ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

اما و اگرهای یک جاسوس

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
خبر جاسوسی دری اصفهانی ، سوژه اول مطبوعات ایرانی شد؛

محمد حسین اعتزازیان

با اعلام خبر قطعی شدن محکومیت عبدالرسول دری اصفهانی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، مطبوعات دو جناح به گونه متفاوتی واکنش نشان دادند. در اردوگاه اصولگرایان روزنامه های کیهان و وطن امروز با تمرکز بر عضویت دری اصفهانی در تیم مذاکره کننده هسته‌ای به نقد سیاست‌های خارجی دولت پرداختند. رسانه های اصلاح طلب اما در موضعی دفاعی قرار گرفتند. روزنامه شرق روز سه شنبه با تیتر « دری‌اصفهانی عضو ستاد برجام نبود » به گزارش در این باره پرداخت.

این روزنامه نوشت: «عبدالرسول دری‌اصفهانی، عضو ستاد برجام نبوده است، اعضای ستاد برجام از اعضای وزارت خارجه هستند؛ اما نمایندگان مشخصی از برخی وزارتخانه‌های ذی‌ربط در آن حضور دارند.» این را بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه، در نشست خبری دیروز خود گفته است. او این جمله را در پی سخنان حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه ‌قضائیه، گفت که روز یكشنبه قطعی‌شدن حکم پنج سال زندان دری‌‌اصفهانی، یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران را تایید کرد. قاسمی در نشست خبری خود درباره محکومیت قطعی دری‌اصفهانی که گفته می‌شود از اعضای تیم کارشناسی برجام بوده و ارتباط او با دو سرویس بیگانه محرز شده است، گفت: «‌صحبت‌هایی که از سوی سخنگوی قوه قضائیه به‌عنوان تصمیمات این قوه مطرح شده، متین است و من در این خصوص اظهارنظری ندارم.» او تصریح کرد: «ایشان (دری‌اصفهانی) چند دهه است که برای نهادها و ارگان‌های ایران تلاش زیادی داشته و همکاری‌های زیادی با وزارتخانه‌های مختلف داشته و در برخی از حوزه‌ها، به‌خصوص مسائل بانکی و اقتصادی در برخی از جلسات کارشناسی برجام به‌عنوان مشاور فعالیت داشته است.» قاسمی افزود: «گفته می‌شود که او در بازگشت ١,٧ میلیارد دلار به ایران تلاش‌هایی را انجام داده است.» به گفته قاسمی، «وظیفه وزارت خارجه تحقیق‌وتفحص در مورد روابط پنهانی و درونی افراد نیست و این وظیفه ذاتی سایر  ارگان‌هاست که در مورد روابط پنهانی افراد تحقیقات لازم را داشته باشند و به‌هنگام، در اختیار سایر نهادها از جمله وزارت خارجه بگذارند و درواقع ارگان‌های مشخصی در این زمینه مسئولیت دارند و مشخص‌کننده‌ این نوع روابط، وزارت خارجه نیست.» قاسمی افزود: «ایشان را یکی از ارگان‌ها به‌عنوان متخصص امور بانکی به وزارت خارجه معرفی کرده بود و او در مواقعی در کنار دوستانی که کار اقتصادی می‌کردند فعالیت می‌کرد.» قاسمی در پاسخ به این سوال که آیا دری‌اصفهانی در مجموعه «حمید بعیدی‌‌نژاد»، سفیر تهران در لندن، بوده است، گفت: «من اطلاعی ندارم که ایشان زیرمجموعه آقای بعیدی‌نژاد بوده یا نه. او عضو وزارت خارجه نبود و از سوی ارگان دیگری به وزارت‌ خارجه معرفی شد و با بخش اقتصادی و هیئت کارشناسی در مواقعی همکاری داشته است. فکر می‌کنم که او عضو ستاد برجام نبوده است. اعضای ستاد برجام از اعضای وزارت خارجه هستند و نمایندگان مشخصی از برخی از وزارتخانه‌های ذی‌ربط در آن حضور دارند.»سخنگوی قوه‌ قضائیه در ‌صدونوزدهمین نشست خبری‌اش گفته بود: «آقای عبدالرسول دری‌اصفهانی دارای دو تابعیت ایرانی و کانادایی و از کسانی بوده که به جاسوسی متهم  و اطلاعاتی را به بیگانگان می‌داده و با دو سرویس مرتبط بوده است. دادگاه موضوع را بررسی و ایشان را به پنج سال حبس محکوم کرده بود. نسبت به حکم اعتراض می‌شود و دادگاه تجدیدنظر هم حکم دادگاه بدوی را تایید می‌کند. حال حکم قطعی شده و این فرد باید محکومیت خود را تحمل کند. این فرد پرونده دیگری درباره فساد مالی دارد. در آنجا قرار وثیقه صادر شده و در مرحله رسیدگی است و هنوز کیفرخواست صادر نشده.»

 

 

     چرا مدال گرفت؟
روزنامه وطن امروز اما روز بعد با تیتر «چرا مدال گرفت؟» به این خبر پرداخت و در گزارش خود در این زمینه آورد:  انکار عضویت عبدالرسول دری‌اصفهانی در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از سوی حمید بعیدی‌نژاد در حالی است که دری‌اصفهانی از اعضای اصلی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران بوده است. دری‌اصفهانی از سوی ولی‌الله سیف به عنوان متخصص حوزه بانکی و مالی به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران اضافه شد تا در حوزه برداشته شدن تحریم‌های بانکی و مالی در برجام اثرگذار باشد. بعیدی‌نژاد در حالی دری‌اصفهانی را یک مشاور همانند 25 مشاور دیگر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دانسته که دری‌اصفهانی در مرحله آخر مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 که در وین برگزار شد، یکی از اعضای اصلی تیم ایرانی بود. در حالی که در یک سمت میز مذاکرات، وزرای خارجه آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین حضور داشتند، دری‌اصفهانی نیز یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده ایرانی بود که مقابل وزرای خارجه 1+5 نشسته بود! اما نکته مهم‌تر درباره جایگاه و نقش اثرگذار دری‌اصفهانی در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، این است که او یکی از 10 مقام اصلی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بود که از حسن روحانی مدال لیاقت دریافت کرد.

 

 

  از اعضای تیم هسته ای نبود
روزنامه اعتماد هم با درج خبری از قول حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلستان نوشت:« دری‌اصفهانی ازاعضای تیم هسته‌ای نبود.» بعیدی‌نژاد  در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود: آقای قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه برای آنها كه علاقه‌مند به كسب اطلاعات لازم هستند، مطالب كافی را فرمودند. بر خلاف اینكه برخی رسانه‌ها مایلند آقای دری را به عنوان عضو اصلی تیم مذاكرات هسته‌ای معرفی كنند، وی از اعضای تیم مذاكرات هسته‌ای نبود، بلكه وی به نمایندگی از سازمان خود و با شركت در برخی از جلسات و به فراخور نیاز به تیم مذاكرات هسته‌ای در برخی زمینه‌های تخصصی مشاوره می‌داد. از امثال ایشان حدود 25 نفر به صورت مستقیم در حوزه‌های مختلف شامل مباحث فنی هسته‌ای، نظارت‌های آژانس، مباحث اقتصادی، مباحث بانكی، صنعت هوایی، صنایع دارویی، صنایع خودرو، مباحث حقوقی، رسانه و غیره به تیم مذاكرات هسته‌ای مشورت می‌دادند و به فراخور و در صورت نیاز در جلساتی از مذاكرات كه حضور آنها لازم بود، شركت می‌كردند. این افراد همه نمایندگان رسمی و معرفی شده از سوی سازمان‌های خود بودند و وزارت امور خارجه وظیفه‌ای برای تعیین صلاحیت‌های اطلاعاتی و حرفه‌ای آنها نداشت. وزارت امور خارجه در طول سال، صدها جلسه هماهنگی با نمایندگان سازمان‌های ذیربط داخلی برای تبیین و هماهنگی اجرای مباحث مختلف دارد كه به هیچ‌وجه وظیفه‌ای برای تعیین صلاحیت آنها ندارد و نمی‌تواند داشته باشد. تعیین نماینده‌‌ای با صلاحیت از وظایف سازمان‌های معرفی‌كننده است.  به‌علاوه وظیفه مهم صیانت از مذاكرات و كنترل اطلاعاتی نمایندگان سازمان‌ها آن هم در این مذاكرات حساس بر عهده نهادهای اطلاعاتی و حفاظتی كشور است.

 

 

     گاف آفتاب یزد
اما در این میان گاف روزنامه آفتاب یزد در درج اشتباه نام دری اصفهانی به صورت «دری نجف آبادی» سوژه سایت‌های خبری شد. این روزنامه روز سه شنبه درباره موضوع تقدیر و اعطای مدال خدمت به دری اصفهانی توسط رئیس‌جمهور به گزارشی در این زمینه با تیتر «‌تقدیر از برجام بوده نه دری نجف‌آبادی» پرداخت.   در این تیتر نام دری اصفهانی به اشتباه دری نجف آبادی درج شده بود. این روزنامه در مشروح گزارش خود آورد:  « اکنون    ماجرای دری اصفهانی با دو هدف به شکل  جدی توسط جریان راست دنبال می‌شود؛ نخست اینکه این جناح می‌خواهد تلاش کند تا بگوید علاوه بر او جاسوسان دیگری نیز در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بوده‌اند که پایشان گیر است. از همین روست که برخی از رسانه‌های اصولگرا مثل «جهان نیوز» منتسب به علیرضا زاکانی،  نماینده اصولگرای مجلس نهم چند روزی است خبرهایی مبنی بر احضار چند نفر دیگر بابت نقششان در جاسوسی هسته‌ای را مخابره می‌کنند. کشاندن پای جاسوسان دیگر قبل از اثبات و صدور حکم، در مذاکرات هسته‌ای به رسانه‌ها ، ضربه‌زدن به برجام است.»

url : http://www.isfahanziba.ir/node/57705

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی