ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بورس روز

تاریخ درج : یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
رشد شاخص، عامل تورم نیست محصول تورم است

عضو شورای عالی بورس اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین دلایل رشد شاخص، افزایش حجم نقدینگی واردشده به بازار سرمایه است و مردم به دنبال فرصت سرمایه‌گذاری برای حفظ ارزش پول در برابر تورم بودند. به گزارش ایلنا، سعید اسلامی درباره اثرگذاری رشد بازار سرمایه‌بر نرخ تورم اظهار داشت: معتقدم ازآنجایی‌که انتظارات تورمی در جامعه شکل‌گرفته، رشد شاخص بازار سرمایه علاوه بر تمام حمایت‌هایی که از این بازار شد، محصول انتظارات تورمی است، نه اینکه رشد شاخص خود عامل تورم باشد. عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه، نگران این حجم از رشد شاخص و ورود پول به بازار سرمایه هستند، ادامه داد: با توجه به انتظارات تورمی که در جامعه وجود دارد، سیاست‌گذار باید به‌شدت نگران باشد؛ چراکه مردم امروز انتظار تورمی  بسیار بالایی دارند و سیاست‌های دولت هم در جهت جمع‌آوری نقدینگی چندان موفق نبوده است. اسلامی با تأکید بر اینکه معتقدم رونق بازار سرمایه به‌عنوان ضربه‌گیری برای افزایش نرخ تورم عمل کرد، گفت: بخش بزرگی از نقدینگی از حساب‌های بانکی به‌جای اینکه وارد سایر بازارهای دارایی شود، به سمت بازار سرمایه هدایت شد؛ بنابراین حداقل در کوتاه‌مدت به سیاست‌گذار فرصتی داد تا بتواند برای کنترل تورم، تصمیم‌گیری کند.طبیعی است که افزایش شاخص بازار سرمایه معلول اتفاقاتی است که در بخش واقعی اقتصاد رخ‌داده است؛ بنابراین انتظارات تورمی می‌تواند عامل افزایش شاخص باشد.اسلامی با تأکید بر اینکه شاخص، عامل تورم نیست، افزود: بازار سرمایه به نقدینگی دامن نمی‌زند. به نظر می‌رسد که انتظارات تورمی در جامعه وجود دارد که این انتظارات تورمی منجر به افزایش شاخص هم شده است.

 

 

کمک ویژه مالیاتی برای شرکت‌های تازه‌وارد به بورس ابلاغ شد

رئیس سازمان امور مالیاتی در بخش‌نامه‌ای، کمک ویژه مالیاتی برای شرکت‌های تازه‌وارد به بورس طی سال ۹۹ را به ادارات مالیاتی ابلاغ کرد. بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی به دلیل شرایط خوب بازار سرمایه، تمایل دارند وارد بورس شوند اما به دلیل برخی شایعات یا رویه‌های نادرست، برخی از این بنگاه‌ها که حتی پرونده مالیاتی شفاف و روشنی هم دارند نگران هستند در صورت ورود به بورس، زمینه و بهانه‌ای پیدا شود تا پرونده مالیاتی سنوات گذشته آن‌ها مورد کالبدشکافی مجدد قرار گیرد. این موضوع از طریق وزیر امور اقتصادی و دارایی، در دولت مطرح و به دلیل جوانب مختلف آن، به شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارجاع شد و پس‌ازآن رئیس‌جمهور در نامه‌ای به فرهاد دژپسند، از مصوبه سران سه قوه در همین زمینه خبر داد. در همین راستا، ورود سازمان امور مالیاتی به پرونده‌های سال‌های قبل ۱۳۹۸ تمامی شرکت‌هایی که در سال جاری در بورس پذیرش می‌شوند ممنوع شده و سازمان امور مالیاتی متعرض حساب‌های سنوات گذشته آن‌ها نخواهد شد؛ لذا این شرکت‌ها فقط بابت صورت مالی سال ۱۳۹۸ خود مالیات خواهند پرداخت. این شرکت‌ها موظف شده‌اند حداقل ۲۵ درصد سهام شرکت خود را به‌صورت شناور در بازار سرمایه عرضه کنند و وزارت اقتصاد نیز موظف است گزارش اقدامات و پیشرفت کار خود را هر سه ماه یک بار به دبیرخانه شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارائه کند. در همین رابطه، یازدهم تیرماه، امیدعلی پارسال، رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی در بخش‌نامه‌ای به ادارات مالیاتی موضوع مصوبات پنجاهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی را ابلاغ کرد.

 

 

فروش سهام عدالت برای همگان آزاد شد

سخن‌گوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: افرادی که از روز ۱۵ خردادماه امسال تا ۲۹ خرداد درخصوص انتخاب روش مستقیم مدیریت سهام عدالت خود اقدام کرده‌اند، از شنبه می‌توانند ۳۰ درصد ارزش سهام خود را از طریق کارگزاری‌های بورسی به فروش برسانند. به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، حسین فهیمی، سخن‌گوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت به شفاف‌سازی در خصوص برخی از ابهامات فروش سهام عدالت پرداخته و گفت: کارگزاران بر اساس شرایط بازار و وضعیت سهم، سهام این افراد را در بورس یا فرابورس به فروش می‌رسانند و پول را در روزهای آینده به‌حساب شبای آن‌ها واریز خواهند کرد.فهیمی در خصوص دلایل تأخیر در فروش سهام سهام‌داران عدالت افزود: واقعیت این است که اطلاعات این افراد جدید، روز گذشته در اختیار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی قرار گرفت و از شنبه اطلاعات آن‌ها به‌روزرسانی و در اختیار کارگزاران قرار می‌گیرد. او درباره افرادی که قبل از ۱۵ خردادماه گذشته فرم‌های فروش سهام عدالت خود را تکمیل کرده اما هنوز وجهی دریافت نکرده‌اند، تأکید کرد: افرادی که شماره شبای حساب بانکی آن‌ها صحیح، مورد تأیید بانک مرکزی و فعال بوده و شماره تلفن همراهشان نیز به نام خود فرد بوده است، تمام وجه را در روزهای اول آزادسازی سهام عدالت دریافت کرده‌اند.فهیمی با بیان اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار، مشمولان سهام عدالت با ارائه شماره‌حساب شبای معتبر و فعال و تلفن همراه به نام خود از فرایند شناسایی مشتری نزد بازار سرمایه (ثبت‌نام در سجام، احراز هویت سجام، ارائه مدارک و پرداخت هزینه ...) معاف شدند، افزود: تعدادی از افراد همچنان با مشکل شماره تلفن همراه به نام خود روبه‌رو هستند و برای برخی افراد نیز بانک مرکزی شماره شبای آن‌ها را تأیید نکرده یا حساب بانکی آن‌ها غیرفعال بوده است.به گفته او، افرادی هستند که شماره شبای آن‌ها تأییدشده اما بیش از شش‌ماه است که حساب آن‌ها راکد بوده و نمی‌توان وجه این افراد را به حسابشان واریز کرد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/110417

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی