ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بازارخودرو در پساکرونا

تاریخ درج : پنجشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
فربد زاوه: پیش بینی اوج تغییرات در ماه مارس و آوریل است که خطوط تولید متوقف می شود

 

مینا ایزدی 

 

این روزها بازار خودروی اصفهان سوت وکور است. با شیوع کرونا ویروس، مشتریان دیگر به بازار و نمایشگاه‌های خودرو مراجعه نمی‌کنند، متقاضیان سفرهای نوروزی خود را به آینده موکول کرده‌اند و از خیر خرید خودرو گذشته‌اند و دلالان از بازار عقب نشینی کرده‌اند. این عوامل کاهش تقاضا و افت قیمت‌ها را رقم زده است. کرونا حالا تاثیرش را روی تیراژ تولید خودروها نیز گذاشته است، اما میزان ریزش تقاضا در بازار خودرو بیشتر از کاهش عرضه برآورد می‌شود. البته براســـاس پیش‌بینــــی کارشناسان در ماه‌های آینده شدت این اثرگذاری‌ها روی تولید خودرو و کاهش عرضه آن بیشتر هم خواهد شد. 

بیشترین تغییرات قیمتی خودرو

انجمن خودروسازی چین در گزارشی اعلام کرده است که در 16 روز نخست ماه فوریه فقط 4 هزار و 909 دستگاه خودرو فروخته شده و این درحالی است که در سال گذشته میلادی نزدیک به 60 هزار خودرو در این مدت فروخته شد. شیوع ویروس کرونا فروش خودرو در چین، بزرگ‌ترین بازار جهان را به پایین‌ترین میزان رسانده و نرخ فروش در ماه جاری 92 درصد در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته کاهش یافته است. در کشور ما نیز هم‌زمان با شیوع این ویروس شاهد ریزش قیمت‌های صعودی خودروهای تولید داخل هستیم. مقایسه قیمت خودروها نشان می‌دهد در خودروهای پرفروش بیشترین ریزش قیمـــــت به خودروی 206 صندوق‌دار اختصاص پیدا می‌کند. قیمت این خودرو با کاهش 15 میلیون تومانی از 140 میلیون تومان به 125 میلیون تومان رسیده است. کمترین میزان کاهش قیمت نیز به خودروی پراید اختصاص دارد . پراید با کاهش 6میلیون تومانی از  70 میلیون تومان به 64 میلیون تومان رسیده است. پیش بینی نهادهای تولید کننده خودرو در چین حکایت ازاین دارد که فروش خودرو در نیمه اول سال جاری میلادی 10 درصد و در کل سال 2020 میلادی 5 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. 

پیش بینی آینده بازار 

پس از شیوع ویروس کرونا در چین، بسیاری از خطوط تولید خودروسازان و قطعه سازان نیز با تعطیلی موقت مواجه شد. حالا فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در توضیحاتش به اصفهان زیبا می‌گوید: شیوع کرونا تولید قطعات خودرو در چین را کاهش داده است و به دنبال آن در ایران نیز شاهد کاهش تولید خودرو خواهیم بود، چه بسا همین الان هم کرونا تاثیرش را روی کاهش تولید خودرو گذاشته اما این شروع ماجراست و در آینده تاثیرخودش را بیشتر نشان می‌دهد. زاوه تصریح می‌کند: کاهش تولید خودرو به هرشکل اتفاق می‌افتاد چون این روند افزایش تولید خودرو یک برنامه پایدار و مدیریت‌شده نیست و صرفا یک برنامه تبلیغاتی بود، بنابراین ما در هرصورت شاهد کاهش تولید خودرو در کشور بودیم اما با شیوع کرونا این اثرگذاری افزایش پیدا کرده است. این کارشناس صنعت خودرو اذعان می‌کند: ویروس کرونا روی روند عرضه و تقاضا تاثیر گذاشته و با گسترش این بیماری میزان کاهش تقاضا به مراتب بیشتر از کاهش عرضه بوده است. در سطح جهان نیز میزان فروش خودرو شدیدا کاهش یافته، تا جایی که میزان فروش هیوندای ایکس به کمترین میزان خود در ده سال اخیر رسیده است. زاوه ادامه می‌دهد: این شروع ماجراست و اوج ماجرا در ماه مارس و آوریل خواهد بود. طی این ماه‌ها خطوط تولید در ایران و جهان به توقف کامل می‌رسد، چون تقاضایی برای خرید وجود نخواهد داشت. این کارشناس صنعت خودرو ادامه می‌دهد: بعد از آوریل در نیمکره شمالی روند تولید بهبود پیدا می‌کند، ولی  چون علائم بیماری در استرالیا نیز بروز پیدا کرده، اوضاع همچنان ادامه خواهد داشت.

 زاوه بیان می‌کند: افت قیمت خودرو چندان هم زیاد نبوده است. در شرایط کنونی دلال‌ها منتظرند پس از گذشت دوماه با قیمت مدنظر خودرو بفروشند.

 او اذعان می‌کند: قیمت خودرو در ماه جاری متاثر از روند عرضه و تقاضا و تورم فزاینده کل کشور است، ولی خردادماه با شروع فصل گرما و پایان کرونا و آغاز سفرهای نوروزی که به تابستان موکول می‌شود بازار خودرو نیز داغ خواهد شد. 

کاهش 70 درصدی تقاضا برای خرید خودرو

متقاضیان خرید و فروش خودرو را به دلیل آنکه نیاز به حضور فیزیکی در بنگاه‌ها و دفترخانه‌ها دارد، متوقف کرده‌اند و شیوع ویروس کرونا به طرز عجیبی میزان معاملات بازار خودرو را کاهش داده است. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی اصفهان وضعیت این روزهای بازارخودرو را این‌گونه توصیف می‌کند: «طی هفته جاری بازار خودرو راکد شده و 70 درصد تقاضا برای خرید در اصفهان کاهش پیدا کرده است. هفته گذشته تا 20 میلیون تومان نیز قیمت خودرو افزایش پیدا کرد، ولی در هفته جاری شاهد ریزش 5 تا 6 میلیون تومانی قیمت خودرو بوده‍‌ایم.»

 قندی این را هم می‌گوید که« پیش‌بینی می‌شود طی هفته‌های جاری هیچ گونه افزایش قیمت خودرو نداشته باشیم، چون با توجه به کاهش تعداد مسافرت‌ها تعداد متقاضیان خودرو کاهش پیدا کرده و در شرایط کنونی ریزش قیمت ها ادامه خواهد داشت.»  

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107621

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی