ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بازار ارزی متشکل نشد!

تاریخ درج : پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
چرا بانک‌مرکزی، راه‌اندازی سیستم تازه را به تاخیر انداخت؟

سعید غفاری

بازار متشکل ارزی که قرار بود از ابتدای خرداد‌ شروع به کار کند، به دلایل نامشخص به تاخیر افتاد. بانک مرکزی در ماه‌های گذشته وعده شروع به کار سیستم‌ جدیدی به نام بازار متشکل ارزی را داده بود که نرخ ارزها به صورت شفاف و بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود. این طرح از ابتدای معرفی شدن مورد تایید شمار زیادی از کارشناسان و حتی منتقدان بانک مرکزی قرار گرفت، ولی تا به امروز اجرایی شدن آن مرتب به تاخیر می‌افتد، بدون اینکه دلیل مشخصی برای آن اعلام شود. آخرین بار قرار بود بازار متشکل ارزی اول خرداد کار خود را آغاز کند که این اتفاق رخ نداد.

 

 

 

 

بازار متشکل ارزی تنها طرح معلق بانک مرکزی نیست، بلکه این نهاد طی ماه‌های گذشته تبلیغات گسترده‌ای برای طرح جدید رمز‌های دوم یک‌بار مصرف انجام داده بود که با وجود ثبت‌نام گسترده مردم و اعلام زمان اجرایی شدن آن، ولی ناگهان طرح رمز‌دوم یک‌بار مصرف همراه با بازار متشکل ارزی به تعویق افتاد.

 

بازار متشکل ارزی چیست؟
18 دی‌ماه 1397 شورای پول و اعتبار طرح بازار متشکل ارزی را تصویب کرد تا براساس آن معاملات ارزی کشور از کوچه و خیابان به فضایی قانون‌مند و استاندارد منتقل شود. بازار متشکل ارزی که تقریبا جایگزین سامانه نیماست، محل خرید و فروش ارز خواهد شد تا نرخ ارز براساس عرضه و تقاضا تعیین شود. روش کار این سیستم شبیه به بورس و کاملا کارگزار محور است. بانک مرکزی متولی این بازار مدعی است بازار متشکل ارزی می‌تواند قیمت‌ ارز را  کاهش دهد.

 

چرا بازار متشکل ارزی اجرا نشد؟
بانک مرکزی و وزارت اقتصاد دلیلی برای تاخیر در اجرای بازار متشکل ارزی ارائه نداده‌اند، ولی در نشریات دو دلیل احتمالی برای این موضوع بیان می‌شود. دلیل احتمالی اول عدم آماده‌سازی زیر‌ساخت‌های لازم جهت شروع به کار بازار متشکل ارزی است. با توجه به وسعت کار بازار متشکل ارزی این احتمال وجود دارد که زیر‌ساخت‌های ممکن برای اجرایی کردن این سیستم‌ هنوز آماده نشده‌ باشد، البته رئیس بانک مرکزی چند روز قبل از تکمیل زیر‌ساخت‌های این بازار خبر داده ‌بود.  به گفته رئیس بانک مرکزی حتی سخت‌افزار و نرم افزار لازم در محل مشخصی مستقر شده‌اند و همه‌چیز آماده شروع به کار بازار متشکل ارزی است، ولی حالا دلیلی برای این تاخیر بیان نمی‌شود. ازطرفی رسانه های منتقد دولت و بانک مرکزی پس از اعلام تاخیر در اجرای بازار متشکل ارزی دولت را متهم دانستند. منتقدان می‌گویند بازار متشکل ارزی با معاملات شفاف مانع از رشد نرخ ارز می‌شود، درحالی که دولت می‌خواهد با فروش ارز به قیمت بالاتر کسری بودجه سنگین سال 98 را جبران کند.

 

واکنش بازار به بازار متشکل ارزی
بازار ارز برخلاف پیش‌بینی‌ها روز شنبه و یکشنبه هفته‌ جاری ابتدا ثبات داشت و سپس افت قیمت‌ ارز به خصوص دلار را تجربه کرد. بیشتر فعالان بازار، خبر شروع به کار بازار متشکل ارزی را عامل اصلی افت قیمت‌ها بیان کردند ولی پس از انتشار خبر تعویق اجرایی شدن این طرح، ارز ابتدا کمی صعود و سپس به کانال‌های کمتر از 13 هزار تومان سقوط کرد.کارشناسان متعددی افت قیمت دلار طی روز‌های شنبه و یکشنبه را به دلیل آغاز بازار متشکل ارزی توجیه می‌کردند، ولی حالا با افت بیشتر قیمت‌ها این سوال مطرح می‌شود که چرا پس از خبر تعلیق بازار متشکل ارزی، باز هم قیمت‌ انواع ارز کاهش پیدا کرد؟ مراجع اعلام قیمت دلار و دلال‌های حاضر در بازار، عرضه گسترده‌ دلار توسط دولت را دلیل اصلی کاهش قیمت‌ها عنوان می‌کنند.

 

بازار  متشکل ارزی چه زمانی اجرایی می‌شود؟
رئیس‌کل‌ بانک مرکزی درباره زمان شروع به کار بازار متشکل ارزی گفت: «ما نمی‌توانیم زمانی برای آغاز به کار بازار متشکل ارزی اعلام کنیم، چراکه اقدامات اجرایی این بازار دیگر مربوط به ما نیست و بانک مرکزی کار خود را در این زمینه  کرده است.» یک هفته قبل از انجام این مصاحبه فرهاد‌ دژپسند، وزیر اقتصاد وامور دارایی درباره زمان شروع به کار بازار متشکل ارزی گفته‌بود  بازار متشکل ارزی کاملا آماده اجرا شدن‌ است و از ابتدای خرداد کار خود را آغاز خواهد کرد، ولی حالا با مصاحبه همتی، رئیس کل بانک‌مرکزی هنوز زیرساخت‌های زیادی جهت اجرایی شدن این طرح لازم است.به گفته همتی، «بانک مرکزی اقدامات مربوط به خود را برای این بازار انجام داده، قانون نیز  آن را ابلاغ کرده و شرکت مربوط را هم تأسیس کرده و اکنون ادامه این موضوع در اختیار این شرکت خواهد بود. » درنتیجه زمان مشخصی از شروع به کار این شرکت وجود ندارد. اطلاعات منتشر شده‌ نشان می‌دهد شرکت‌ مربوط در حال ثبت‌نام از صرافی‌ها و فعالان بازار ارز است و این فرایند شاید ماه‌ها به طول بینجامد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/95703

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی