ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بیشتر بدانیم

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

نکات ایمنی کودکان در منزل 

بچه‌ها تقریبا همه وقت خود را در خانه می‌گذرانند، در خانه‌ای که خیلی وقت‌ها به انداه کافی برای آنها امن نیست. بسیاری از مواقع به خاطر سهل‌انگاری پدر و مادرها، بچه‌ها در همین خانه‌ای که قرار است پناهگاه آنها باشند آسیب می‌بینند. آسیب‌هایی که با رعایت نکاتی کوچک و تغییراتی جزئی در شکل کلی خانه می‌توان تا حد زیادی از بروز آنها جلوگیری کرد. با توجه به اینکه خطر مرگ برای کودکان کمتر از پنج سال در آتش سوزی‌ها چهار برابر خطر مرگ برای بزرگسالان کمتر از 60 سال است، اهمیت رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از بروز حادثه و آتش سوزی‌ها برای کودکان بیش از پیش احساس می‌شود.

اگر قفسه کمک‌های اولیه دارید، آن را حتما دور از دسترس کودکان بگذارید و در آن را قفل کنید. دارو، بتادین و بقیه چیزهایی که در این کمد قرار می‌دهید هم برای بچه‌ها جذاب و خطرناک است.

وسایلی مثل ریش‌تراش، سشوار و حتی شامپو، صابون و شوینده‌های دیگر را هم در قفسه جداگانه‌ای از دسترس اطفال دور نگه دارید. اگر پریز‌های برق در دسترس کودک شماست، روی آنها درپوش بگذارید. اگر دست خیس کودک به پریز برق بخورد، دچار برق‌گرفتگی می‌شود.

هرگز یک کودک را در حمام تنها نگذارید. به راحتی ممکن است کودک شما لیز بخورد و در همان چند ثانیه‌ای که او را تنها گذاشتید، خطر بزرگی متوجه او شود. توجه کنید، هرگز نباید بچه‌های کوچک را به بچه‌های بزرگسال بسپارید.

کف حمام حتما یک فرش پهن کنید. به راحتی ممکن است در حمامی‌که با ریختن آب کمی ‌لیز شده، در حالی که بچه به بغل دارید سر بخورید و برای شما و فرزندتان مشکل به وجود بیاید.

موقع حمام، کف وان یا سینکی که کودک را در آن می‌شویید، چیزی پهن کنید تا کودک به راحتی لیز نخورد.

قبل از شستن کودک، آب را با آرنجتان امتحان کنید. امتحان کردن با کف دست روش مناسبی برای تشخیص گرمای آب نیست.

هرگز کودک خود را حتی برای زمان بسیارکوتاه در وان پر از آب حمام تنها نگذارید.

اسباب‌بازی‌های کوچک، بادکنک، وسایلی که گوشه‌های تیز دارند یا سمی‌هستند را از دسترس کودکانی که توانایی تشخیص ندارند، دور نگه دارید. برای این بچه‌ها باید فقط اسباب‌بازی مناسب سن‌شان را خریداری کرد.

کف اتاق کودک باید از فرش نرمی‌استفاده شده باشد. به محض این‌که بچه چهاردست و پا میرود ممکن است فرش زبر پوست نازک زانو‌های او را آزار دهد یا مرتب زمین بخورد و آسیب ببیند.

وسایل مخصوص به خودتان را از دسترس کودکان دور نگه دارید. وسایل آرایشی می‌تواند برای کودک شما خطرناک باشد.

باتری، ابزار آلات و چیزهای دیگر از وسایل خطرناکی هستند که همیشه توجه کودک را به خود جلب خواهند کرد.

واحد HSE سازمان آتش‌نشانی شهرداری اصفهان

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107719

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی