ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

امام را گزینش نکنیم

تاریخ درج : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 

سلمان محمدی/نویسنده

1 درباره شخصیت بی بدیل حضرت امام خمینی (ره) تاکنون میلیون‌ها کلمه گفته و نوشته شده است و هر کس، از ظن خود یار شده و از زاویه نگاه خود، نگاهی داشته است به شخصیت، خصوصیات و افکار آن شخصیت بی بدیل تاریخی و چهره تاریخ ساز تاریخ معاصر. این همه گفته و نوشته، خود به خود نشانگر آن است که امام دارای شخصیتی چند وجهی و پر رمز و راز بوده که بسیاری را در سودای رازگشایی از او به تعمق و تفکر واداشته است. اما یقینا بهترین منبع برای دانستن وجوه شخصیت و افکار امام (ره)، رجوع به آرا و اندیشه‌های اوست که در قالب کلام در سخنرانی‌ها و پیام‌ها و کتاب‌ها و دیگر مکتوبات بر جای مانده از ایشان، انعکاس یافته است.

2 (بخوانيد و به‌کار بنديد) قال الله تعالی: «قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادا» 

خدای تعالی در اين کلام شريف، از سرمنزل تاريک طبيعت تا منتهای سير انسانيت را بيان کرده و بهترين موعظه‌هايی است که خدای عالم از ميان تمام مواعظ انتخاب فرموده و اين يک کلمه را پيشنهاد بشر فرموده، اين کلمه تنها راه اصلاح در جهان است... قيام لله است که موسی کليم را با يک عصا به فرعونيان چيره کرد و تمام تخت و تاج آنها را به باد فنا داد و نيز او را به ميقات محبوب رساند و به مقام صعق و صحو کشاند...‌هان ای روحانيون اسلامی! ای علمای ربانی! ای دانشمندان دين‌دار! ای گويندگان آيين‌دوست! ای دين‌داران خداخواه! ای خداخواهان حق‌پرست! ای حق‌پرستان شرافتمند! ای شرافتمندان وطن‌خواه! ای وطن‌خواهان باناموس! موعظت خدای جهان را بخوانيد و يگانه راه اصلاحی را که پيشنهاد فرموده بپذيريد و ترک نفع‌های شخصی کرده تا به همه سعادت‌های دو جهان نائل شويد و با زندگانی شرافتمندانه دو عالم دست در آغوش شويد.

۱۱شــــهـــر جـــمـــادی‌الاولــــی ۱۳۶۳ [۱۵ارديبـــهـــشــت ۱۳۲۳]سيد روح‌الله خمينی»

3 آنچه خواندید، بخشی از نـــخســــتیـــــن ســــــند مبارزاتی امام است. او از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۲۳ تا 14 خرداد 68 که مسافر ملکوت شد، مجموعه ای از دیدگاه‌ها و آرای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و اعتقادی خویش را در مرئی و منظر مخاطبان جهانی اش قرار داد. این مجموعه دیدگاه‌ها، منظومه ای منظم است که به مثابه اجزای یک پازل، در کنار هم معنا می‌دهند. اندیشه امام واجد محکمات و متشابهات و ناسخ و منسوخ‌هایی بود که در بستر زمانی طولانی جاری شد و در قالب تاسیس جمهوری اسلامی‌ایران به تکامل رسید. معیشت، فقر، فساد اقتصادی، تبعیض، حق حکومت بر مردم، حق ولایت بر مردم، حق مردم بر ولایت و حکومت، ولایت مطلقه فقیه، اختیارات حاکم اسلامی، منطقه الفراغ جامعه اسلامی، فرهنگ، سیاست، کاخ‌نشینی و کوخ‌نشینی، حقوق زنان، آزادی و ... صدها کلیدواژه دیگر را که جست‌وجو کنیم، در آثار بر جای مانده از او، محکمات اندیشه اش را خواهیم یافت. امام به همان میزان که از حقوق حاکمیت جمهوری اسلامی‌بر مردم سخن می‌گفت، به شدتی بیشتر، از مجموعه حقوق عمومی‌و خصوصی مردم بر حکومت سخن‌ها داشت و فریادها زد. شاید امروز و در فضای سیاسی فعلی کشور، قابل درک و هضم نباشد این بیان از امام که: «اسلام بیش از هر دینی و بیش از هر مسلکی به اقلیت‌های مذهبی آزادی داده است. آنان نیز باید از حقوق طبیعی خودشان که خداوند برای همه انسان‌ها قرار داده است، بهره مند شوند. ما به بهترین وجه از آنان نگهداری می‌کنیم. در جمهوری اسلامی ‌کمونیست‌ها نیز در بیان عقاید خود آزادند ....» (صحیفه امام، ج 4، ص:363و 364) امام در عین آنکه بر تفکیک بین آزادی و بی‌بند‌و‌باری و هرج‌و‌مرج پای می‌فشرد و از حاکمیت قانون دفاع می‌کند، اما در عرصه اندیشه، حتی ملحدان کمونیست را نیز در ابراز عقاید خود آزاد می‌داند. آیا تحقق چنین امری در شرایط امروز کشور و بر مبنای قرائت‌های شاذ برخی جریان‌های سیاسی از امام، قابل تصور است؟

4 اگر امروز از نسل دهه هفتادی‌ها و هشتادی‌ها درباره امام (ره) و افکار و آرای ایشان پرسش شود، چه تصویری ارائه خواهند داد؟ امامی‌ که آنها شناخته اند یا به آنها شناسانده شده، کدام امام است؟ نسل امروز و فردا و فرداهای ایران، به تصویر و الگویی جامع و مانع از امام و اندیشه‌های متعالی‌اش نیازمند است؛ امامی‌که برای زندگی و حکومت بر مبنای دین در جهان امروز نسخه‌های روشنی داشت. لازمه ارائه چنین تصویر جامع و ذوابعادی از امام، آن است که او و اندیشه‌هایش را گزینش نکنیم و گزینشی به مخاطبان ارائه ننماییم. امام را باید همان‌گونه که بود و تفکر می‌کرد شناخت، او نیازی به «گزینش» و دست چین کردن بخشی از اندیشه‌هایش که مقبول دیدگاه‌های جناحی ماست، ندارد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/109511

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی