ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بازار پر رونق گل در جهان

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

نسیم فتحی پور

 

 

دنیای گل با گســـتـــره ای متنوع و جذاب دوستداران خاص خود را دارد و به عنوان صنعتی نسبتا نوپا توانسته جایگاهی قابل توجه در درآمدزایی داشته باشد. دپارتمان گل که در سال 1949 با هدف انسجام خدمت‌رسانی در صنعت گل‌فروشی بـــه عــــنــــوان نهادی غیرانتفاعی تاسیس شد سه هزار عضو در 45 کشور مختلف دنیا دارد. اعضای این نهاد در بهبود زنجیره تامین و ارائه خدمات نوین می کوشند. از جمله مهم ترین اقدامات این نهاد روبه‌رو کردن خریدار و فروشنده و همچنین تولیدکنندگان است. از جمله معتبرترین تحقیقات در زمینه تولیدات گل در بازارهای بزرگی همچون ایالات مـــتـــحـــده آمریــــکا، کانادا،هلند،آلمان، اسپانیا و بریتانیا انجام شده است. بخش های مختلف بازار عبارت اند از:

 

1.ســـــوپرمــــارکــــت زنجیـــــره ای؛2.ســــوپــــر مارکـــــت مستقل؛3.عمده‌فروشان،4.بنکدار.

 

اندازه سوپر مارکت ها نیز به سه دسته تقسیم می شوند:1.کوچک که یک تا 50 مغازه را در بر می گیرد؛2.میانه سایز که 51تا299فروشگاه دارد،3.بزرگ که بیش از 300مغازه را در برمی گیرد.صنعت گل‌فروشی مولتی میلیارد دلار درآمد سالانه دارد که از فروش ساده در گل‌فروشی آغاز می شود و به گل گاری در باغچه های بزرگ و کوچک ختم می شود. فروش این صنعت در ایالات متحده آمریکا طبق گزارش برد آنالیز اقتصادی در سال2016 به 31.3میلیارد دلار رسید.یکی از نوآوری ها در صنعت گل‌فروشی به ارائه خدمات به صورت سلف سرویس است. این کار البته نیازمند آموزش لازم به فروشنده برای توجیه مشتری است.  آمارها نشان می دهد 49درصد سطح خدمات کامل،26درصد سلف سرویس و 23درصد با خدمات محدود هستند.برنامه های سرویس تمام شامل طراحی گل برای مراسم عروسی، تولد، سالگردها و اعیاد است.

 

کاشت و پرورش گل صنعتی مالتی میلیادر دلاری است که به تولید گل در بسترهای مناسب،هرس کردن،قلمه زدن و انتشار می پردازد. سال گذشته در ایالات متحده آمریکا از این بخش درآمدی بالغ بر 32میلیون دلار حاصل شد.فروش سالانه فروشگاه های گل‌فروشی در سال2016 در مغازه های بزرگ،متوسط و کوچک به  ترتیب عبارت‌اند از223میلیارد دلار،149میلیارد دلار و127میلیارد دلار. حاشیه سود نیز به ترتیب 47%،44%و42% گزارش شده است. نسبت هزینه نیروی کار به فروش هم 18%،18%و16%بوده است.

 

 

فروش گل به مناسبت های مختلف صورت می گیرد: هدیه دادن، مراسم عروسی، مراسم ترحیم و اعیاد. فروش های متفرقه برای هدیه دادن بیش از40درصد کل فروش را در برمی‌گیرد.فروش عیدانه هم حدود30درصد از کل فروش گل در فروشگاه های گل‌فروشی را به خود اختصاص داده است. این آمار اهمیت فروش های خرده برای مناسبت های مختلف را نشان می دهد. در بخش عمده فروشی خرید گل برای مراسم ترحیم و عروسی جایگاهی کم اهمیت دارد. همچنین فروش گل از طریق وبسایت نیز که به تازگی رونق گرفته است نتوانسته جای محکمی برای خود بیابد و تنها 2درصد فروش اقلام را در برمی گیرد. در نظرسنجی ازمشتریان خواسته شد تا مهم ترین مناسبت های پیش رو در سال آینده را که برای خرید گل اقدام خواهند کرد، بیان کنند. 69درصد اعیاد، 66درصدمناسبت های متفرقه مانند تولد و هدیه، 44درصد مراسم عروسی و 22درصدمراسم ترحیم را معرفی کردند.در ایالات متحده آمریکا تعطیلات بزرگ ترین بخش فروش را تشکیل می دهد و کریسمس و هانوکا مهم ترین آن به شمار می روند که حدود سه میلیارد دلار فروش گل در فصل اول سال را به خود اختصاص می دهند. بعد از آن روز مادر و روز عشق با 25درصد سهم بازار اعیاد، 109میلیادر دلار فروش داشته اند. 69درصد هدیه روز مادر در ایالات متحده آمریکا  را گل تشکیل می‌دهد. کم ترین سهم فروش عیدانه هم به روز شکرگزاری مربوط می شود.کشورهای توسعه یافته اروپایی، آمریکا و آسیا بیش از 90 درصد تقاضا برای گل را تشکیل می دهند. کشورهای آسیا و اقیانوسیه عمده ترین تامین کنندگان برای هنگ کنگ،ژاپن، افریقا،خاور میانه و کشورهای اروپایی هستند. کلمبیا و اکوادور غالب بازار آمریکا را در تصرف خود درآورده اند.در بریتانیای کبیر 8400کسب و کار مرتبط با گل فروشی حدود 17000نفر را به کار گماشته است.جالب است بدانیم 91درصد این افراد شاغل را زنان تشکیل می دهند و 25درصد آنها زیر 25 سال و 16درصد بالای 55 سال دارند.در استرالیا 8100 نفر در صنعت گل‌فروشی به کار مشغول هستند.34درصد آنها نیمه‌وقت این کار را دنبال می کنند.بخش اعظم افراد شاغل در این زمینه نیز زنان هستند(97درصد).

 

 

در کانادا درآمد سال گذشته از صنعت گل بیش از 750میلیون دلار بوده است که رشد 101درصد نسبت به سال قبل داشته است.کشور هلند نیز که مهد اصلی گل و گیاه در دنیا به شمار می رود هرساله با برگزاری نمایشگاه های متعدد سعی در حفظ جایگاه خود دارد. این کشور با تمهیدات خاص به کشورهای مختلف دنیا گل را با کیفیت عالی صادر می‌کند و در این زمینه پیشتاز است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/66827

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی