ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

انتشار عکس ها، افشاگری نیست

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
افشاگری باید برای تامین منافع مردم باشد

در روزهای اخیر، انتشار عکس های شخصی شهردار سابق تهران به همراه همسر جدیدش در فضای مجازی با واکنش های متعددی روبه رو شد، عده ای در قامت مدافعان از شهردار 68 ساله برآمدند و سرک کشیدن در حریم خصوصی افراد را جایز ندانستند. افراد دیگری اما این موضوع را برنتابیدند و ماجرا را پیراهن عثمان کردند تا به او و هم طیفانش بتازند، همانا که علم انتقاد را بالا بردند و گفتند: «انتشار عکس‌های نجفی آبروی اصلاحات را برد و به آن ضربه وارد کرد.»

 

 

این مسئله  از نظر خدایار سعید وزیری، فعال حقوق رسانه و فضای مجازی از بن و ریشه نادرست است، چرا که او در گفت و گو با اصفهان زیبا معتقد است: « آبروی  اصلاحات، ربطی به انتشار عکس های خصوصی فردی که منتسب به آنهاست، ندارد. هر آدمی در زندگی اش دارای عکس های شخصی است که منتشر کردن آنها بدون اجازه، بار حقوقی دارد و جرم به شمار می آید.» ادامه گفت و گو با سعیدوزیری را می خوانید. انتشار عکس های خصوصی محمدعلی نجفی در فضای مجازی و همچنین برخی رسانه ها با انتقادهای زیادی روبه رو شد. آیا بازنشر تصاویر در رسانه ها امری قانونی است؟ آقای نجفی اکنون سمت خاصی ندارد. بنابراین از نظر حقوقی شخصیت عمومی محسوب نمی شود. پس لزومی هم ندارد که زیر ذره بین رسانه ها باشد. اگر عکس‌های خصوصی بدون اجازه او، پخش شده باشد، به طور طبیعی نقض حریم خصوصی اش است و وی می تواند از افرادی که اقدام به انتشار عکس کردند، شکایت کند، مگر اینکه تصاویر از سوی خودش عمومی شده باشد که در این صورت، مشکلی برای باز نشر آن وجود ندارد. در این میان، روزنامه ها نیز می توانند به نقد و بررسی آن بپردازند. اما تا زمانی که عامل انتشار مشخص نشده باشد، بازنشر آن می تواند نقض حریم شخصی باشد.

 

بسیـــاری از روزنـــــامـــه نــــگـــاران انتشار عکس های خصوصی در فضای مجازی را نوعی از افشاگری و شفاف سازی می دانند. شما با این موضوع موافق هستید؟
موضوع مهم این است که افشاگری در رسانه چه هدفی می تواند داشته باشد؟ به طور عمومی مقصود از این کار باید تامین منافع عمومی باشد. انتشار عکس های شخصی افراد، اما فکر نمی کنم در این راستا صورت بگیرد و اثر مثبتی در جامعه داشته باشد. حتی برعکس، چرا که می تواند پیچیدگی‌های دیگری نیز به وجود آورد. شاید هدف افراد از این کار کوبیدن مسئولان است. یا ممکن است گمان کنند، انتشار این عکس ها باعث می شود فرد مسئولیت دیگری نگیرد که این روش نادرست  است. از طرف دیگر، اگر از روی غرض شخصی هم باشد که باز کار مذمومی صورت گرفته است.

 

خبرنگاران نیز در این باره اظهارات زیادی کردند و موضع های مختلفی گرفتند. به نظر شما چه تفاوتی بین اظهار نظر و فعالیت های یک روزنامه نگار و آدم‌های عادی در فضای مجازی وجود دارد؟
اظهارات شخصی خبرنگار در فضای مجازی فارغ از رسانه‌ای است که در آن کار می کند، چون فرد در جایگاه خودش است و نه به عنوان خبرنگار فلان رسانه. بنابراین با مردم عادی هیچ فرقی ندارد.

 

اما به هرحال، مردم خبرنگارهـــا را به عنوان مرجع رسمی می شناسند.
از نظر افکار عمومی همین طور است که شما می‌گویید، ولی از نظر حقوقی آنچه در روزنامه منتشر شده، مسئولیتش به عهده رسانه است و نه عقاید و دیدگاه های شخصی خبرنگار.

 

به نظرتان رسانه ها و روزنامه نگاران در این باره حرفه ای عمل کردند یا هیجان زده؟
به طور عمومی هیجان زاده عمل کردند، تقریبا  مشابه باکاری که مجلات زرد درباره هنرمندان و ورزشکاران انجام می دهند.

 

چپ و راست بودن رسانه ها چقدر  در اظهار نظر با موضوع انتشار عکس‌های خصوصی نجفی تاثیر گذار است؟
اگـــــر هــــدف از انتشار عکس‌های شخصی و همچنین بیان دیدگاه های تند و تیز درباره آن، خارج کردن فرد از میدان باشد این موضوع موثر است و عده‌ای سعی می کنند به آن، دامن بزنند. این مسئله در هر دو طرف هم دیده می شود. البته درباره آقای نجفی خبرنگارهای اصلاح طلب هم اقدام به بازنشر این عکس‌ها کردند و حتی نقدهایی هم نوشتند که آبروی اصلاحات رفت  یا ضربه دید. درحالی‌که من فکر نمی‌کنم آبروی اصلاحات، ربطی به انتشار عکس‌های خصوصی فردی که منتسب به اصلاح‌طلبان است، داشته باشد. به هر حال هر آدمی در زندگی اش عکس های خصوصی دارد. /گروه رسانه

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84841

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی