ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اقشار فقیر به یارانه سلامت نیاز دارند

تاریخ درج : شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 

لیلا اصغرزاده/خبرنگار

«18میلیون نفر در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند.» این آماری است که روز گذشته، مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها اعلام کرد؛ آماری که با رعایت حداکثری و خودمراقبتی مردم ازجمله استفاده آن‌ها از ماسک، می‌توانست کاهش یابد. در روزهای اخیر و با وجود تأکید کارشناسان حوزه بهداشت و درمان، مبنی بر لزوم استفاده مردم از ماسک، برخی از اقشار جامعه با عنوان استدلال‌های بیهوده از ماسک استفاده نکردند و ترجیح دادند خود را به بی‌تفاوتی بزنند؛ بی‌تفاوتی‌ای که در افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید19 مؤثر بود و باعث شد دولت، استفاده از ماسک را از امروز اجباری کند؛ اجباری که البته ممکن است بازهم نادیده گرفته شود. دراین‌باره رضا اسماعیلی، جامعه‌شناس، با اشاره به اینکه کشور ایران در رابطه با مقابله با کرونا تجربیات زیادی را پشت سر گذاشته است، می‌گوید: در روزهای اولی که کرونا در ایران شیوع پیدا کرد، برخی از سیاست‌مداران و مسئولان، سعی به انکار آن داشتند و تلاش می‌کردند که منشأ و ریشه آن را کشورهای خارجی عنوان کنند و به همین دلیل نیز در آغاز شیوع کرونا این مسئله را چندان جدی نگرفتند و به آن توجهی نمی‌شد.این‌گونه که این جامعه‌شناس ادامه می‌دهد: از زمانی که ویروس کرونا به کشورهای اروپایی نیز سرایت و این بیماری یک جهان را درگیر خود کرد و کشورهای دیگر به آن توجه ویژه‌ای مبذول داشتند، در ماه‌های اسفند و فروردین هم کم‌کم رویکرد مسئولان ایرانی تغییر کرد و از مردم خواستند در مقابله با این ویروس با آن‌ها همکاری کنند. مردم نیز بعدازاینکه متوجه فراگیری ویروس کرونا در کشورهای مختلف دنیا شدند، به خودمراقبتی بیشتری روی آوردند و سعی کردند با این ویروس مقابله کنند.

بازگشایی‌ها، مردم را به روال قبلی بازگرداند

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بازگشایی مشاغل و برخی از اماکن تفریحی در اواخر فروردین به دلیل ایجاد تعادل بین سلامت و معیشت مردم، تصریح می‌کند: پس‌ازاین اتفاق، مردم کمتر به رعایت اصول بهداشتی پرداختند؛ یعنی ازیک‌طرف، با سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های مقامات و شخصیت‌های دولتی که با انعطاف بیشتری نسبت به اسفند به مقابله با کرونا پرداختند، مردم هم تحت‌تأثیر این مسئله قرار گرفتند و خود مراقبتی را کاهش دادند. از طرف دیگر هم فراگیری مبتلایان به کرونا در حدی نبود که افراد در اطراف خود مبتلایان به کووید19 را مشاهده کنند و بنابراین فکر کردند که چنین چیزی وجود ندارد؛ چراکه مردم بیشتر تابع تجارب زیستی خود هستند.این جامعه‌شناس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کاهش نظارت و سخت‌گیری بر شیوه فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی دولت، بیان می‌کند: این موضوع باعث شد تا میزان رعایت افراد از 80درصد به 20درصد تقلیل پیدا کند؛ بنابراین با اوج گرفتن مجدد کرونا و بازگشت آن به زندگی اجتماعی و افزایش نرخ مبتلابه کرونا و تغییر روند بیماری، هشدارها و توصیه‌های بهداشتی نیز مجددا افزایش یافت.

بی‌پولی و عدم پایبندی به توصیه‌های بهداشتی

این مدرس دانشگاه در ادامه اظهاراتش با اشاره به دلایل بی‌توجهی و بی‌تفاوتی شهروندان به استفاده از ماسک، می‌افزاید: تأمین هزینه‌های سلامت (با توجه به قیمت بالای اقلام بهداشتی نظیر ماسک و الکل و...) در سبد خانواده با توجه به درآمد بسیاری از اقشار جامعه، امکان‌پذیر نیست و بسیاری از افراد جامعه، از پس آن برنمی‌آیند؛ کما اینکه قیمت این اقلام نیز متغیر و با شیب صعودی همراه است. شواهد نشان می‌دهد گروهی از جامعه که از آن‌ها به‌عنوان درماندگان اجتماعی یاد می‌کنند، همواره با سختی و درماندگی زندگی می‌کنند و به دلیل شرایط سختی که در آن حضور دارند، خود را به بی‌خیالی می‌زنند و می‌گویند مرگ با کرونا به این زندگی ارجحیت دارد! درواقع، زیستن برای این افراد، معنا ندارد.اسماعیلی ادامه می‌دهد: رفتارهایی که اکنون طبقات مختلف جامعه در قبال کرونا از خود نشان می‌دهند، متفاوت است. حتی اگر عملکرد زنان و مردان را هم دراین‌باره بررسی کنیم، خواهیم دید که زنان طبقات متوسط با تحصیلات بالاتر نسبت به مردان، ملاحظات بیشتری از خود نشان می‌دهند و دراین‌باره حساس‌تر هستند. به گفته او، اگر دولت برای طبقات فقیر یارانه سلامت در نظر نگیرد، حتی اجبار به ماسک زدن نیز نمی‌تواند مردم را وادار کند که برای سلامت خود و دیگران از این کالای بهداشتی استفاده کنند. شاید بخشی از جامعه را بتوان با استفاده از فشارهای کنترلی و به‌کارگیری ابزارهای نظارتی، وادار کرد که ماسک بزنند؛ اما مسلما این راهکار راهگشا نخواهد بود. وظیفه دولت، فقط صدور دستورالعمل نیست، بلکه باید به حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بپردازد.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/110379

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی