ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بوی عيد، بوی كسب و كار

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
مشاغلی با عمر كوتاه و سود بالا، مهمان اين روزهای بازار هستند

فــروش شـب عــیــد، امیــد بـسـیـاری از كاسبان برای حسن ختــام یک سال پركار است. میزان فروش كاسب ها نیز متفاوت است. از روزی چند صد هزار تومان تا روزی چند ده میلیون تومان. مشاغلی هم در این میان هستند كه در دیگر روزهای سال، خبری از آنها نیست. دلیلش هم مشخص است، كـســی در پاییز به فكر خرید ســبــزه نیست یا در تابستان ، تخم مرغ رنگ شــده به كار كسی نمی آید. از اواخر بهمن و اوایل اسفند می توان سر و كله مشاغل مختلف را دید؛ سبزه فروش‌ها، مـاهــی فـــروش ها، فروشنده های ظـروف هفت‌سین، سمنو فروش ها وحاجی فیروزهای پشت چراغ قرمز ، نوید پایان سال را می‌دهند. شــایــد شما هم بخواهید بین این مشاغل جایی برای خود باز كنید. باید بدانید كه این مشاغل عمرشان كوتاه است و سودشان نسبتا بالا. مشــاغــلــی كه پر از رنــگ هــا و جلوه‌های شادی اســت كــه بوی بهار را در هوای خیابان ها جاری كرده است. شاید كمی دیر شده باشد؛ اما حداقل می توانید امسال را به عنــوان دست‌گرمی حساب كنید تا ســـال دیگر، بازار را به تسخیر درآورید.

ظروف هفت سين
اصلی ترین نیاز مردم برای تزئین سفره هفت سین، خرید ظروف آن است. پس اگر در هیچ كدام از بخش‌های دیگر تخصصی ندارید بهتر است تمركز خود را روی فروش ظروف هفت سین بگذارید. این ظروف در دو نوع سفالی و شیشه ای به فروش می‌رسد. انواع دیگر این ظرف هم بسته به خلاقیت سازنده آنها وجود دارد؛ اما با توجه به اینكه این دو نوع فروش بیشتری دارد، به معرفی این دو مورد می پردازیم. فرض را بر این می‌گذاریم که سفالگری بلد نیستید و می‌خواهید با کمی ذوق و سلیقه، سفال‌های خام موجود در بازار را رنگ کرده و با تزئین ویژه خودتان به بازار عرضه کنید.برای شروع باید ظروف سفالی خام و لعاب نخورده را از مراکز عرضه و فروش این ظروف تهیه کنید. بیشتر گل‌فروشی‌های سطح شهر، مغازه‌های عمده‌فروش سفال و صنایع‌دستی، کاسه‌های کوچک و بزرگ، تخم‌مرغ‌های سفالی و ظرف‌هایی در اشکال مختلف دارند که دقیقا برای این کار ساخته شده‌اند. البته اگر در خیابان دنبال ظرف خام و لعاب نخورده گشتید و به در بسته خوردید می‌توانید این ظرف‌ها را از چند سایت اینترنتی تهیه کنید که تخصصشان فقط توزیع و پخش ظروف سفالی خام است.بسته به جایی که این ظرف‌ها را تهیه می‌کنید قیمت‌ها می‌تواند متفاوت باشد. در حالت کلی تخم‌مرغ‌های سفالی ساده 500 تا 700 تومان به فروش می‌رسند. کاسه‌های کوچک سفالی هم در مغازه‌ها بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان. اگر همین وسیله‌ها را از سایت تهیه کنید قیمت کمی بالا‌تر می‌رود؛ اما تنوع کار بیشتر و شکل ظروف بهتر می‌شود؛ برای مثال ست هفت پارچه هفت‌سین بته‌جقه حدود 20000 تومان است.بعد از خرید ظرف‌های سفالی، نوبت به خرید رنگ اکلیریک، قلمو و اسپری کیلر می‌رسد. رنگ‌های اکلیریک در مغازه‌ها از دو تا ۱۵هزار تومان فروخته می‌شوند و قلمو‌ها بسته به جنس و سایزشان از هفت تا ۲۰ هزارتومان. دقت کنید که اسپری کیلر علاوه بر اینکه به ‌کار شما نمامی‌دهد، آن را قابل شست‌وشوهم می‌کند. پس بهتر است با هزینه ۱۵ تا ۳۰ هزارتومان این وسیله را هم برای تکمیل کارتـــان تهیه کنید.بقیه کار دیگر با شماست. فقط کافی است کمــی ذوق و سلیقه به خرج دهید و به ظرف‌ها و تخم‌مرغ‌های خام، رنگ و لعابی تازه بدهید. البته برای فروش بهتر می‌توانید سراغ نشانه‌های خاص تقویم هر سال هم بروید؛ مثلا ظروفی که شکل سگ هستند، امسال طرفدار زیادی دارند و ست کامل رنگ‌شده‌شان در بازار ۳۵ تا ۴۵هزار تومان به فروش می‌رسد.اما هــــفــــت ســـیــــن های شیشــه ای، جام‌ها و ظروف شیشه‌ای با آن نقش و نگارهــای زیبا و منحصربه‌فردشان یکی دیگر از پرطرفدار‌ترین ظروف داخل سفره‌های هفت‌سین هستند؛ ظروف شفافی که وقتی کنار تنگ‌های شیشه‌ای و ماهی‌های قرمز قرار می‌گیرند سفره‌های هفت‌سین را از همیشه زیبا‌تر می‌کنند.برای ساخت این ظروف هم فقط کافی است نقاشی روی شیشه را بلد باشید؛ به این ترتیب با هزینه ۱۵تا ۳۰هزار تومان و خرید شش کاسه کوچک و ساده یا جام پایه‌بلند از مغازه‌های بلورفروشی می‌توانید کارتان را شروع کنید؛ البته درصورتی که این وسیله‌ها را هم تهیه کرده باشید. رنگ‌های ویترای را می‌توانید بسته به جنس و حجمشان از دو تا ۱۸هزارتومان خریداری کنید؛ قیمت خمیر دورگیر حدودا پنج هزارتومان است و قلم‌مو‌های ظریف هم بسته به سایز و جنس از سه تا ۱۰هزارتومان فروخته می‌شوند.از اینجا به بعد هم همه‌چیز به سلیقه و هنر شما بستگی دارد. هرچقدر کارتان ظریف‌تر و زیبا‌تر از آب دربیاید قیمت بیشتر و مشتری بهتری در بازار خواهد داشت؛ برای مثال ست شش تایی جام ویترای چیزی حدود ۶۵ تا ۸۰هزارتومان خرید و فروش می‌شود.

 

تخم مرغ
تخم مرغ یكی از نشانه های سفره هفت سین است كه نشان از زایش دارد.  برخی خانواده ها خود اقدام به رنگ كردن و تزئین تخم مرغ می كنند؛ اما برخی نیز هستند كه هر ساله، با تولید تخم مرغ های رنگی، بخشی از بازار نوروزی را در دست می گیرند. جالب است بدانید کـــه هر ساله برای تهیه این تخم‌مرغ‌هـــای رنگی کیلوهـــا تخم‌مرغ به هـــدر می‌رود که هزینه بسیار بالایی برای تهیه آن صرف خواهد شد که با وجود شیوع آنفولانزای مرغی و افزایش قیمت تخم مرغ در بازارتا بیشتر از کیلویی هــشـــت هـــزار تومـــان کمتـــر کسی برای تهیه تخم‌مـــرغ رنگی سفره هفت‌سین سراغ تخم‌مرغ ها می‌روند و ترجیح می‌دهند از تخم‌مرغ‌های گلی و گچی موجود در بازار استفاده کنند که این تخم‌مرغ رنگی‌ها نیز هزینه کمتری نسبت به تخم‌مرغ‌های واقعی بازار دارند. بررسی بازار هم نشان می دهد كه بیشتر فروشندگان سراغ تخم‌مرغ‌های گچی رفته اند كه خام هر یک از آنها حدود 500 تومان هزینه در بر دارد. بیشترین میزان فروش این تخم مرغ در روزهای منتهی به عید است كه می توان بین 2500 تا 5000 هزار تومان فروخت. البته اگر تزئینات اضافی داشته باشد، مسلما قیمت بالاتری هم دارند. اما به یاد داشته باشید هر چه به عید نزدیک می شویم، به خصوص در شب عید، قیمت ها به شدت پایین می آید چون بعد از سال تحویل معمولا این تخم‌مرغ ها خریداری ندارد.

 

ماهی قرمز
یکی از اقلامی که پای ثابت همه سفره های هفت‌سین است ماهی قرمز یا گلد فیش است. می توانید این ماهی ها را از عمده فروشانی که سال هاست در این حرفه فعالیت می کنند خرید کنید یا اینکه خودتان اقدام به پرورش این ماهی ها کنید . برای پرورش ماهی قرمز مهم ترین نکته، نظم و انضباط در کار است و نباید به این حرفه به عنوان یک سرگرمی نگاه کنید. برای پرورش ماهی قرمز بسته به تعدادی که می خواهید پرورش دهید، باید آکواریوم تهیــه کنیـــد. آکواریوم هایــی به اندازه تقریبی 50 سانتی متـــر طول   و ارتفــاع و 25 سانتی‌متر عرض که در هر آکواریوم می توانید 250 قطعه ماهی پرورش دهید. تا سه آکواریوم هم با فاصله مناسب می توانید روی هم بگذارید. در کنار آکواریوم، پمپ اکسیژن و تصفیه کننده آب هم نیاز دارید. از ســــوی دیگر دمـــای آب باید در حدود 18 تا 22 درجه سانتی گراد باشد تا رشد ماهی ها متوقف نشود. بچه ماهی ها را هم می شود از شیلات خرید. بهترین غذا برای این ماهی ها لوفاک است  و باید روزی چهار بار تغذیه شوند. مهم ترین نکته این است که برای بهره مندی از بازار عید، پرورش این ماهی ها باید از آخر خرداد یا تیر شروع شود. اگر به صورت عمده ماهی ها را بفروشیدسود چند میلیونی خواهید داشت؛ اما اگر به صورت مستقیم اقدام به فروش کنید می توانید روی سه برابر شدن سود خود حساب باز کنید.

 

سمنو
بگذارید در این مورد تكلیف را روشن كنیم. یا شما با راه و رسم پختن سمنو آشنا هستید  می توانید به صورت عمده سمنو بپزید یا اینكه ترجیح می دهید كه از عمده فروشان سمنو بخرید. برخی مردم سمنو را در خانه آماده می كنند؛ اما به دلیل زمان‌بر بودن و دردسر‌های تهیه سمنو در منزل، افراد زیادی ترجیح می‌دهند سمنو مورد نیاز خود را از مغازه‌ها تهیه کنند و در سفره هفت سین خود قرار دهند.  مردم می توانند سمنو را هم از مغازه هایی بخرند كه بیشتر اوقات سال سمنو دارند. اما شما هم می توانید بخشی از كار را در دست بگیرید.قیمت سمنو هم بستگی به خرید شما دارد. برای مثال قیمت هر كیلو هشت هزار تومان است كه اگر بالای 50 كیلو بخرید حدود شش هزار تومان پای شما تمام می شود. البته قیمت ها متفاوت است كه این مسئله بستگی به كیفیت سمنو و تعداد روزهای پخت آن دارد. بعد از خرید سمنو می توانید آن را در بسته‌بندی‌های ۱۰۰ گرم، ۲۰۰ گرم و بالاتر عرضه كنید. برخی فروشندگان در چند روز مانده به نوروز ۱۰۰ کیلو سمنو را با قیمت ۶۰۰ هزار تومان خریداری می‌کنند و در بسته بندی‌های ۲۰۰ گرم با قیمت پنج هزار تومان به فروش می رسانند و با یک حساب سرانگشتی درآمد بیش از دو میلیون تومان را کسب می‌کنند.می توانید در کنار بساط خود اقدام به فروش سبزه، سنجد، سماق و سیر ‌کنید که سود حاصل برای شما  را چندین برابر می‌کند.

 

سبزه‌ ها
برای سبز کردن سبزه‌هایی که نزدیک سال تحویل، قیمتشان به ۱۵هزارتومان هم می‌رسد، فقط تهیه چیزی که قرار است سبز شود کافی است؛ یعنی گندم، عدس ، ماش و .... بین اینها سبزه گندم به‌خاطر ظاهر مرتبش پرطرفدار‌تر است و سود بیشتری هم دارد. البته آنهايی كه در سال های قبل، سعی كردند كه سبزه ای برای خودشان سبز كنند اعتقاد دارند كه سبزه ، قلق های خاصی دارد كه هر كسی آن فوت كوزه گری ها را نداند در نهايت يک سبزه تنک آماده می كند كه نه تنها خريداری ندارد، بلكه برای سفره هفت سين هم زيبا نيست. می توانيد از گل فروش‌ها يا كسانی كه در خانه به صورت عمده سبزه سبز می‌كنند، سوال كنيد. هر سبزه با احتساب گندم کیلویی  حدود 1400 تومان، برای هر سبزه حدود ۷۰۰ تومان هزینه دارد و اگر بدون واسطه در بازار فروخته شود حدود پنج هزار تومان به فروش می‌رسد در حالی كه برای توليدكننده با ظرف حدود 1200 تا 1500 تومان هزينه دارد. اگر بتوانید در سبز کردن سبزه‌ها ابتکاری هم به خرج دهید مشتری‌های بیشتری پیدا می‌کنید. مثلا مدل‌هـــای کوزه‌ای، عروسکی و… مشتری بیشتری دارند.  سبزه هايی كه با عدس، ماش، خاكشير و ترتيزک آماده می شود هم تقاضا دارند.

 

موقعيت مغازه
موقعیت مغازه یا مكانی كه می خواهید اجاره كنید در كار شما از دو جهت تاثیرگذار است. مولفه اول، قیمت اجاره‌ای است كه باید بپردازید. برای مثال اجاره فضای ورودی بعضی از مجتمع های تجاری بالای شهر حدود پنج میلیون تومان برای 20 متر مربع خواهد بود. بسته به اینكه كدام پاساژ باشد و آن مجتمع تجاری چند راه ورود اصلی داشته باشد، قیمت ها متفاوت است كه ممكن است به 20 میلیون تومان هم برسد. برای اجاره مغازه نیز باید اجاره چند ماه را بپردازید. چون مالک باید هزینه چند ماه خالی بودن فروشگاه را هم در نظر بگیرد. از سوی دیگر موقعیت فروشگاه بر روی قیمت اجناس شما هم تاثیر گذار است. اجناسی كه در شمال شهر اصفهان فروخته می شود با قیمتی كه در جنوب شهر فروخته می‌شود تفاوت دارد. این تفاوت مکانی شیوه کسب درآمد را هم تحت تاثیر قرار می دهد. انگار دست‌فروش ها هرچه خیابان های مد بالا و مرفه شهرهای بزرگ را روی نقشه طی می کنند و بالاتر می روند به قیمتشان هم به همان نسبت اضافه کرده‌اند.پس قبل از اینكه جایی را اجاره كنید باید میزان پاخور آن فروشگاه یا پاساژ را تخمین بزنید./ گروه حرفه

url : http://www.isfahanziba.ir/node/70942

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی