ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

برای عرضه مرغ در کشور کمبودی نداریم

تاریخ درج : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 

عضو اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با توجه به جوجه‌ریزی ۱۰۰ میلیون قطعه در واحدهای مرغداری، کمبودی در عرضه مرغ نداریم. عظیم حجت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران از ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد و افزود: قیمت هر کیلو مرغ زنده درِ مرغداری ۸ هزار و ۹۰۰ تا ۹ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده‌فروشی‌ها ۱۳ هزار تا ۱۳ هزار و ۲۰۰ توماناست. او تصریح کرد: با توجه به بهبود فضای کار برای برخی مشاغل، پیش‌بینی می‌شود که روند با ثبات قیمت مرغ در بازار ادامه یابد. حجت با اشاره به اینکه کمبودی در تولید مرغ وجود ندارد، تاکید کرد: با توجه به وضعیت مناسب جوجه‌ریزی و تولید، قیمت مرغ در همین دامنه خواهد بود و تنها ممکن است در پایان هفته نوسان ۱ تا ۲ درصدی در بازار رخ دهد. عضو هیئت‌مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی مرغ بیان کرد: هم‌اکنون خرید تضمینی مرغ با وزن ۱,۶۰۰ کیلوگرم در حال انجام است و برای خرید مرغ با وزن بالای دو کیلوگرم به سبب روند مناسب قیمت در بازار، مرغداران تمایلی به عرضه ندارند.

 

 

رکود در بازار میوه

رئیس اتحادیه میوه‌وتره‌بار گفت: قیمت‌های میوه‌های نوبرانه موقتی است. به گزارش ایلنا، اسداالله کارگر یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت میوه‌های نوبرانه را به دلیل ابتدای فصل برداشت بودن این محصولات بیان کرد و گفت: به دلیل قرارگیری در ابتدای فصل برداشت این میوه‌ها و عدم دستیابی به برداشت انبوه محصول، قیمت‌های این محصولات با قیمت‌های بسیار بیشتر به فروش می‌رسد. توجه شود که این شرایط به طور مقطعی و زودگذر بوده و دائمی نخواهد بود. او درخصوص وضعیت بازار میوه‌وتره‌بار نیز گفت: به دلیل آنکه ابتدای فصل برداشت برخی از میوه‌جات از جمله زردالو، هلو و چغاله‌بادام مصادف با ماه مبارک رمضان بود و در این ماه تقاضای مصرف میوه به طور ناخودآگاه کاهش می‌یابد، شاهد رکود در بازار میوه بودیم. این مسئله موجب شد فصل برداشت انبوه این میوه‌ها فرا رسد و در نتیجه از افزایش قیمت سرسام‌آور این محصولات جلوگیری کرد.کارگر خاطرنشان کرد: میوه و صیفی‌جات به طور هفته‌ای در میادین میوه‌و‌تره‌بار قیمت‌گذاری شده و با افزایش 20 تا 35 درصدی به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

 

 

 

دلایل نوسانات نرخ ارز

درپی نوسانات اخیر در بازار ارز، رئیس‌کل بانک مرکزی و همچنین صرافان و فعال بازار ارز دلایل این نوسانات را تشریح کردند. به گفته صرافان، نرخ ارز متناسب با دیگر مولفه‌های اقتصادی کاهش یا افزایش می‌یابد و براساس تقاضا به تعادل نزدیک می‌شود و اکنون هم بازار تعیین‌کننده نرخ است. همچنین طبق آنچه دست‌اندرکاران اعلام کرده‌اند، تقاضای ارز مسافرتی هم به دلیل شیوع ویروس کرونا و نبود سفرهای خارجی تقریبا صفر شده است.به گزارش ایسنا، دو سال پیش به دلایلی همچون بازگشت تحریم‌ها علیه ایران و سرازیر شدن سرمایه‌های مردم به سمت بازار ارز، قیمت افزایش یافـت کــه در ایـن زمـان، با اعـمـال سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی آرامش به بازار برگشت و قیمت‌ها به تعادل رسید، به طوری‌که قیمت دلار به حدود ۱۱ هزار تومان کاهش یافت؛ اما در هفته‌های اخیر، بار دیگر قیمت ارز نوسان پیدا کرد که در پی آن رئیس‌جمهور بر ضرورت کنترل قیمت و جلوگیری از افزایش آن، دقت عمل و هماهنگی دستگاه‌های اقتصادی و نظام بانکی در این زمینه تاکید کرد. در این بین، رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد که تشدید فشار تحریم‌ها، شیوع ویروس کرونا، کاهش شدید قیمت نفت و اختلال در عملکرد تجارت کشور از جمله دلایل مهم نوسان قیمت‌ها بوده که با توجه به اینکه مرزها به تدریج در حال بازگشایی هستند، بخشی از مشکلات مربوط به تجارت حل می‌شود و بازار نیز بهبود خواهد یافت.در این میان گزارش میدانی از بازار ارز نشانگر این است که خرید مردم به عنوان مصرف‌کننده اصلی ارز جهش عمده‌ای نداشته است. به گفته یک فعال بازار ارز، در زمان‌هایی که تفاوت نرخ ارز بازار غیررسمی با صرافی زیاد می‌شود، خریداران واسطه‌ای برای خرید به برخی صرافی‌ها مراجعه می‌کنند. همچنین یـکـی از صـرافـان دربـاره نوسانات و تحولات اخیر این بازار اظهار کرد اینکه پس از گذشت زمان زیادی اکنون قیمت ارز صعود کرده، می‌تواند دلایلی همچون وقفه ایجاد شده توسط کرونا در بخش صادرات که یک امر جهانی بوده، وقفه در بازگشت ارز به جهت تعطیلی شرکت‌های خریدار ارز در خارج از کشور، کاهش شدید نرخ جهانی نفت و به دنبال آن کاهش نرخ محصولات مشتقات تولیدی با پایه نفت که سهم نسبتا بالایی در صادرات کشور دارد و عمده مشکلاتی که منشأ جهانی دارند، داشته باشد. به گفته او، بانک مرکزی در زمینه نرخ‌گذاری دخالتی نداشته و کشف نرخ بر اساس عرضه و تقاضا روزانه صورت می‌گیرد.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/109520

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی