ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

بیم‌های بیمه راننده محور

تاریخ درج : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
طرح جدید بیمه شخص ثالث به سود کیست؟

سعید غفاری

انتشار خبر راننده‌محور شدن بیمه‌ شخص ثالث اتومبیل‌ها در یکی دو هفته‌ گذشته،‌ جنجال بزرگی به پا کرده‌است. بیمه‌ مرکزی چند هفته‌ قبل اعلام کرد از سال آینده بیمه‌ شخص ثالث به جای صدور برای هر خودرو، به نام راننده صادر خواهد‌شد، ولی ابعاد گنگ و سوالات زیاد این طرح آنقدر زیاد شد که حتی شرکت‌ بیمه‌ نیز اعلام کرد طرح راننده‌ محورشدن بیمه‌ شخص‌ثالث سال آینده به صورت آزمایشی انجام می‌شود و احتمال تغییر  یا حتی لغو این طرح به صورت کامل نیز وجود دارد. با این حال، سوالات زیادی درباره این طرح مطرح می‌شود و مدیران بیمه‌مرکزی در تلاش‌اند ابهامات را برطرف كنند.

 

یکی از اصلی‌ترین سوالات مردم در شبکه‌های اجتماعی درخصوص بیمه‌ راننده محور، پوشش خسارت برای سایر رانندگان است. یعنی اگر در خانواده ای بیمه‌نامه شخص ثالث به نام پدر صادر شود، مابقی افراد خانواده‌ نیز برای استفاده از خودرو باید بیمه‌نامه جداگانه‌ای بخرند؟نخستین‌بار بیمه‌ مرکزی، بیمه‌‌ راننده‌محور را یکی از راه‌حل‌های مشکل صحنه‌سازی عنوان کرد. غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی چند روز قبل به ایسنا گفت: «20 درصد از خسارت‌های پرداختی توسط شرکت‌های بیمه، ناشی از صحنه‌‌سازی  یا به عبارت ‌دیگر کلاه‌برداری است و برای این مشکل راه‌حل‌های مختلفی مانند استفاده‌ از تجهیزات دیجیتال پیشنهاد شده، ولی یکی از راه‌حل‌های احتمالی، بیمه‌راننده محور است.» پس از آن معاونان و روابط عمومی‌ بیمه‌ مرکزی با انجام مصاحبه‌های مختلف از این گفتند كه بیمه‌ شخص ثالث راننده محور برای راننده سود بیشتری نسبت به شرکت بیمه‌ دارد.بیمه‌راننده محور براساس اطلاعات یک راننده و یک اتومبیل صادر می‌شود. برای یک خودرو امکان دریافت بیش از یک بیمه‌نامه وجود ندارد، در نتیجه نیاز نیست رانندگان مختلف یک وسیله‌ نقلیه، بیمه‌‌های جداگانه‌ای دریافت کنند، ولی میزان تخلف‌ها و خسارت‌ها در مبلغ بیمه‌ موثر خواهدبود. در بیمه‌ راننده محور مانند سابق، راننده‌ای که از بیمه‌ استفاده نکند تخفیف بیشتری می‌گیرد، ولی بیمه‌ مرکزی با همکاری نیروی انتظامی اطلاعات دقیقی از میزان تخلفات هر راننده در اختیار خواهد ‌داشت تا این مسائل را در تعیین قیمت‌ بیمه تاثیر دهد. راننده علاوه‌ براینکه تخفیف عدم استفاده از بیمه‌ را دریافت می‌کند، اگر کمتر جریمه ‌شود تخفیف بیشتری دریافت خواهد‌کرد. درمقابل راننده‌ متخلف یا دارای نمره‌ منفی، باید پول بیشتری بابت بیمه‌ بپردازد. اگر راننده‌ای در طول یک سال اصلا جریمه‌ نشده باشد یا تعداد جریمه‌ها کم باشد، شرکت‌‌های بیمه رفتار‌های این راننده را کم‌ریسک پیش‌بینی کرده و حق بیمه کمتری از او دریافت می‌كنند، درمقابل اگر راننده‌ای در طول سال، نمره‌ منفی داشته یا جریمه ‌شده ‌باشد، بسته به میزان جریمه‌، بیمه‌ خودروی این شخص ریسک بیشتری دارد و باید حق‌بیمه‌ بیشتری بپردازد. بیمه‌ مرکزی مدعی است با این قاعده، بیمه‌شوندگان برای کاهش جرائم رانندگی و رفتار‌های خطرناک در هنگام رانندگی نیز تلاش خواهند‌کرد. البته میزان تخلفات تنها ویژگی تعیین‌کننده در بیمه‌ راننده‌ محور نیست، بلکه مسائلی مانند سن، سابقه‌ رانندگی و حتی جنسیت نیز در تعیین حق بیمه‌ موثر خواهد‌بود. رئیس‌کل‌ بیمه مرکزی به خانم‌ها قول داده‌ تا تخفیف بیشتری دریافت ‌کنند، زیرا به تعبیر سلیمانی، خانم‌ها مرتب‌تر رانندگی می‌کنند  و بیمه‌ آنها ریسک کمتری برای شرکت‌های بیمه دارد.ولی همچنان سوالات و ابهامات بی‌پاسخ زیادی وجود دارد، مانند اینکه اگر اتومبیلی توسط فردی، بیمه‌ راننده محور شود و سپس فرد دیگری با آن اتومبیل مرتکب تخلفات رانندگی شود، شرکت‌های بیمه چگونه با این مسئله برخورد خواهند کرد؟ اگر راننده‌ صاحب بیمه ملاک باشد، پس در هر خانواده، بیمه‌نامه به نام کسی صادر می‌شود که تخلف کمتری می‌کند و سپس بقیه سوار اتومبیل خواهند‌شد یا این احتمال وجود دارد که خانواده‌ها برای دریافت تخفیف بیمه‌نامه، اتومبیل را به نام خانم‌ها دریافت کنند. شرکت‌ بیمه در پاسخ به این ابهامات هنوز به جمع‌بندی دقیقی نرسیده‌است.

 

     قیمت بیمه‌ راننده‌محور؟
مدیران این سازمان بار‌ها اعلام کرده‌اند این طرح به صورت آزمایشی اجرا خواهدشد، در نتیجه از قیمت‌ احتمالی بیمه‌ هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست. حتی بیمه‌ مرکزی درباره میزان تخفیف ناشی از کاهش تخلفات نیز اطلاعاتی منتشر نکرده‌است. گمانه‌زنی‌ها خبر از  نقش 10 تا 30 درصدی تخلفات در میزان حق‌بیمه می‌دهد، یعنی فردی که تخلف کمتری انجام می‌دهد تا 30 درصد مبلغ کمتر  و شخصی که تخلف بالاتری دارد تا 30 درصد مبلغ بیشتری پرداخت خواهد‌کرد.طبق اعلام شرکت‌ بیمه‌ مرکزی، از ابتدای سال آینده، طرح‌ بیمه‌ راننده محور به صورت آزمایشی اجرا خواهد‌شد. پس از اتمام‌ قرارداد بیمه،‌ متقاضیان پس از مراجعه به دفاتر بیمه،‌ با طرح جدید بیمه‌نامه می‌خرند و نیاز نیست راننده‌ای قبل از اتمام بیمه‌نامه‌اش به نمایندگی مراجعه‌کند. احتمالا این طرح به صورت هماهنگ در تمام بیمه‌ها اجرا خواهدشد و بین آنها تفاوتی وجود نخواهد‌داشت.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/89049

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی