ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بازار آرام میوه به استقبال نوروز می رود

تاریخ درج : یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
پیش بینی فعالان از بازارمیوه اصفهان برای نوروز 97

مینا ایزدی

 

بازار میوه امسال با آرامش و بدون هیچ تب و تابی  به استقبال عید می رود. سال گذشته سرمازدگی باغات را گرفتار کرد و پس از خسارت های فراوان به کشاورزان با کمبود میوه در بازار مواجه شدیم.  به دنبال آن شاهد عرضه مرکبات بی کیفیت و با قیمت بالا در بازار بودیم؛ اما براساس پیش بینی فعالان بازار میوه اصفهان برای ایام نوروز امسال با کمبود میوه در بازار مواجه نخواهیم شد؛ چراکه امسال محصول فراوان است و برای ذخیره سازی میوه شب عید مشکلی وجود ندارد.  مرکبات و سیب در شرایط فعلی به اندازه کافی در بازار موجود است و میوه به اندازه کافی در انبارها ذخیره شده است.

براساس پیش بینی فعالان بازار میوه اصفهان به دلیل وجود محصول فراوان در بازار قیمت مرکبات و سیب نیز افزایش پیدا نخواهد کرد و درصورتی که با اتفاق غیرمنتظره ای مانند سرمازدگی مواجه نشویم مرکبات جنوب نیز که هنوز برداشت نشده به بازار می رسد. مصرف میوه در ایام نوروز به دلیل افزایش رفت و آمدها نسبت به دیگر ایام سال افزایش پیدا می کند. در این شرایط مدیریت قیمت ها و تامین به موقع محصولات برای رفع مایحتاج مردم در ایام نوروز ضروری است.معاون وزیر جهاد کشاورزی از ذخیره سازی میوه شب عید خبر داده واین گونه به ایسنا گفته است: خرید پرتقال برای تامین نیاز شب عید از استان‌های شمالی آغاز شده؛ اما با توجه به اینکه برداشت این محصول از استان‌های جنوبی در ماه‌های پیش‌رو است، ذخیره‌سازی و خرید پرتقال همچنان ادامه دارد. به گفته علی‌اکبر مهرفرد، برای تامین نیاز شب عید به اندازه سال قبل یعنی بیش از ۲۳ هزار تن سیب خریداری و ذخیره‌سازی شده است؛ اما پرتقال تا حدود ۵۰ هزار تن خریداری و ذخیره می‌شود.در شرایط فعلی قیمت هر کیلو پرتقال شمال در بازار از 1500 تومان تا دو هزار و 200 تومان است و قیمت هر کیلو سیب درختی نیز از 1500 تومان تا سه هزار تومان در بازار عرضه می شود و برای ایام نوروز نیز میوه با قیمت مناسب و منطقی به دست مردم خواهد رسید. به گفته رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان ذخیره سازی میوه برای شب عید آغاز شده و امسال خوشبختانه با کمبود میوه دربازار مواجه نیستیم، قیمت ها نیز برای ایام نوروز افزایش پیدا نخواهد کرد.

 

 

         امسال هم مرکبات به اندازه کافی داریم هم سیب
ذخیره سازی به موقع برای تامین میوه شب عید مردم به دلیل وجود محصول فراوان در بازار امسال موضوعی است که ناصر اطرج به آن اشاره کرده و به اصفهان زیبا می گوید: امسال دولت به اندازه سال های گذشته میوه خریداری نکرده است ؛ در سال های گذشته دولت از آذر اقدام به خرید میوه می کرد و همزمان قیمت میوه هم افزایش پیدا می‌کرد؛ اما امسال به دلیل اینکه محصولات فراوان بوده دولت هم نسبت به سال های گذشته دیرتر اقدام به خرید میــــوه کرده و قیمت‌ها افزایشی نشده است. اطرج تصریح می کند: امســــال درصورتی که با سرمازدگی مــــواجـــــه نشـــویم مشکلی برای ذخیره‌سازی میوه شب عید نداریم؛ زیرا در شرایط حاضر هم به اندازه کافی مرکبات در بازار است و هم سیب درختی. رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان بیان کرد: هر ساله از آذر تا اسفند قیمت میوه افزایش پیدا می کرد تا در 13 یا 15 روز عید میوه با قیمت ارزان تری به دست مردم برسد؛ اما با این حال باز هم در طول ایام نوروز کاهش قیمتی در زمینه این محصولات نداشتیم.

 

 

         قیمت میوه عید افزایشی نمی شود
این طور که اطرج می گوید: در سال جاری کیفیت مرکبات نیز نسبت به سال های گذشته افزایش پیدا کرده و قیمت سیب و پرتقال در بازار مناسب است، قیمت هر کیلو پرتقال شما از 1500 تومان تا 2200 تومان و قیمت هر کیلو سیب درختی از 1500 تومان تا سه هزار تومان در بازار عرضه می‌شود. وی خاطرنشان می کند: مرکبات جنوب هنوز برداشت نشده و در صورتی که سرمازدگی این محصولات را گرفتار نکند قیمت ها هم افزایشی نمی شود؛ کیوی به اندازه کافی در بازار موجود است؛ اما به دلیل اینکه موز وارداتی است قیمت این میوه به قیمت دلار و نوسان قیمت در بازارهای جهانی ارتباط پیدا می کند بنابراین درصورتی که افزایش قیمت موز در بازار های جهانی داشته باشیم قیمت موز نیز افزایش خواهد شد در غیر این صورت در زمینه این محصول افزایش قیمتی برای ایام نوروز نخواهیم داشت.به گفته رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان در زمینه سیب درختی هم اگر صادرات در زمینه این محصول انجام نشود قیمت ها افزایش پیدا نخواهد کرد. اطرج می گوید: اتحادیه میوه و تره بار اصفهان هر ساله تلاش می کند قیمت میوه را در اصفهان نسبت به سایر استان‌ها کنترل کند و همچنین برنامه‌ریزی می کند تا با کمبود میوه در بــــازار بـــــرای ایــــــام نــــوروز مــــواجــه نباشیم. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/66385

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی