ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

برای زندگی

تاریخ درج : چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸

کودکان، فراموش‌شدگانیدر هجمه اخبار ناگوار 

این روزها همه ما از جنگ و ناامنی سخن می‌گوییم و اخبار ناگوار سیاسی و زیست محیطی داخل و خارجی را دنبال می‌کنیم و انتشار می‌دهیم. همه در حال ابراز ترس‌ها و اضطراب‌های خود و ارائه تحلیل‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی یا روابط رودر روی انسانی هستیم. ما با نگرانی از شرایط فعلی می‌کوشیم تا با پیش‌بینی‌ها و ارزیابی‌های خود راهکاری برای ایجاد زندگی بهتر در آینده بیابیم. این در حالی است که باید توجه داشت در همان لحظاتی که در حال گفت‌وگو در مورد اخبار ناگوار هستیم یا به صدای گوینده اخبار در رادیو و تلویزیون گوش می‌دهیم که حوادثی چون جنگ و احتمالاتش و بمب‌گذاری و ترور و تصمیمات مسئولان را شرح می‌دهد  یا در تاکسی و اتوبوس با راننده و مسافران در مورد گرانی و شرایط ناگوار اقتصادی بحث می‌کنیم، کودکان ما در کنارمان شاهد این بحث‌ها هستند. ما اکثرا تصور می‌کنیم آنها غرق در دنیای کودکی خود هستند و متوجه چنین مباحثی نمی‌شوند این در حالی است که کودکانمان صدای ما را می‌شنوند و ترس‌ها و اضطراب‌های ما را دریافت می‌کنند.

کودکان به قدری آگاه‌اند که حتی اگر اخبار ناگوار را نشنوند و شاهد گفت‌وگوی ما بزرگ‌سالان نباشند، در لحظاتی که به آغوش ما می‌آیند، متوجه تنش‌های این روزهای ما خواهند شد و همین امر به مرور احساس عدم امنیت را به آنها منتقل خواهد کرد.

امروز جهان بیش از پیش دچار اضطراب‌های خاص شده است. اضطراب‌هایی که ما نیز خواه‌ناخواه دچار آنها می‌شویم اما باید برای بهداشت روان نسل آینده، اکنونِ کودکانمان را به دست فراموشی نسپاریم و تا جای ممکن بکوشیم تا آنها در این اضطراب‌ها و نا امنی‌ها حل نشوند. با توجه به شرایط پیچیده کشورمان همواره دچار تنش‌ها و حوادثی خواهیم بود و این در حالی است که مدیریت چنین اخباری می‌تواند کودکان ما را از آسیب جدی حفظ کند. بهتراست در چنین روزهایی بیش از پیش با دوستان و آشنایان خود جمع‌هایی را تشکیل دهیم تا کودکان در طول بازی گروهی و گفت‌وگو با یکدیگر، فرصت این امر را بیابند که اضطراب‌ها و ترس‌های خود را ابراز کنند.

منبع: سایت آموزک

url : http://www.isfahanziba.ir/node/106128

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی