ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تخم‌مرغ معجزه‌ای در سفره

تاریخ درج : دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹

تخم‌مرغ جایگاه ویژه‌ای در سفره غذایی ایرانیان از سالیان دور تاکنون داشته است. به‌علاوه به این ماده در موارد غیرتغذیه‌ای همچون سفره هفت‌سین، سفره‌عقد، شکستن تخم‌مرغ به‌عنوان جلوگیری از چشم‌زخم، طالع‌بینی، درمان شکستگی استخوان و... توجه ویژه‌ای شده که همه و همه در پیشینه و تاریخچه ایران باستان وجود داشته و در بسیاری از مناطق سنتی ایران به‌غلط یا صحیح، هنوز جایگاه ویژه خود را حفظ کرده است. دادوستد این ماده غذایی در برخی از خانوارهای روستایی تنها محل درآمدزایی محسوب می‌شود.از طرف دیگر خواص تغذیه‌ای موجود در تخم‌مرغ، این ماده غذایی را در هرم غذایی که معرف الگوی مناسب مصرف مواد غذایی در هر کشور است در گروه گوشت، حبوبات و مغزها قرار داده است.اما در مصرف موادغذایی این گروه نیز همچون سایر گروه‌های غذایی باید تنوع و تعادل در مصرف رعایت شود و از مواد این گروه به شکل جانشینی استفاده شود.ارزش غذایی یک عدد تخم‌مرغ معادل است با ۳۰ گرم انواع گوشت (قرمز، مرغ و ماهی) دوتکه متوسط خورشتی، نصف لیوان حبوبات پخته، یک‌چهارم لیوان حبوبات خام و یک‌چهارم لیوان انواع مغزها مانند بادام، پسته، فندق، گردو و... .

ارزش غذایی

بسیاری از موادمغذی که در زمره موادغذایی ضروری به‌حساب می‌آیند و بدن انسان را به علت ناتوانی در تولید آن نیازمند دریافت این مواد از منابع غذایی غنی می‌سازند، در تخم‌مرغ وجود دارند.

تخم‌مرغ و شیر از معدود غذاهای شناخته‌شده در طبیعت هستند که می‌توانند نیازهای بدن را به‌طور متعادل تأمین کنند. عمده‌ترین ویژگی تخم‌مرغ و وجه تمایز آن نسبت به سایر موادغذایی، ترکیب پروتئینی و مواد مغذی موجود در آن نظیر کولین، لوتئین، گزانتین و تولید بسیار کم انرژی است.اجزای ترکیبی تخم‌مرغ عبارت‌اند از:

پروتئین: پروتئین تخم‌مرغ، یک پروتئین کامل قابل‌جذب و دارای بیشترین اسیدامینه ضروری برای بدن است که درصد جذب بالایی دارد. پروتئین هم در سفیده و هم در زرده تخم‌مرغ وجود دارد که نسبت آن‌ها 

۶۰ به ۴۰ درصد است. به دلیل کیفیت بالای تخم‌مرغ، این ماده نقش مهمی در ایجاد سیری به‌خصوص هنگامی‌که در وعده صبحانه مصرف شود، دارد و به همین دلیل به کاهش وزن کمک می‌کند؛ زیرا علاوه بر القای حس سیری، میزان کمی کالری تولید می‌کند. همچنین به‌طور مؤثری از تحلیل توده عضلانی در سال‌خوردگی جلوگیری و در هنگام کاهش وزن نیز بافت عضلانی را حفظ می‌کند.

کربوهیدرات: کربوهیدرات‌ها از منابع مهم تولید انرژی در بدن هستند که البته میزان کربوهیدرات تخم‌مرغ بسیار کم و معادل حداکثر ۰/۶ گرم کربوهیدرات است.

چربی: تخم‌مرغ با دارا بودن ۵ گرم چربی که حدود ۱/۶ گرم آن به‌صورت اشباع است، تنها ۷۲ کیلوکالری انرژی تولید می‌کند که این نکته از ویژگی‌های بارز تخم‌مرغ است.

ویتامین‌ها: تخم‌مرغ حاوی انواع ویتامین A,D,E و ویتامین B2,B12 است.

کولین: در طی سال‌ها به دلیل محدودیت‌هایی که در مصرف تخم‌مرغ ناشی از سوءذهنیت درباره کلسترول پیش آمد، کمبود کولین خودنمایی کرد؛ زیرا تخم‌مرغ غنی از کولین است و کولین نقشی اساسی در متابولیسم دارد.

بتاکاروتن: ‌بتاکاروتن ها مثل لوتئین و گزانتین از دسته مواد بسیار مهم و ضروری برای سلامت چشم هستند که در تخم‌مرغ موجود است.

مواد معدنی: کلسیم، فسفر، سلنیوم و آهن از مواد معدنی تخم‌مرغ محسوب می‌شوند.

باورهای غلط درباره تخم‌مرغ

تخم‌مرغ به دلیل دارا بودن ۲۱۰ میلی‌گرم کلسترول در دهه‌های اخیر جایگاه مناسبی در سبد غذایی مردم نداشته؛ چون تصور می‌شد که با خوردن آن کلسترول خون افزایش‌یافته و درنتیجه بیماری قلبی‌عروقی و خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

امروزه مطالعات متعددی توسط محققان در مراکز معتبر و در طول سال‌های متمادی روی افراد بسیار زیادی در کشورهای مختلف صورت گرفته که ثابت کرده‌اند:

خوردن تخم‌مرغ حتی بیشتر از یک عدد در روز در بسیاری از مردم بدون ارتباط به جنس، سن و نژاد باعث افزایش کلسترول خون نشده و حتی می‌تواند برای قلب مناسب و مفید هم باشد.

تغذیه با تخم‌مرغ نه‌تنها نسبت بین کلسترول بد (LDL‌) به کلسترول خوب (HDL) را که مهم‌ترین شاخص برای تعیین احتمال خطر بیماری قلبی است، تغییر بسیار کمی می‌دهد و نه‌تنها روی احتمال بروز بیماری‌های قلبی‌عروقی اثری ندارد، بلکه باعث کاهش پاسخ التهابی در بدن می‌شود و هیچ ارتباطی با بروز بیماری قلبی و مصرف تخم‌مرغ مشاهده نشده است.

آنچه در تولید کلسترول خون در بدن نقش دارد، اسیدهای چرب اشباع به‌ویژه نوع ترانس است و نه کلسترول‌های غذایی. در تخم‌مرغ تنها یک‌سوم اسید چرب آن از نوع اشباع بوده و کلسترولی هم که در اثر خوردن تخم‌مرغ در بدن تولید می‌شود از نوع خوب یا HDL‌ و LDL کم آتروژنیک است.

نکته: اسیدهای چرب ترانس از طریق انواع روغن‌های قنادی که در پخت کیک و بیسکویت و انواع شیرینی‌های قنادی به‌کار می‌روند و همچنین از طریق روغن‌های سرخ‌کردنی وارد بدن می‌شوند.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/110240

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی