ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تب تند دماسنج بازار

تاریخ درج : دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸
باید برای زمان ریزش شاخص کل بورس آماده شویم؟

امیرحسین واعظ /دبیر سرویس اقتصاد، بازار و بورس

بعد از اصلاح شاخص کل بورس تا مرز 300هزار واحد، اکنون بازار سرمایه یک نفس در حال بالارفتن است و از مرز  350هزار واحد هم گذشته و اکنون به کانال 360 هزار واحد نزدیک شده است. حتی اگر کسی از ابتدای سال و آنجایی که شاخص در مرز 179 هزار واحد بود، وارد بازار نشده و در این یک ماه گذشته پا به بازار سرمایه گذاشته باشد، باز هم می‌توانسته از سود بیش از 25 درصدی بهره مند شود! روز گذشته نیز شاخص کل بیش از دو هزار واحد افزایش یافت و نمادهای شاخص ساز نظیر فارس، کگل، کچاد و فولاد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بر جای گذاشتند. روند فعلی بازار سرمایه نشان از آن دارد که شاخص کل هدف 400‌هزار واحدی را نشانه رفته است و برای رسیدن به آن، به دنبال روند سینوسی و بالا و پایین شدن نیست. قیمت کامودیتی‌ها، گزارش‌های 9‌ماهه‌ای که یکی پس از دیگری از راه خواهند رسید، افزایش نســبی قیمــت دلار، جــذاب نبودن بازارهای موازی و مستعد بودن بورس برای فتح قله‌های بالاتر، همچنان نقدینگی را در این بازار حفظ کرده است و در نتیجه سهام‌داران نیز خوشحال‌تر هستند. از سوی دیگر برخی از فعالان بازار سرمایه دو دلیل دیگر را نیز در رشد بازار سرمایه دخیل می‌دانند.از یک سو انتظارات تورمی، تاثیرگذاری قابل توجهی بر رشد شاخص بورس داشته است و از سوی دیگر، سفر رئیس جمهور به ژاپن نیز احتمال بهبود شرایط سیاسی را تقویت کرده است. بــا ایــن حــال تا زمـــان انــــتـــشار گــزارش‌های 9 ماهــه باید مـنتظر ماند؛ چرا که میزان فروش برخی از شرکت‌های بورسی بنا به دلیل افت قیمت‌های جهانی یا اقتضائات فصلی کاهش یافته و این مسئله می‌تواند در شاخص کل تاثیرگذار باشد.  با این حال شاخص کل بازار سرمایه پاییز را در شرایطی به پایان رساند که شاخص کل، اندکی با مرز 360 هزار واحد فاصله دارد و می‌تواند نویدبخش روزهای بهتری در زمستان 98 باشد.

  

اوج گیری محتوای بورسی در شبکه های اجتماعی

به جــــرئــت می‌تــوان یـــکی از بخش‌هایی که بیشترین بازدید را در بین شبکه‌های اجتماعی دارند، کانـــال‌هــای بـــورسی دانــست. کانال بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه اکنون حدود 100‌هزار نفر عضو و فالوور دارند و مطالب آنها گاهی بیش از تعداد اعضای کانالشان، بازدید دارد.در این میان کانال‌های زیادی هم هستند که با توجه به روند یکی دو سال اخیر بورس، به نان و نوایی رسیده اند و با فروش عضویت یا سیگنال‌های مختلف، درآمد ثابت مطمئنی برای خود دست‌و‌پا کرده‌اند. اما نکته قابل‌تاملی که در پشت این بازدیدهای بالا قرار دارد، تشنگی مخاطبان است.اکنون فعالان بازار سرمایه به لطف بروز و ظهور شبکه‌های اجتماعی، حجم بیشتری از اطلاعات را دنبال می‌کنند؛ چه آنکه برخی از این اطلاعات نیز، خبرهای سوخته یا خبرهای گمراه‌کننده‌ای است که گاهی سهوا و گاهی عمدا منتشر می‌شود. 

 

خلأ  آموزش های بورسی در نصف جهان

این تشنگی فعالان بازار سرمایه می‌تواند از طریق افزایش دانش و آگاهی، بالا برود.اما کلاس‌های آموزشی یا در اصفهان کم برگزار می‌شود، یا کامل نیست یا هزینه بالایی دارد. برای مثال هستند افرادی که تحت عنوان «استاد» برای یک دوره کوتاه‌مدت گاهی تا هفت میلیون تومان هزینه دریافت می‌کنند. در سوی مقابل دوره هایی که مبلغ کمی دارند نیز کیفیت مطلوب را ندارند و از آن جهت که تمرکز بازار سرمایــه در پایــتخت است، بیشتر افراد صاحب صلاحیتی که به دنبال پیشرفت شغلی هستند، از شهرستان‌ها به سمت تهران سرازیر می‌شوند.خلأ آموزش کافی و مجامع آنجا نمود دارد که در هنگام حضور گاه و بیگاه برخی تحلیلگران مقیم تهران در اصفهان، فعالان بازار سرمایه و سهام‌داران حاضر هـــستند صحــبت‌هــای چنــد‌ساعــته کارشناسان را ایستاده پذیرا باشند تا بتوانند اطلاعات خود را به‌روز کنند. 

 

برایند کلاس های بورسی

اکنــون با جــست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توان با انبوه کلاس‌ها و رویدادهای بورسی آشنا شد که در همین یکی دو ماه اخیر در اصفهان برگزار شده یا می‌شوند. برای مثال رویدادهایی در حد دو یا سه ساعت، اغلب به صورت رایگان یا با هزینه جزئی برگزار می‌شود. اما برای دوره‌های با‌کیفیت‌تر و طولانی‌تر، باید هزینه بیشتری هم پرداخت. برای مثال دوره تحلیل تکنیکال 16 از حدود 300 هزار تومان شروع شده و تا مرز دو میلیون تومان هم می‌رسد. حتی دوره جامع بورسی که یکی از موسسات برگزار می‌کند با قیمت عجیب 10 میلیون تومانی برگزار می‌شود. اما آنچه معمولا اتفاق می‌افتد، آموزش‌هایی است که یا کاربردی نیست یا در ذهن دانش‌پذیر باقی نمی‌ماند. اگر برایند تمام این کــلاس‌ها به معــامله‌گران خــبره در بورس می‌انــجــامید، نبــاید تعداد معامله‌گرهای فعال در بازار سرمایه چیزی بین 100 تا 150 هزار نفر باشد. در واقع از بین حدود 12 میلیون نفری که کد بورسی دارند، فقط قریب به یک میلیون و 500 هزار نفر از ابتدای سال، یک معامله یا بیشتر داشته‌اند که بیش از دو‌سوم آنها نیز کسانی هستند که در عرضه اولیه شرکت می‌کنند. 

 

به استقبال ریزش برویم

دیر یا زود بورس از روند گاوی خود فاصله می‌گیرد. هر روندی، پایانی دارد و در خوش بینانه ترین حالت اگر نگوییم روند شاخص کل منفی خواهد شد، اما روند صعودی بازار سرمایه پایان می پذیرد و زمانی فرا می‌رسد که صف‌های فروش سنگینی تشکیل خواهد شد.  اگر از اکنون سهام‌داران به دنبال بالابردن دانش خود در انتخاب اســتــراتـــژی‌های ســرمـــایه‌گــذاری، انتخاب سبد سهام مناسب و کنترل احساسات خود در معاملات باشند، می‌توانند از همان دوران ریزش یا اصلاح شاخص بورس هم به سلامت عبور کنند.در واقع اگر سهام‌داران بدانند که چرا سهمی را می‌خرند، در زمان بروز ریزش‌های احتمالی یا اتفاقات پیش‌بینی نشده، باز هم می‌دانند که چه رفتاری باید داشته باشند و آیا با سهم بمانند یا نه. اما آنهایی که کلاس‌های و رویدادها را به دنبال یافتن سیگنال‌های مختلف می‌کاوند، زمانی که پورتفویشان با ریزش مواجه می شوند، فقط کاسه چه‌کنم! دستشان می‌گیرند و در نهایت خاطره تلخ حضور در بورس را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. اکنون زمان آن است که اره‌ها را تیز کنیم و برای هرگونه رخدادی خودمان را آماده کنیم.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/104888

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی