ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

به آنفولانزا دست ندهید!

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
بررسی میدانی اصفهان زیبا نشان می‌دهد آمار مشکوک به آنفولانزا، بیش از اعلام منابع رسمی است

عادل امیری 

خبرنگار

 

 بنا بر اعلام رضا فدایی، مسئول بیماری های واگیردار مرکز بهداشت اصفهان که در تاریخ 17 آذرماه در خروجی خبرگزاری ایرنا منتشر شده است،  بیماری عفونی آنفولانزا در اصفهان رسما  15  نفر تلفات داده است.بررسی های میدانی خبرنگار اصفهان زیبا نشان می‌دهد «اورژانس‌ها چند روزی لبالب از بیماران آنفولانزایی بوده و وضعیت عادی نبوده است!»  طبق یک بخشنامه وزارتی، هر بیمارستان باید بخشی را به قرنطینه مبتـــلایانِ این بیمــــــاری مرگ‌آور اختصاص دهد؛ آمار رسمی اما حکایت از بیش از 800 نفر مشکوک دارد. طبق بررسی‌های خبرنگار اصفهان زیبا، تعداد مشکوکان بیشتر از آمار رسمی است و روزانه به تعداد مشکوکان مبتلا به اپیدمی آنفولانزا افزوده شده است. رئیس دفتر رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگوی تلفنی با خبرنگار اصفهان زیبا، ضمن تکذیب آمارهای غیررسمی، اعلام آمار رسمی را منوط به تجمیع داده‌ها دانسته است. مسئولان شبکه بهداشت، رؤسای بیمارستان‌ها، رئیس نظام پزشکی اصفهان و کمیسیون بهداشت شورای شهر  اما حاضر به مصاحبه نشدند!

اعتقاد بخشی از افکار عمومی هم آن است که تعطیلی اخیر مدارس نه به خاطر آلودگی هوا، که به خاطر شیوع بیماری آنفولانزا از نوع A بوده است، بنابراین مثل همه مردم اصفهان از خوف این بیماری مرگ‌آور لرزیده و به پزشک اورژانس مراجعه کردم. در شبکه‌های مجازی و اینترنت درباره علائم آن، راه‌های پیشگیری و درمانش بسیار خواندم و نقشم را در برابر خانم دکتری که از سرفه‌های عمیقم ترسیده بود، با نشانه‌هایی که معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفته به‌خوبی بازی کردم: سرفه‌های طولانی، بدن‌درد، تب، ضعف و بی‌حالی داشته و در یکی از بیمارستان‌های اصفهان کمی از هوش رفتم! این در حالی است که در هر بیمارستان، از دربان تا پزشک اورژانس نسخه‌ای خودمانی برای ترسیده‌ها می‌پیچند: زنجبیل و پیاز و آب میوه بخور، آب نمک قرقره کن، دست و رویت را بشوی و از خانه بیرون نیا! بااین حال، از نبود آمار متقن بیشتر از بستری‌شدن در بخش قرنطینه ترسیدم.

سرفه اول: به من نزدیک نشو!

شال و کلاه کرده و به چندین بیمارستان اصفهان در قیافه یک آنفولانزایی مراجعه کردم. همــــه به وضــــوح از سرفه‌های جان‌سوزم ترسیدند. یک روایت درباره ابتلا و مرگ دختربچه‌ای 5 ساله، مهاجر  به گوشم خورد که در این بیمارستان بستری شده و ظرف چهار روز جان باخته است! 

مسئول پذیرش سرم داد می‌زند: «چرا ماسک نزده‌ای!» می‌روم تا از داروخانه بیمارستان ماسک فیلتردار بخرم. می‌گویند: «نداریم!» پول پذیرش را پرداخت کرده، به مطب دکتر اورژانس می‌روم و سرفه می‌کنم. عرق برپیشانی‌ام نشسته و ناله می‌کنم و لابه‌لای ویزیتِ دو دقیقه‌ای‌ام از او آمار دخترک را می‌گیرم.  می‌گوید: «آره فوتی داشته‌ایم، برو به من نزدیک نشو!»

سرفه دوم: آژیر قرمز،

 لطفا دست ندهید!

برخی منابع بیمارستانی می‌گویند آنفولانزای بدی آمده و مرگ و میرش هم شدید است و بیمارستان‌ها درگیرند اما آماری اعلام نمی‌کنند، اطلاع رسانی کنید، دست ندهید، وضعیت قرمز است! وقتی مشغول جمع آوری داده‌ها هستم، متوجه می‌شوم پربیراه هم نمی‌گوید. برای پیگیریِ روایت آن دختربچه، به بیمارستان مورد نظر می‌روم. در بررسی میدانی از آن بیمارستان، روایت مرگ دختربچه به طور ضمنی درست از آب درمی آید، اما در پیگیری محلی، کسی حاضر به افشای اطلاعات خانوادگی آنها نمی‌شود. وقتی نفس زنان به طبقه سوم، بخش بیمــــاری‌های عفـــــونی می‌روم، از گفت‌وگوی تلفنی سوپروایزر بخش با کسی آن سوی خط، متوجه آمار بالای پذیرش و مرگ و میر می‌شوم.سرفه سوم: شایعات ، آمار رسمی را تأیید می‌کندشایعات آمار رسمی را مبنی بر 15 نفر فوتی و بیش از 800 مورد مشکوک تایید می‌کنند. یک منبع موثق در یکی از بیمارستان‌های فوق تخصصی اصفهان مدعی است که تنها در یک روز  تعداد 15مبتلا به آنفولانزا به این بیمارستان انتقال داده شده‌اند که یک نفر فوتی اعلام شده، در روز دیگر 9 مورد مبتلا به آنفولانزا به این بیمارستان مراجعه کرده‌اند که یک مورد فوتی داشته و روز بعد 7 مبتلای دیگر اضافه شده و آخر هفته نیز 10 نفر مبتلا مراجعه کرده‌اند. به ادعای این منبع، در یکی از بیمارستان‌های 80ساله اصفهان که به شفاخانه معروف بوده و نگارنده در آن به دنیا آمده است، تنها در دو روز، تعداد 15 تا 20 مورد مشکوک بستری شده‌اند.

سرفه چهارم: وجه شباهت بی‌آماری، قرنطینه در جریان است

باوجود آنکه نمی‌توانم از آمار مبتلایان و تلفات این بیماری واگیردار در همه بیمارستان‌ها باخبر شوم، اما وجه شباهت همه آنها را در تایید موارد فوتی و بستری‌های بیش از حد انتظار می‌یابم.  اغلب آنها بر این باورند که موارد مشکوک، بسیار است و چنانچه تشخیص مثبت باشد، بهترین گزینه بستری‌کردن بیمار در بیمارستان فوق تخصصی الزهرا(س) است. باوجود این، می‌توان از صف طولانی مبتلایان در نوبت پذیرش اورژانس‌ها این موارد را تایید کرد، به طوری که گفته می‌شود اورژانس‌ها در این بازه زمانی، تا آنجا که ممکن است، از پذیرش بیمارهای غیرآنفولانزایی معذور هستند و حکم قرنطینه، خموشانه در حال اجراست. پزشک اورژانسی که مرا معاینه نکرد و نسخه پیچید، همه‌گیری این بیماری عفونی را در اطفال بیشتر دانست و تاکید کرد که فوتی هم داشته است. با این حال، علاقه‌ای به آمار رسمی و شایعات نداشت و حتی حاضر نبود نکات پیشگیرانه‌ای را مطرح کند.  او با تحقیر فراوانی نسبت به منِ نامبتلا گفت: «وقتم را تلف نکن، برو همین‌هایی را که توی فضای مجازی برایتان می‌نویسند، رعایت کن.» ویزیت و تشخیص و نسخه‌پیچی کمتر از 5 دقیقه زمان برد!

سرفه پنجم: حل مکعب روبیک

 سعی می‌کنم از راه‌های معمول به‌دست‌آوردن اطلاعات وارد بیمارستان دیگری شوم و با روابط عمومی یا رئیس بیمارستان ملاقات کنم، اما باوجود دو روز دوندگی و ارسال دو نامه رسمی از طریق فکس، پاسخی دریافت نمی‌کنم.  بنا به گفته منابعِ ما، در این بیمارستان نیز موارد بستری و مرگ و میر  وجود دارد که نمی‌توانم با ورود به اورژانس از آن باخبر شوم. از نگهبان‌ها خواهش می‌کنم تا راهنمایی‌ام کنند. آنها مرا به پزشک اورژانس، ارجاع می‌دهند. به او می گویم آشنایِ مبتلایی داریم، دختربچه‌ای که در راه اصفهان است و از آمار فوتی‌هامی‌پرسم. 

او نیز تنها تایید می‌کند که در اصفهان هم مثل همه ایران موارد فوتی و مشکوک وجود داشته و دارد  و طبیعی هم هست، اما اطفال را باید به بیمارستان امام حسین(ع) برد (که متاسفانه از آن بیمارستان نیز آماری منتشر نشده است) در راه برگشتن، در آستانه اورژانس روانی، پسر جوان و بورِ   سویی‌شرت پوشیده‌ای را می‌بینم که با مهارت تمام، اضلاع مکعب روبیک را می‌چرخاند. هندزفری در گوش، هد می‌زد و کلاه لباسش چهره‌اش را پیدا و پنهان می‌کرد و شده بود مثالی از وضعیتِ روبیک بیمارستانی که در چهار روز پی‌گیری، نم پس نمی‌دهد. مسئول روابط عمومی بیمارستان نیز ضمن عدم ارائه آمار گفت: «هرگونه آمار منوط به پر کردن فرم و انتقال آن به مرکز بهداشت اصفهان است که خود پروسه‌ای طولانی و بی فایده است.»

سرفه ششم: بیمارستان شریعتی، 120 بستری در دو روز

فرصت را غنیمت می‌شمارم و طی دوروز دوندگی برای ورود به بیمارستان دکتر شریعتی، به لطایف‌الحیل وارد واحد روابط عمومی می‌شوم و طی گفت‌وگو با مسئولش، درمی‌یابم که رئیس بیمارستان هم اکنون در جلسه کمیته بحران با حضور مسئول بهداشت و کنترل عفونت و آموزش و خدمات حضور دارد. پیشنهاد گفت‌وگو با ریاست را می‌دهم، به گمانم در بیمارستان حضور داشتند و رخ عیان نکردند.  با این حال، لبِ کلامشان این است که نمی‌توانند آمار دقیقی بدهند و ما باید صبر کنیم. ولی هنگام گفت‌وگو از زیر زبانش حرف‌هایی بیرون می‌کشم، مثلا اینکه: «الان اورژانس پر است». بخش اطفال به جز یک نفر همه آنفولانزا گرفته‌اند و آن یکی هم از بقیه وا می‌گیرد. چند روز پیش هم چند نفر را در آی سی یو بستری کردیم. او همچنین عنوان می‌کند که «نمی‌دانم در این بیمارستان فوتی داشته‌ایم یا نه اما جاهای دیگر می‌دانم داشته‌اند. در مورد آمار و ارقام هم بگویم که بهداشت یک آمار می‌دهد و آمار واقعی چیز دیگری است. چرا؟ چون بهداشت می‌آید و یک سری از  آنهایی که تا آخرین لحظه نمونه‌گیری کرده‌اند آمار می‌دهد ولی از آنچه واقعیت دارد، به علاوه از آنهایی که خوب شده و رفته‌اند آمار نداریم.»از او آمار تخت‌های اورژانس، برانکاردها و صندلی‌های بخش را می‌پرسم که در تماسی تلفنی با یکی از همکارانش می‌گوید:« 28 تا تخت داریم و 17 تا برانکارد.»  حتی در قسمت پذیرش هم نشسته‌اند و صندلی‌ها پر است. با پرستاری از بخش، تلفنی صحبت می‌کنم. او که یک ماه پیش پسر  مبتلا به آنفولانزایش را در همین بیمارستان بستری کرده می‌گوید: «به صورت حدودی، خیلی از بیمارستان‌ها،  فوتی داشته اند.»  خانم پرستار همچنین اظهار می‌کند که جمعه و شنبه گذشته جمعا  120 مورد بستری داشته‌اند، جمعه 80 نفر و شنبه 40 نفر.»  از وجود برخی مبتلایان در یکی از بیمارستان‌های محله احمدآباد نیز باخبر می‌شوم اما به هیچ گونه آماری دست نمی‌یابم.

سرفه هفتم: آخرین جست‌وجوها، یک کشته در سمیرم

در پایان چهار روز تحقیق و بررسی میدانی و گفت‌وگوهای تلفنی موفق و ناموفق با مسئولان مربوطه در شهر و شهرستان، از طریق یکی از همکاران خبرنگار (به نقل از رئیس شبکه بهداشت) متوجه مرگ یک زن 60ساله، اهل شهر حنا از توابع شهرستان سمیرم بر اثر بیماری آنفولانزا می‌شوم که در بیمارستانی در این شهرستان فوت کرده است. در پیگیری از یکی از بیمارستان‌های شهرستان مبارکه نیز تلویحا متوجه وجود مبتلایان این بیماری عفونی می‌شوم اما کارشناس مبارزه با بیمــاری‌های بیمارســــتان محمدرسول الله (ص) مبارکه حاضر به ارائه آمار نیست و آن را جزو اطلاعات طبقه بندی شده می‌داند. شنیده‌ها حاکی از آن است که در یکی از بیمارستان‌های دولت آباد نیز مواردی وجود داشته که آماری به دست نمی‌آورم.  حتی پزشکان معتمد دانشگاه علوم پزشکی نیز که به برخی همکاران ما معرفی شده‌اند، از ارائه آمار خودداری کرده‌اند. پیگیری‌های متعدد ما از بیمارستان 577 ارتش نیز به جایی نرسیده و منوط به اجازه ارشد نظامی استان شده است، با این حال گفته می‌شود بیمارانی که حال وخیمی داشته‌اند به بیمارستان الزهرا منتقل شده و با آمارِ آن بیمارستان تجمیع شده‌اند. 

سرفه هشتم: فروکش موج آنفولانزا   تا 10 روز آینده

 یک پاتولوژیست معتقد است: «عمق بیماری به اندازه‌ای است که باید حداقل ده روزی کودکان را از اصفهان خارج کرد.»  کارشناسان معتقدند: «موج آنفولانزا تا چند روز آینده فروکش خواهد کرد.»  رئیس دفتر رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگویی تلفنی، عنوان کرد: «مقرر شده آمار کشوری تجمیع شود و سپس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های واگیردار آن را اعلام کند.»  او تاکید می‌کند که در مورد آنفولانزا، یک بحث تشخیص کلینیکال داریم و یک بحث تشخیص آزمایشگاهی. ممکن است در تشخیص کلینیکال مشکوکیت دیده شود، ولی قطعا باید به وسیله آزمایش مشخص شود.»  حتی یک فوق تخصص هم به طور قطع نمی‌تواند بگوید بیماری آنفولانزا داشته یا نداشته. به صرف وجود علائم، نمی‌توان نظر داد.» این در حالی است که در واپسین کنکاش‌ها، به یک موردِ در یکی از دبیرستان‌های دخترانه برخوردم که در مدرسه از هوش رفته و اورژانس در محل و در تشخیص اولیه، آن را  آنفولانزا تشخیص داده و و همکلاسی‌هایش گفتند که حال او از یک هفته پیش نامساعد بوده است.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/104409

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی