ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بگذارید کودکان کودکی کنند

تاریخ درج : سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

 روزی که برای همه خاطره‌انگیز است دوران کودکی است و لذت دوران کودکی برای همه زنده خواهد بود. کودکی کردن و کودکی داشتن و پاکی و شفافی و زلالی و معصومیت کودکی را حفظ کردن و در بزرگی خود قلب کودکانه داشتن آرزوی بزرگی است که من در یک فرد به وضوح آن را دیدم و بسیاری نیز آن را تصدیق می‌کنند. روز جهانی کودک یادآور حقوق کودک به همه ماست. کودکانی که حق طبیعی آنان است که تجربه کودک بودن را در سنین کودکی داشته باشند و به یک‌باره سر از آوارگی و جنگ و یتیمی و حبس و فقر و خشونت و وحشت و محرومیت و بردگی و کار در نیاورند. این قربانیان هیچ جرمی ندارند جز کودک بودن که فردا را این کودکان خواهند ساخت.مریم بگ علی، کارشناس مرکزبهداشت شماره 2 در ادامه صحبت های خود چنین گفت: پیمان‌نامه حقوق کودک همه این تکالیف را به ما یادآور می‌شود و از ما می‌خواهد که بدان پایبند باشیم. این پیمان‌نامه که در سال ۱۹۸۹میلادی در سازمان ملل به تصویب رسیده و از سال ۱۹۹۰به اجرا درآمده دارای یک مقدمه و ۵۴ ماده است که چهار اصول پایه ای آن به شرح زیر است:
   هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد.   زمانی که در رابطه با کودک تصمیم‌گیری می‌شود، باید منافع عالیه آنان در رأس قرار گیرد.    کودکان حق حیات دارند و باید به خوبی رشد کنند. کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و در تمامی اموری که به آنها مربوط می‌شود، این نظرات باید مورد توجه قرار گیرد. داشتن خانه و کاشانه، آرامش و صلح پدر و مادر مسئولیت‌پذیر، تغذیه مناسب و تفریح و شادی کافی، برخورداری از بهداشت و سلامت کامل و احساس امنیت و امید به آینده، حق برخورداری از آموزش و یادگیری همه و همه از حقوق اولیه و لازم و ضروری آنان است.پیمان‌نامه حقوق کودک همه این تکالیف را به ما یادآور می‌شود و از ما می‌خواهد که بدان پایبند باشیم.کودکان، آسیب‌پذیرترین گروه در هر جامعه هستند و از هیچ چیز آنان از جمله غذا، پوشاک و نیازهای دیگرشان نباید کاست. از جمله عدم توجه به وضعیت کودکان به علت مشکلات اقتصادی و کاستن بودجه‌هایی که شرایط زندگی و حیات کودکان را خدشه‌دار می‌سازد. کودکان خالق زیباترین احساس‌ها و عشق‌ها هستند که پروین اعتصامی شاعر بزرگ ایرانی هم در این احساس شریک است، به طوری که گفتارش را با کودکان از طریق اشعارش بیان کرده‌ است، به گونه‌ای که در کتاب‌های فارسی مدرسه‌ها، همواره شعر یا اشعاری آزاد دیده می‌شود که کودکان و دانش‌آموزان می‌خوانند و به خاطر می‌سپارند. امروز نیز شعر زیبای اشک یتیم این شاعر ارجمند در کتاب پنجم دبستان به چشم می‌خورد.

 

 

   نیازهای کودک
  ‌نیازمندی‌های جسمانی کودک: نمو جسمانی کودک با فراهم ساختن وسایل مادی امکان‌پذیر است تا از این طریق نیازهای بدنی او اشباع شود. این رشد و نمو با تغذیه‌، بهداشت کافی‌، آب و هوا‌، مسکن‌، خواب‌، بازی و امثال آن به‌دست می‌آید.   تعلیم ورزش به کودک: حرکت و جنبش‌، اساس هر عمل غریزی و پایه وظایف حیاتی است که زندگی شاداب و سالم در گرو آن است.   انتخاب نام زیبا‌: نخستین احسان و نیکی پدر به کودک انتخاب نام زیبا و بامسما برای او است و این از حقوق لازم کودکان به شمار می آید.   احترام‌: پیامبر گرامی اسلام‌(ص) می‌فرماید: به شخصیت فرزندان خود ارج نهید و آداب و آیین‌های رفتار خویش را نیکو و درست گردانید تا مشمول آمرزش خدا شوید.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/82912

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی