ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تریبون + فرهنگ

تاریخ درج : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸

هنر در سبد مردم نیست

یک کارتونیست گفت: هنر، در سبد کالای ضروری مردم جایگاهی ندارد.

به گزارش ایسنا، عباس ناصری با اشاره به اینکه سبد کالای ضروری مردم تنها اقلام روزمره مانند نان، برنج و ...است، اضافه کرد: تا زمانی که هنر، در سبد کالای ضروری مردم قرار نگیرد، حمایت دستگاه‌های مربوطه نیز به تنهایی کافی نیست و هنر نیز جایگاه خود را پیدا نمی‌کند.

وی با بیان اینکه باید مردم جای خالی هنر و کاریکاتور را در سفره زندگی خود حس کنند، اظهار کرد: اگر به شرایطی رسیدیم که با نبود هنر، مردم جای خالی آن را حس کنند و متقاضی آن باشند، می‌توان گفت هنر جایگاه خود را پیدا کرده است.

ناصری در رابطه با هنر کاریکاتور، افزود: اهمیت کاریکاتور بسیار زیاد است و هنر شناخته شده‌ای است اما استقبال کمتر از این هنر به دلیل سخت بودن این رشته است.

وی با اشاره به اینکه اگر شخصی می‌خواهد هنر کاریکاتور را ادامه دهد باید دارای ویژگی‌هایی باشد، تاکید کرد: برای اینکه بتوان کاریکاتور را به صورت حرفه‌ای دنبال کرد، باید روانشناس، فیلسوف و جامعه شناس خوبی بود تا بتوانی آثار ماندگار و حرفه‌ای از خود برجای بگذاری.

ناصری اثرات کاریکاتور در زندگی روزمره افراد را اینگونه بیان کرد: شخصی که این هنر را دنبال می‌کند به دلیل اینکه باید ویژگی‌های روانشناسی، جامعه شناسی و... داشته باشد، نگاه متفاوتی به اطراف خود دارد و در تصمیمات و کارهای اصلی و روزمره افراد نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

 

 

ناراحتی هرساله در نمایشگاه کتاب

کیهان بهمنی با معرفی کتاب‌هایی که در نمایشگاه کتاب امسال دارد،  از وضعیتی که به گفته خودش هر سال در نمایشگاه کتاب از آن ناراحتی می‌کشد،  می‌گوید.

به گزارش ایسنا، این مترجم درباره وضعیت نمایشگاه کتاب در این سال‌ها و انتظاراتش از آن اظهار کرد: اولین مسئله نمایشگاه کتاب، شلوغی و ازدحام آن است که همیشه در نمایشگاه بوده و جوّ نمایشگاه را از جوّ فرهنگی دور می‌کند. بیشتر هم موسساتی که در حوزه کتاب‌های دانشگاهی و کنکور کار می‌کنند، جوّ نمایشگاه را عوض می‌کنند. کاش می‌شد آنها را جدا کنند و کسانی که برای کتاب خواندن می‌آیند، فضای خیلی بهتری داشته باشند؛ به جای اینکه تبلیغات موسساتی را که کتاب‌های کنکوری دارند بشنوند. هر سال هم داریم از این مسئله ناراحتی می‌کشیم.

او سپس به  تاثیری که بحران فعلی حوزه نشر بر نمایشگاه کتاب امسال و مخاطبان آن خواهد داشت اشاره کرد: این وضعیت تاثیر وحشتناکی می‌گذارد. مثلا برای خود من این‌طور بود که تا قبل از این هر کتابی را به ناشر می‌دادم بلافاصله منتشر می‌شد، ولی حالا کتاب‌هایی دارم که شش، هفت ماه است منتظر چاپشان هستم اما به‌خاطر وضعیت کاغذ منتشر نمی‌شوند. حتی خود من حالا به‌عنوان یک مترجم ترجیح می‌دهم کار نکنم، چون اگر قرار باشد کار کنیم و کارمان یک جا بماند اصلا فایده‌ای ندارد.بهمنی در این‌باره افزود: در مورد کتاب‌های جدیدی هم که چاپ می‌شوند، قطعا تنوع هرساله را نخواهیم داشت و من کاملا به مخاطب و خواننده حق می‌دهم که کتاب کمتری بخرد، چون با یک بن ۲۰۰ هزار تومانی مگر چند جلد کتاب می‌تواند بخرد؟این مترجم و منتقد در معرفی کتاب‌هایی که در نمایشگاه کتاب امسال دارد با بیان اینکه امسال به‌خاطر وضعیت کاغذ هیچ کار جدیدی ندارد، گفت: آخرین کارها دو رمان جدید از آن تایلر، نویسنده آمریکایی  بود به نام «راهنمای وداع» و «شام در رستوران دلتنگی» که نشر ثالث منتشر کرده است.

سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت‌ماه در مصلای تهران برگزار می‌شود.

 

 

کمک‌های فرهنگی به سیل‌زدگان در نمایشگاه کتاب

مدیر دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از حضور شبکه مروجان کتابخوانی برای جمع‌آوری کمک‌های فرهنگی به سیل‌زدگان در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.به گزارش ستاد خبری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ابراهیم حیدری با اشاره به جمع‌آوری اقلام فرهنگی برای کمک به سیل‌زدگان گفت: شبکه مروجان کتابخوانی که یک نهاد مردمی است و بیش از هزار گروه و فعال فرهنگی در آن مشارکت دارند، در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، اقلام فرهنگی را برای سیل‌زدگان جمع‌آوری خواهند کرد.

او ادامه داد: با این برنامه‌ریزی، افرادی که قصد کمک فرهنگی به سیل‌زدگان را دارند، می‌توانند در نمایشگاه کتاب تهران نسبت به این کار اقدام کنند.

مدیر دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره برنامه‌های این دفتر در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: غرفه‌ای برای «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» در نظر گرفته شده است که به معرفی برنامه‌های خود می‌پردازند.

این عضو شوای سیاست‌گذاری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همچنین افزود: یک روز از نمایشگاه به شهر یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران اختصاص دارد تا به معرفی برنامه‌های خود بپردازد.

سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/93038

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی