه پیامدهایی دارد. همین است که یک روز با داد و قال و «بروید به جهنم» مقابلشان می‌ایستد و روز دیگر با ائتلاف با اصولگرایان میانه رو. راهکار ائتلاف می تواند کارآمدتر و موثر تر باشد اگر روحانی از گروه سوم اصولگرایان نیز غافل نشود. گروهی که هیچ وقت تکلیف‌ خود با روحانی را مشخص نکرده و پیروی از مسیر باد را به انتخاب مواضع روشن ترجیح داده است. به عبارت روشن تر، اگر روحانی بتواند دلخوری‌ها و کدورت‌ها با اصولگرایان حامی خود را کنار گذاشته و نظرشان راجلب کند، در همراه کردن حزب بادهای اصولگرا همچون جبهه پیروان نیز موفق تر خواهد بود و این موفقیت مرحله نخست از یک موفقیت بزرگ‌تر است. موفقیت بزرگ روحانی در شرایط حساس کنونی، چیزی نیست غیر از تضعیف جریان مخالف او که در وضعیت بحرانی موجود هدفی غیر از ساقط کردن دولت ندارد. روحانی می داند که این گروه در خوش‌بینانه ترین حالت نیز به دنبال ایجاد قطب‌سازی و رقابت با دولت هستند تا در این قالب شانس خود را برای جلب رای بیشتر افزایش دهند.حالا اگر دیدار روحانی با اصولگرایان محقق شود، رئیس‌جمهور هدفی مشابه دیدار با اصلاح طلبان دارد. تاکتیک او ترمیم روابط با حامیانش در هر دو جریان سیاسی و تقویت آن است. اما او برای رفع کدورت‌ها چه پیشکشی به «راست‌»ها می‌دهد یا می‌گیرد؟ چند وزارتخانه یا قول حمایت از گزینه اصولگرایان در 1400؟ 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/83355

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی