ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تا قیامت با جوان

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

روزنامه جوان در یادداشتی به سخنان رئیس جمهور در اختتامیه نهمین دوره جشنواره فارابی پرداخته است. این روزنامه در بخشی از  این یادداشت که به قلم محمدجوان اخوان و با تیتر «تاقیامت با برجام» نوشته شده می آورد: سخنانی كه رسانه‌ها از رئیس‌جمهور در اختتامیه نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی نقل كردند، حاوی نكات شگفت‌آور و بعضا قابل‌تامل بود. با توجه به مجال محدود به سه نكته خاص كه در سخنان وی بیشتر بحث‌برانگیز است، می‌پردازیم:

 

 

1.  حال كه ترامپ با بردن برجام به لبه پرتگاه، بازی نخ‌نمای تقسیم‌كار میان اروپا وآمریكا را پیش می‌برد، به‌نظر می‌رسد بار دیگر آقای روحانی ماجرای تكراری تعریف و تمجید چندباره از برجام را شروع كرده است. وی می‌گوید: «در برجام موفقیت‌هایی به دست آوردیم كه هیچ‌گاه از بین نمی‌رود و هیچ‌كس نمی‌تواند آنها را از بین ببرد. ... برخی انگار هنوز همه ابعاد برجام را لمس نكردند. برجام یک آثار دائمی دارد كه تا قیامت باقی خواهد ماند و هیچ‌وقت از بین نمی‌رود و یک آثاری دارد كه ممكن است بماند یا نماند. » طبعا آقای روحانی و برخی یاران وی چون برجام را به نام خود گره‌زده می‌بینند، از تعریف و تمجید آنان از برجام نباید تعجب كرد. آنچه اینجا محل تامل است، همزمانی این اظهارات با شرایط فعلی كشور است!تقریبا هر ناظر منصفی خاستگاه اعتراضات و نارضایتی‌های مردم را در حوزه اقتصاد می‌داند و هرقدر هم گروهک‌های ضدانقلاب تلاش كنند با شعارهای ساختارشكنانه و اقدامات آشوبگرانه این اعتراضات را سیاسی كنند یا هر اندازه كه برخی مدیران دولتی تلاش كنند مطالبات عامه مردم را غیراقتصادی تفسیر كنند، واقعیت امر پنهان نمی‌ماند. حال باید از آقای روحانی پرسید مگر برجام برای این نبود كه چرخ اقتصاد به همراه چرخ هسته‌ای بچرخد؟ كدام‌یک از این دو چرخ اكنون در حال چرخیدن است؟»  

 

وی در توضیح نکته دوم می‌افزاید:
2.  آقای روحانی در خصوص تحول در علوم انسانی نیز جملاتی بیان نموده كه تامل‌برانگیز است. وی می‌گوید: «علوم انسانی باید جامعه را هدایت كند و این در حالی است كه ما تصور می‌كنیم، چند نفر در یک اتاق باید علوم انسانی را هدایت كنند درحالی‌كه علوم انسانی هدایتگر جامعه است... تحول در علوم انسانی نیز با مهندسی ممكن نیست. علوم انسانی را نمی‌توان مهندسی كرد، علوم انسانی با پول پیشرفت نمی‌كند و با سفارش متحول نمی‌شود. » اگر این جملات به‌حساب عدم‌حمـــــایت ایشان به‌عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی و رئیس شورای انقلاب فرهنگی از سیاست كلان «تحول در علوم انسانی» بگذاریم، باید پرسید آیا ایشان جدیدا به چنین نظری رسیده‌اند یا پیش‌تر نیز چنین نظری داشته‌اند؟ تنها برای قضاوت مخاطبان به سخنان وی در آخرین جلسه شورای انقلاب فرهنگی در سال 1392 نگاهی می‌اندازیم كه گفته است: «انقلاب ما انقلابی اسلامی است و باید با توجه به تاكید رهبر معظم انقلاب در خصوص اسلامی شدن علوم انسانی، در این مسیر گام برداریم. بیشتر مقالات علمی و تالیفات مطرح دانشمندان و اندیشمندان كشور در حوزه علوم تجربی و ریاضی بوده است. همسو با تحولات رخ‌داده در حوزه علوم انسانی نسبت به تولید فكر و اندیشه تدوین كتب و تربیت استاد و دانشجو اقدامات موثری انجام دهیم. » اینكه ایشان قبلاخود در جلسه‌ای در یک اتاق(!) از لزوم تحول در علوم انسانی سخن می‌گوید و اكنون خود منتقد این رویكرد می‌شود، امری است كه مخاطبان بهتر می‌توانند آن را تحلیل كنند.

 

 

3. سومین نكته عجیب در تناقض آشكاری بود كه این بار، نه در میان سخنان رئیس‌جمهور در دو جلسه مختلف، بلكه در اظهارات بیان‌شده در همین سخنرانی اخیر بود. از یک‌سو ایشان به‌صراحت اذعان می‌دارد كه: « امروز در منطقه ما گروه‌هایی كه به جنایت پرداختند از بمب و موشک و اینترنت و فضای مجازی استفاده كردند؛ آنهایی كه منطقه خاورمیانه