ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بازار‌سرمایه؛ میزبان تازه‌وارد‌ها

تاریخ درج : دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸
افرادی که هیچ اطلاعاتی از بورس ندارند متقاضی کد شدند

سعید غفاری / خبرنگار

تابستان برای کارگزاری‌ها به بهار ثبت‌نام‌کنندگان تبدیل شده ‌است. کارگزاری‌هایی که گاهی مراجعه‌کننده‌ای برای دریافت کد بورس نداشتند، تیر‌ماه را درحالی‌ آغاز کردند که هر روز تعداد زیادی ثبت‌نام‌کننده جلوی درب دفاتر آنها صف‌ می‌کشیدند تاکد بورسی دریافت کنند. در بعضی از شهرستان‌های نزدیک اصفهان مانند فولادشهر ،متقاضیان چند ساعت در صف‌ می‌مانند؛ دقیقا مانند  یک‌سال قبل که مردم در خیابان‌سپه یا بازار هنر برای خرید دلار و سکه صف‌ کشیده‌ بودند. افت نرخ ارز و سکه و کاهش جذابیت و رونق سپرده‌گذاری در بانک همراه با رکورد‌شکنی شاخص کل از عوامل جذب مردم به سمت بازار سرمایه‌است. ورود سرمایه‌گذاران جدید به بازار سرمایه با دو واکنش مختلف از سوی کارشناسان مواجه شده‌است: تعدادی از آنها ورود سرمایه‌جدید به بورس را برای اقتصاد کشور مفید می‌دانند و درمقابل، کارشناسان زیادی ورود سرمایه‌های جدید به بازار را  خطرناک ارزیابی می‌کنند.بازدهی خوب بازار سرمایه در سال 98 درمقابل بازار‌های مختلف، تقاضا برای ورود به بورس را افزایش داده‌است. صف‌ دریافت کد‌بورسی پس از صف خرید ماکارونی، گوشت‌ومرغ، شکر، پوشک بچه و حتی ارز و سکه جدید‌ترین صف سال 98 است که پیش از آن نیز توسط کارشناسان پیش‌بینی‌ شده‌بود. درحالی‌ سال 97 قیمت‌ خودرو‌ها روزانه افزایش‌ می‌یافت که بازار خودرو در سال 98 روند نزولی را آغاز کرد. به دنبال پیش‌فروش روزانه خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا حالا همه در بازار فروشنده‌ شده‌اند. بازار مسکن نیز پس از یک نوسان شدید رکود بی‌سابقه‌ای را آغاز کرده‌است. در کنار این دو بازار ارز و سکه نیز در سال 98 چیزی جز ضرر برای خریداران نداشت تا افرادی که در فروردین برای اهداف بالاتر از 15 هزار تومان دلار می‌خریدند، امروز بیش از 20 درصد در ضرر باشند.  تنها بازار پربازده امسال بورس بود تا مردم به سمت آن سرازیر شوند.

 

سرمایه‌گذاران تازه‌وارد یا فقط تازه‌واردها
گفت‌وگو با چند‌نفر از مراجعه‌کنندگان برای دریافت کد بورس نشان می‌دهد که متقاضیان را اقشار مختلف جامعه تشکیل می‌دهند که بعضی از آنها بدون هیچ‌گونه آشنایی با بورس و صرفا با توصیه دیگران برای کد مراجعه کرده‌اند. تعدادی از این افراد حتی کوچک‌ترین مفاهیم‌ بورس را هم نمی‌‌شناسند. خانم‌ خانه‌داری 32‌ساله در صف‌ یکی از کارگزاری‌ها درباره دلیل خود برای ورود به بورس گفت: «به من گفتند سهام بخر، آمدم کارگزاری گفتم سهم چه‌جوری بخرم و من را راهنمایی کردند که ابتدا باید کد دریافت کنم.» کارگر 45 ساله‌دیگری در پاسخ به همین پرسش گفت: « آمده‌ام سهم بخرم، به کارمند کارگزاری گفتم کد را به‌گونه‌ای بده که بتوانم فولادمبارکه و ذوب آهن اصفهان را به قیمت پایین‌ بخرم.» و دختر 25 ساله‌ دیگری که در صف یک کارگزاری دیگر بود در پاسخ به اینکه چرا می‌خواهد به بورس بیاید، گفت: «دوستانم مدام گوشی خود را چک می‌کردند، پرسیدم چه کار می‌کنید؟ آنها پاسخ دادند که در بورس کار می‌کنند، من هم امروز انگشترم را فروختم و آمدم اینجا کد بورسی بگیرم که خرج خودم را در بیاورم.»تعداد زیادی از متقاضیان حتی حداقل مدرک تحصیلی لازم را ندارند و با خواهش و اصرار سعی در راضی کردن متصدیان کارگزاری برای دریافت کد هستند و در انتها یک نفر دیگر را واسطه می‌کنند تا برای آنها کد بگیرد.

 

بازار گرم VIP و سبد گردانی
ورود تازه‌واردان به بورس، بازار کانال‌های VIP و افراد سبد‌گردان را گرم کرده‌است. اطلاعات تعداد زیادی از تازه‌واردان در حدی پایین است که تفاوت میان نماد و نام هر شرکت‌ را نمی‌دانند و در مواجهه با تبلیغات بزرگ‌نمایانه در شبکه‌های مجازی خیلی زود جذب می‌شوند. افرادی که تا چند روز قبل تک‌سهم‌های VIP را به قیمت 100 تا 300 هزار تومان می‌فروختند امروز با دریافت مبالغ میلیونی همان تک‌سهم‌ها را به تازه‌واردان می‌فروشند، تازه‌واردان هم با این رویکرد که سرمایه‌ آنها چند برابر خواهد شد، خیلی راحت راضی به پرداخت پول‌های میلیونی می‌شوند.در کنار کانال‌های VIP و سبدگردانی، تقاضا برای شرکت‌ در کلاس‌های آموزشی بورس نیز افزایش یافته‌است؛ ولی آن‌چنان زیاد نیست. بیشتر تقاضا برای کلاس‌های آموزشی نیز متعلق به افرادی است که مدعی هستند راه‌های جادویی به سهام‌دار آموزش می‌دهند تا بازدهی فراتر‌از حد تصور داشته ‌باشند. برگزارکنندگان کلاس‌های آموزشی حتی تبلیغ می‌کنند روش‌هایی به تازه‌واردان آموزش خواهند داد که روزانه 5 تا 10 درصد نوسان‌گیری کنند! در مقابل، هزینه شرکت‌ در این کلاس‌ها بیش از چند میلیون تومان است.تبلیغ آموزشگاه‌های معتبر بازار سرمایه برای سود‌های منطقی یا صحبت‌های کارشناسان با سابقه برای سرمایه‌گذاری میان‌ مدت و بلند مدت متقاضیان زیادی ندارد؛ زیرا بیشتر تازه‌واردان به بورس به دنبال سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت و بازدهی بالا هستند؛ در نتیجه سیگنال افرادی که مدعی هستند سهم‌های آنها  یک هفته پس از خرید به نتیجه می‌رسد پرتقاضا‌ شده‌اند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/98549

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی