ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

باشگاه + خواهر شهرها

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

خواهرخواندگان اصفهان

 

 

     بارسلون (اسپانیا)

بارسلون پس از مادرید پرجمعیت‌ترین شهر اسپانیا و مهم ترین بندر این کشور است. بارسلون با ۱۷۷ بیلیون یورو تولید ناخالص داخلی، چهارمین شهر ثروتمند اتحادیه اروپا و سی وپنجمین شهر ثروتمند جهان است. امروزه بارسلون به یکی از مقصدهای اصلی گردشگران بدل شده و از میراث فرهنگی غنی برخوردار است. شمار قابل توجهی از بناهای این شهر نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

 

 

 

    فلورانس (ایتالیا)
فلورانس با حدود ۳۸۲ هزار نفر جمعیت، پرجمعیت ‌ترین شهر توسکانی به‌شمار می‌آید. شهر فلورانس در سده‌های میانه کانون بازرگانی و امور مالی اروپا بوده است. همچنین جایگاه ویژه‌اش در زمینه هنر، آن را به یکی از مهم‌ترین مراکز هنری اروپا تبدیل کرده‌است. همکاری هیئت های کارشناسی فرهنگی، تبادل توریسم و همکاری های اقتصادی از جمله مهم ترین محورهای قرارداد خواهر خواندگی اصفهان و فلورانس است. قراردادی که از مهم ترین ثمرات آن تا امروز مرمت کلیسای جلفای اصفهان از سوی کارشناسان ایتالیایی بوده است.

 

 

 

    سن پترزبورگ (روسیه)
سن پترزبورگ پرجمعیت‌ترین شهر اروپا پس از لندن پاریس و مسکو است. این شهر دارای پتانسیل های برجسته و امکانات وسیع اقتصادی است که شرکت های خارجی زیادی را جهت سرمایه گذاری به خود جلب کرده. قرارداد شهرداری اصفهان و   سن پترزبورگ فدراسیون روسیه در جهت استفاده بهینه از پتانسیل اقتصادی، ‌علمی، فنی، فرهنگی برای توسعه روابط دوستانه بین مردم دو کشور انجام گرفته است.

 

 

 

    شیان (چین)
شیان، یک شهر جهانگردی بین المللی مهم در زمینه های صنعت، علم و تکنولوژی ، آموزش و فرهنگ، تجارت و بازرگانی و مالی است که پس از تاریخ چین نو، به عنوان یکی از مراکز کلیدی و سرمایه گذاری چین به سرعت توسعه یافته است.

 

 

 

    فرایبورگ (آلمان)
شهر فرایبورگ با جمعیتی بالغ بر 200هزار نفر مرکز توریسم و صنعت آلمان به شمار می آید و دارای کارخانه های نساجی و مواد شیمیایی است و تجارت الوار دارد. این شهر طی سال های اخیر روابط اقتصادی خود را با خواهر خوانده های خود به طور چشمگیری گسترش داده و در راستای همکاری های اقتصادی با خواهر خوانده ایرانی خود یعنی اصفهان اجرای پروژه هایی از جمله استفاده از انرژی خورشیدی و حمایت از نوسازی و تجهیز سیستم حمل و نقل عمومی را در اصفهان بر عهده گرفته است.

 

 

 

    کویت شهر   (کویت)
صادرات کشور کویت   حدود 10.5 میلیارد دلار در سال و واردات آن بالغ بر 602 میلیارد دلار است که شامل مواد خوراکی، ساختمانی، وسایل نقلیه و لباس می شود و عمده صادرات این کشور به فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کانادا و انگلستان بوده است.

 

 

 

    هاوانا (کوبا)
هاوانا پایتخت کشور کوباست و با جمعیتی بالغ بر ۲٫۱ میلیون نفر، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر کوبا و سومین شهر پرجمعیت منطقه کارائیب محسوب می شود. این شهر که بزرگ ترین بندر کشور اروپا به شمار می آید، عمده‌ترین مرکز اقتصادی کشور کوباست. این شهر محل کرسی دولت کوبا، پایگاه مرکزی وزارت خانه‌های مختلف، دفتر مرکزی تجار ت و مرکز استقرار سفرای بیش از ۹۰ کشور جهان است. هر ساله بیش از یک میلیون گردشگر از این شهر دیدن  میکنند. مرکز تاریخی شهر هاوانا نیز در سال ۱۹۸۲ از طرف سازمان یونسکو به عنوان یک میراث به ثبت رسید.

 

 

 

    ایروان  (ارمنستان)
ایروان پایتخت و بزرگ‌ترین شهر جمهوری ارمنستان است. این شهر که مرکز اداری، فرهنگی و صنعتی ارمنستان است، توسط یونسکو به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۲ (میلادی) برگزیده شد. همچنین شهر، مرکز بازرگانی فرآورده‌های کشاورزی  و از مناطق اصلی گردشگری در ارمنستان محسوب می شود. این شهر که به عنوان یکی از امن‌ترین شهرهای دنیا شناخته شده است، با داشتن فروشگاه‌های متعدد، عرضه کننده برندهای مطرح جهانی  است.

 

 

 

    لاهور (پاکستان)
شهر لاهور در لیست بزرگ‌ترین شهرهای پاکستان قرار دارد و در افکار مردم به منزله قلب پاکستان مطرح شده است. کارشناسان ثروت و آموزش و پرورش در میان شهرهای پاکستان بیشتر این شهر  را برای ساکن شدن، بر می گزینند، زیرا هم برای درآوردن پول، محیطی بازرگانی و هم برای آموزش محیطی فرهنگی است و باغات سرسبز  و زیبای فراوانی دارد.

 

 

    بعلبک (لبنان)
یکی از شهرهای تاریخی کشور لبنان به شمار می رود و به خاطر وجود آثار باستانی در آن، از جمله نیایشگاهی از دوره رومی‌ها و ستون‌های سنگی بسیار عظیم،  از زمان‌های قدیم  شهرت دارد.

 

 

 

    داکار (سنگال)
شهر داکار پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور سنگال و از قدیمی‌ترین شهرهای آن به شمار می آید و به عنوان بندر بزرگ منطقه شناخته شده است. کوالا لامپور نیز پایتخت رسمی کشور مالزی و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. یاش رومانی جمعیتی حدود  ۳۲۰٬۸۸۸ نفر دارد و از آثار باستانی بسیاری نیز برخوردار است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75260

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی