ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

با فرزندان کم‌رو چه کنیم؟

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

  پرسش: پسر چهار سال و نیمه دارم که خیلی خجالتی است و نمی‌تواند از حق خود دفاع کند. او تمایلی به برقراری ارتباط با هم سن و سالان خود ندارد. با فرزند خود چه کار کنم که بیشتر اجتماعی شود و اعتماد به نفس او هم بیشتر شود؟

 

    پاسخ :میثم یاسا، کارشناس نمایندگی مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در اصفهان: اول از همه باید دلایل بروز مشکل مشخص شود.

 

     دلایل بروز مشکل
  ‌عدم ارتباط با همسالان: شاید اولین دلیل آن، این باشد که ارتباط این کودک با بچه‌های هم سن و سال خود کم است. این درست نیست که ما فکر کنیم اگر هفته‌ای دو ساعت کودک را به پارک بردیم، ارتباط او با همه خوب می ‌شود، بلکه کودک در این سن، تا روزی 10 ساعت می ‌تواند با همسالان خود باشد.البته منظور ما این نیست که کودک باید روزانه 10 ساعت با همسالان خود ارتباط داشته باشد، اما این هم کافی نیست که در طول هفته چند بار او را به پارک ببریم. زیرا در این صورت او نمی‌تواند شیوه‌ تعامل با گروه همسال خود را یاد بگیرد.پس اولین کار این است که مدت زمان‌ هایی را که فرزندشان در کنار گروه همسال خود قرار می‌ گیرد، بیشتر کنند.

 

 

  ‌رفــــتــــار و گـــفــــتتـار نــــادرســــت والدین: گاهی اوقـــــات ممکن است نوع گفتار یا رفتار والدین منجر به بروز این مشکل شود. برای مثال ممکن اســت مادر به فرزندش بگوید: وقتی به پارک رفتی باید با بچه‌ها بازی کنی، سلام کنی و دست بدهی. وقتی کودک بــــه طور دائم این جملات را از مادر می‌شنود، مقاومت می‌کند و این کارها را انجام نمی ‌دهد.بیان این جملات از جانب مادر و دیگران کودک را روی آن کار حساس می‌کند. یعنی حس می‌کند که مشکلی دارد که مادر مدام تذکر می ‌دهد.

 

 

  بروز نگرانی ها توسط والدین: گاهی اوقات ممکن است بروز بیش از اندازه نگرانی ‌ها از جانب مادر، منجر به این رفتار در کودک ‌شود. برای مثال مادر مدام می‌گوید: به پارک رفتی، مراقب باش که بچه‌ها تو را هل ندهند که سرت به جایی بخورد؛ بالای سرسره می‌روی، مراقب باشی که کسی تو را هل ندهد که از آن بالا بیفتی!همین انتقال نگرانی‌های پدر و مادر به فرزندان منجر به این می‌شود که فرزندان در یک لاک تدافعی فرو روند و این‌گونه از خود دفاع کنند. برای مثال به سایر بچه‌ها اجازه می‌دهد که جلوتر از او بروند و او را کنار بزنند. چون با خود فکر می کند که شاید این همان بچه‌ای است که قرار است من را از آن بالا هل دهد.

 

 

  ‌عدم ارائه الگوهای مناسب: دلیل دیگری که باعث می‌شود کودک نتواند از خود دفاع کند و حق و حقوق خود را بگیرد، این است که والدین الگو‌های مناسبی را برای فرزندان خود ارائه نداده‌اند. برای مثال، وقتی  که در خانه پدر و مادر نیز به همین صورت عمل می‌ کنند و از حقوق خود دفاع نمی‌کنند، کودک نیز الگو می گیرد. بنابراین ما باید با رفتار خود الگوهای مناسبی برای بچه‌ها باشیم.

 

 

  استفاده از روش‌های غیر مستقیم: یکی از شیوه‌ هایی که می‌توان به کمک آن این مشکل را برطرف کرد، آموزش‌ های غیر مستقیم است. برای مثال، والدین می توانند داستان هایی را برای فرزند خود بیان کنند که موضوع آن شبیه به آن چیزی است که می‌ خواهند در فرزندشان باشد. بیان این داستان و قصه‌ها می‌تواند بچه‌‌ها را در ارتقای رفتار‌های اجتماعی کمک کند.
سامانه تلفنی 09640

url : http://www.isfahanziba.ir/node/77691

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی