ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تحریم‌ها را با افتخار دور می‌زنیم

تاریخ درج : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
مهم‌ترین وظیفه وزیر اقتصاد، اصلاح نظام بانکی است

رئیس جمهور روز گذشته در بین مردان اقتصادی دولت، ضمن برشمردن مهم ترین اولویت ها، وزیر اقتصاد را مامور اصلاح نظام بانکی کرد  و اعلام کرد ایران تحریم‌ها را «با افتخار» دور خواهد زد.به گزارش ایسنا، حجت الاسلام روحانی در دیدار معاونان و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: در شرایطی هستیم که بازار بورس و فرابورس ما امروز نقش بسیار خوب و سازنده‌ای داشته است. بخشی از مسئولیت بانک‌ها را به تدریج باید به بازار سرمایه منتقل کنیم و بازار سرمایه ما این توان را دارد که بخشی از نیازمندی‌ها و تجهیز منابع مالی کشور را به عهده بگیرد. روحانی با بیان اینکه چند بار در دولت تاکید کردم که حتی یک روز تاخیر چه در سود اوراق و چه در بازپرداخت آن جایز نیست، افزود: مردم باید دقیقا بدانند دولت پای قولی که به آنها داده، ایستاده است. این سرمایه و اعتمادی که می‌گوییم البته بسیار گسترده و وسیع است، اما یک بخش‌ آن در همین است که دولت به مردم اعتماد دهد که چگونه به اوراق همانند اسکناس اعتماد ‌کنند و این در جامعه بسیار مهم است و امیدواریم از این فرصت بسیار مناسب و خوبی که در بازار سرمایه ایجاد شده، به ویژه در این شرایط بتوانیم بهره‌برداری و استفاده بیشتری کنیم.

 

 

   باید اقتصاد را به مردم واگذار کنیم
رئیس جمهور با اشاره به اینکه تحریم هم به بازار سرمایه کمک کرده، به این معنا که باعث شده قیمت ارز بالا رود و خود به خود به ارقام بازار سرمایه کمک کرده است، تصریح کرد: در عین حال بازار سرمایه مسئولیت سنگینی هم بر دوش دارد و می‌تواند در شرایط تحریم نقش بسیار خوبی ایفا کند، چراکه به همان مقدار که ممکن است بانک‌ها دست و پایشان بسته شود، دست بازار سرمایه بازتر خواهد بود و باید فعال شود.رئیس جمهور خاطرنشان کرد: هر چه بتوانیم میان اقتصاد و بخش دولتی و شبه دولتی فاصله بیندازیم به نفع مردم است، باید اقتصاد را به خود مردم واگذار کنیم؛ خیلی چیزها را باید به مردم واگذار کنیم. اگر مردم و سازمان های مردم نهاد  در کمک به اقشار آسیب‌پذیر درست فعال شوند، از دولت بهتر کار می‌کنند.رئیس جمهور بیان کرد: البته برخی مسئولیت‌های حاکمیتی همه جای دنیا به عهده بخش خصوصی نیست، نیروهای مسلح و بخشی از اقتصاد حالت های خاص خودشان را دارند، اما می‌توانیم بخش عمده‌ای را به مردم واگذار کنیم و این سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی را به معنی واقعی کلمه باید اجرا و پیاده کنیم. روحانی با اشاره به موضوع بانک ها در نظام اقتصادی کشور، تاکید کرد: به آقای دژپسند گفتم در این دوران مسئولیت، بالاترین وظیفه او،  بانک و اصلاح امور بانک‌هاست. بقیه مسئولیت‌ها با همه اهمیتی که دارند، درجه دو هستند. رئیس جمهور با بیان اینکه رشد نقدینگی در دولت یازدهم و دوازدهم، عمدتا مربوط به پایه پولی نبوده و به ضریب فزاینده مربوط می‌شود، گفت: بانک‌ها پایه پولی را بالا می‌برند، یعنی از یک طرف با یک دست به مردم خدمت می‌کنند و با دستی دیگر فشار بر جامعه می‌آورند.رئیس جمهور با اشاره به اینکه 250 هزار میلیارد تومان از نقدینگی امروز، مربوط به مؤسسات غیرمجاز است، افزود: این موسسات باعث شدند که از پایه پولی بیش از 30 هزار میلیارد تومان پول پرداخت کنیم.

 

 

   تحریم‌های ظالمانه را با افتخار می شکنیم
روحانی اظهارداشت: اینکه امروز آمریکا ناچار می‌شود، هشت کشور را به زبان خودش در خرید نفت ایران استثنا کند، در حالی که قبلا به صراحت گفته بود فروش و صادرات نفت ایران را به صفر می‌رسانم، این پیروزی ما  و  عقب‌نشینی آمریکا نیست؟ اینکه آمریکایی‌ها به صراحت اعلام کردند که ما نمی‌گذاریم اقتصاد ایران، فعال باشد و رشد کند اما صادرات ما در همین مدت هفت ماه گذشته به نسبت هفت ماه صادرات پارسال، بیشتر است، به معنای موفقیت ایران نیست؟ اینکه جمهوری اسلامی ایران، امروز می‌تواند نفت خودش را بفروشد و خواهد فروخت، موفقیت نیست؟رئیس جمهوربا اشاره به عقب نشینی آمریکا در تحریم های نفتی با تاکید بر اینکه حتی اگر این هشت کشور را استثنا نمی‌کردند، باز هم ما نفتمان را می‌فروختیم، گفت: این را به همه رهبران کشورهایی که در سازمان ملل و حاشیه اجلاس با من ملاقات داشتند گفتم که ما این بار با افتخار تحریم را می‌شکنیم چون ظالمانه است و برخلاف قانون ، معاهدات و بر خلاف قطعنامه سازمان ملل است پس ما افتخار می‌کنیم، این تحریم ظالمانه را بشکنیم و همه باید این کار را بکنند.روحانی با اشاره به اینکه بی‌تردید امروز با وحدت و تلاش مضاعف از تحریم عبور می‌کنیم، بیان کرد: می توانیم آمریکا را پشیمان کرده و سرمایه خارجی را به کشور برگردانیم، تورم را مهار می‌کنیم و اینها جزو وظایف و کارهای وزارت اقتصاد است. مسیر رشد اقتصادی را دومرتبه آغاز می‌کنیم. هیچ‌کس فکر نکند روندی که در این چند ماه در آن وارد شدیم، به همین صورت ادامه پیدا می‌کند، نه. این روند پایان می‌پذیرد. روحانی تاکید کرد: اینجاست که به وزارت اقتصاد توصیه می‌کنم، اگر شما می‌خواهید در اقتصاد پیشرفت کنید، صاحبان تجربه را هم بیاورید. همانطور که استاد دانشگاه را هم باید بیاورید. با استاد دانشگاه مشورت کنید، با صادرکننده و واردکننده و تولیدکننده و بخش خصوصی هم مشورت کنید. با اتاق‌ها هم مشورت کنید. همه علم اقتصاد در دانشگاه تهران و دانشگاه‌های دیگر نیست. مقداری هم در بازار و فضای اقتصاد جهانی است.

 

 

   کار اصلی ما ترویج بازار سرمایه است
 روحانی فروش بنگاه‌های دولتی را درقالب وظیفه بزرگ مورد تاکید قرار داد و اظهارداشت: بنگاه‌ها را سریع‌تر در بازار و بورس و فرابورس  عرضه کنید و من هم به طور مرتب دولت و نیروهای مسلح و نهادهای عمومی غیردولتی را تشویق می کنم که به صلاح کشور و ملت است اموال و سهامشان را بفروشند. اشکالی ندارد سهامی داشته باشند. اما هم بنگاه و هم مدیریت را واگذار کنند.رئیس جمهور با اشاره به اینکه کار اصلی ما این است که بازار سرمایه را ترویج کنیم،گفت: بازار سرمایه می‌تواند به ما و به بانک و تولید کمک کند. بازار سرمایه می‌تواند به مردم امید دهد. باید مالیات را سامان دهیم.وضع مالیاتی در سال‌های اخیر از گذشته بهتر شده است اما همانطوری که گفته شد، معلوم نیست از آنهایی که مالیات می‌گرفتیم،شاید بعضی جاها لازم باشد کمتر بگیریم. چون شرایط امروز شرایط رونق نیست که مالیات بیشتر بگیریم اما خیلی‌ها هستند که مالیات نمی‌دهند.باید برای فرارهای مالیاتی راه‌حل علمی پیدا کنیم.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84423

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی