ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بازار این روزها، نوروزی نبود

تاریخ درج : دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
فروش بازارها از روزهای عادی هم کمتر است

سعید غفاری

بازار نوروزی یا به اصطلاح «شب‌ عید» پر‌رونق‌ترین روز‌های سال را برای فروشگاه‌داران به همراه دارد. با این حال، بازارها امروز در فاصله‌ یک روز مانده تا پایان سال در شرایط بدی قرار دارد. فروش در بازار‌های مختلف اصفهان به ویژه بازار پوشاک حتی از روز‌های معمولی سال نیز کمتر است و حالا فروشگاه‌داران چشم‌ به راه سال جدید هستند تا شاید بازار اندک شباهتی به بازار نوروزی پیدا کند. با توجه‌ به افزایش نرخ ارز و سه برابر شدن قیمت‌ها بازاریان مدعی هستند اگر سه برابر سال گذشته فروش داشته ‌باشند، بازار شرایط معمولی دارد، ولی حتی یک سوم سال گذشته نیز فروش ندارند.

 

 

بازار‌های مختلف اصفهان از نظر فروش وضعیت مختلفی دارند،  ولی گفت‌وگو با برخی از بازاریان نشان می‌دهد آنها حتی هزینه‌های ثابت خود را تامین نکرده‌اند.

 

سیتی‌سنتر

سیتی‌سنتر اصفهان، بازار لوکس و پرفروشی که معمولا در طول اسفند روز‌های شلوغی داشت، امسال وضعیت خوبی ندارد. فروشگاه‌داران از شرایط بازار نگران‌اند و میزان فروش خود را روزانه حتی کمتر از 100 هزار تومان اعلام می‌کنند! یک لباس‌فروشی در طبقه دوم سیتی‌سنتر با نمایش تعداد فاکتور‌های فروش‌ خود گفت در طول هفته‌ گذشته حتی موفق به فروش 500 هزار تومان پوشاک هم نشده‌است!فروشگاه‌های برند‌ حاضر در سیتی‌سنتر هرسال در ابتدای اسفند‌ماه حراج‌ فصل را تمام می‌کردند تا آماده‌ عرضه پوشاک‌ بهاری بدون حراج شوند، ولی امسال به دلیل سطح پایین‌ تقاضا نه تنها حراج فصل تمام نشده‌است، بلکه فروشگاه‌های برند هنوز برای جذب مشتری حتی اجناس جدید و نوروزی خود را با تخفیف‌های سنگین‌ عرضه می‌کنند، ولی باز‌ هم فروش آنها با سال گذشته قابل مقایسه نیست. ویترین‌های بهاری، اجناس جدید، طبقه‌های پر از جنس، فروشنده‌های بیکار و در انتظار مشتری و درمقابل تقاضای‌ پایین‌، فروشگاه‌داران در سیتی‌سنتر را کلافه‌ کرده‌است.فود‌کورت یا سایر رستوران‌های سیتی‌سنتر که در طول روز‌های معمولی سال در ساعات وسط روز جا برای نشستن نداشت، در این روز‌ها نیمه‌ خالی است.\ با وجود افزایش چند‌صد‌درصدی قیمت مواد‌غذایی مانند گوشت‌قرمز و مرغ، غذا‌خوری‌های سیتی‌سنتر یا قیمت غذا‌ها را افزایش نداده‌اند یا افزایش‌ آنها کمتر از 40 درصد‌است، با این‌حال، تقاضا برای آنها پایین‌است. 

 

چهارباغ

چهار باغ ‌بالا، چهار‌باغ ‌پاییـــــــن و چهار‌باغ عباسی سه منطقه از شلوغ‌ترین بازار‌های اصفهان، امسال بازار خلوت‌ و کم‌رونقی دارند. فروش پایین‌ باعث شده‌ تعداد زیادی از فروشگاه‌داران مانند سال‌های گذشــــــته‌ ساعـــــت کاری خود را یک‌سره نکنند و از تعداد فروشندگان خود بکاهند. فروشگاه‌داران در بیشتر زمان‌های طول روز دور‌هم جمع می‌شوند و از بیکاری صحبت می‌کنند. رستوران‌ها، فست‌فودی‌ها و سایرغذاخوری‌های این بازار نیز در ساعات ظهر و شب نیمه‌پر هستند، درحالی‌که سال گذشته در همین روز‌ها برای استفاده از میز و صندلی باید بیش از 10 دقیقه در صف منتظر می‌ماندند. گاهی مالکان غذا‌خوری از مشتریان تقاضا می‌کردند زودتر غذای خود را صرف کنند تا فرد دیگری هم امکان استفاده از میز و صندلی داشته‌باشد،  ولی امروز دوست دارند مشتریان غذا را با تاخیر صرف کنند تا فضای فروشگاه‌ آنها پر‌ به نظر برسد.

 

نظر

بورس مانتــــــو‌فروشان شهــــــر اصفهان در خیابان نظر قرار دارد. سال‌های گذشـــــته‌ خانـــــم‌ها برای پرو‌کردن یک مانتو در اسفند‌ماه باید در صف اتاق پرو می‌ایستادند تا نوبت به آنها برسد، ولی امسال مانتــــو‌فروشی‌ها آن قدر خلوت‌ هستند که کمتر کسی حتی در ساعات شلوغ بازار برای استفاده از اتاق پرو باید در صف منتظر بماند. تعداد ‌فروشنــــده‌ها در فروشگاه‌های مانتو‌فروشی نسبت به سال‌های گذشته‌ کمتر است و فروشگاه‌داران امیدوارند در روزهای  آخر اسفند یا در طول 13 روز تعطیلی فروش‌ پایین خود را جبران کنند. فــــروشگاه‌داران این بخش، از جمع‌ کــــردن کسب‌وکار خود پس از پایان بازار نوروزی صحبت می‌کنند.

 

بازار‌های محله‌ای

بـــازار‌های مـــــحله‌ای شهر اصفهان‌ مانند بازار‌های بزرگ شهر،  نشانی از رونق شب عید‌ ندارند و بیشتر فروشگاه‌داران به روزهای آخر اصفهان‌ امیدوارند. اصـــــناف مختلــــــف مانند خشک‌بار‌فروشان، عرضه‌کنندگان لوازم هفت‌سین، ماهی‌فروشان همگی نسبت به شرایط بازار اسفند‌ماهی امسال متعجب هستند و گاهی از اینکه‌ برای تامین اجناس فروشگاه خود چک داده‌اند و حالا قادر به پاس کردن چک‌ها نیستند، گله می‌کنند.

 

بازار نجف‌آباد

گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد تنها بازار شلوغ منطقه در شهر نجف آباد‌ است. ترافیک‌ سنگین‌ ‌ نجف‌آباد، تردد زیاد متقاضیان و فروشگاه‌های شلوغ حکایت از فروش بالا در فروشگاه‌های نجف‌آباد دارد. پلاک اتومبیـــــل‌های موجود در بازار نجف‌آباد نیز بیانگر حضور‌ مردم از شهر‌های مختلف مانند زرین‌شهر، فولادشهر و حتی شهر اصفهان در نجف‌آباد برای خرید کالا‌های مختلف است.  این مسئله با رشد‌ قیمت املاک‌تجاری در شهر نجف‌آباد همراه بوده ‌است، به‌صورتی‌که در اسفند‌ماه مغازه‌ها در بازار نجف‌آباد به قیمت بالاتری نسبت به بهترین مغازه‌های شهر اصفهان مورد معامله قرار گرفته‌اند. خشکبار و شیرینی دو مورد  ازپرتقاضا‌ترین محصولات در بازار امسال نجف‌آباد هستند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/92273

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی