ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ترفندهایی برای کاهش هزینه‌

تاریخ درج : یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
اقتصاد خانه مدیریت اصولی می‌خواهد

آخر برج با کاهش هزینه رو به رو می‌شوید و درمانده اید که چه کنید. در این زمینه می‌توانید در مدیریت هزینه مهارت کسب کرده یا از تجربیات دیگران استفاده کنید. در زیر به چند پیشنهاد با نظر منیره دانایی، مشاور و نویسنده کتاب «ترفندهای خانه‌داری»، اشاره می‌کنیم:
سعی کنید ترشی، مربا ، انواع شربت‌ها، آبغوره و آبلیموی مورد نیازتان را خودتان تهیه کنید تا ضمن کاهش هزینه، با این کار ذوق و سلیقه خود را به اعضای خانواده نشان دهید.
گاهی ممکن است در مراکز خرید به علت شلوغی و خستگی فروشنده در محاسبه قیمت‌ها اشتباهی صورت گیرد، همیشه خودتان مجموعه قیمت‌‌ها را حساب کنید تا پول بیشتری نپردازید.
در هنگام خرید به کیفیت، قیمت و تاریخ تولید و انقضای کالا توجه کنید. قیمت بالای بعضی از کالاها فقط به خاطر شکل و طرح بسته بندی است، نه کیفیت آن.
با هماهنگی همسرتان مقداری از درآمد ماهیانه را پس‌انداز کنید. ابتدا از یک درصد شروع و زندگی تان را با ۹۹ درصد باقیمانده اداره کنید. وقتی به این مبلغ عادت کردید، درصد پس‌انداز را افزایش دهید.
اگر مجبورید خودتان خرید کنید، حتما لیستی از مواد مورد نیازتان را تهیه و فقط به اندازه خرید وسایل ضروری پول همراه ببرید.
در باره خواص مواد غذایی و مواد مورد نیاز بدن مطالعه کنید و بر اساس ارزش غذایی و توان اقتصادی خانواده تان لیست غذای ماهیانه بنویسید.
لیست غذای ماهانه را طوری تنظیم کنید که متنوع و در عین حال انعطاف‌پذیر باشد.
همیشه سعی کنید اندازه نیازتان خرید کنید تا بتوانید غذاها را با مواد اولیه تازه و با کیفیت درست کنید.
صورتحساب ماهیانه برق شاید به ظاهر مبلغ اندکی باشد، اما سالیانه هزینه زیادی را به اقتصاد خانواده تحمیل می‌کند. اولین گام در صرفه ‌جویی برق، خاموش کردن چراغ‌های اضافه و استفاده از لامپ کم‌مصرف است. به طور متناوب وسایل برقی را بررسی و در صورت نیاز آنها را تعمیر کنید.
از باز و بسته بودن مکرر در یخچال و فریزر اجتناب کنید و در صورت امکان مواد غذایی مورد نیاز را در یک نوبت در داخل یخچال قرار دهید یا از آن خارج کنید.
فاصله مناسب میان وسایل سرمازا و گرمازا را حفظ کنید؛ به عنوان نمونه، از قرار دادن یخچال و اجاق گاز در کنار هم خودداری کنید.
در فصول سرد سال با استفاده از درزگیرها و پرده از میزان تلفات حرارتی بکاهید و در هر زمان از پوشش مناسب آن آب و هوا استفاده کنید. می‌‌توان به جای گرم کردن بیش از حد خانه، از پوشش گرم بهره گرفت.
با کمی‌حوصله و توجه، مصرف روزانه آب، برق، تلفن و گاز منزل را کاهش دهید.
خوب است برای خرید مایحتاج خانه و پوشاک سری به تعاونی‌ها، فروشگاه‌‌های زنجیره‌‌ای و حراجی‌‌ها بزنید و این طرز فکر را که اجناس حراجی یا تعاونی‌ها حتما بنجل هستند،  تغییر  دهید.
برای خرید پوشاک می‌‌توانید در غیر فصلش خرید کنید تا به صرفه باشد؛ برای مثال، لباس زمستانی را در فصل تابستان و لباس تابستانی را در فصل پاییز بخرید. اغلب با این کار می‌توان پوشاکی خرید که صرفه اش نسبت به فصل خود بیشتر باشد.
 در گرانی مقطعی کالای مورد نیاز، جایگزین برایش پیدا کنید. گاهی اوقات جایگزین آن می‌تواند حتی مطلوب تر باشد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/100880

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی