ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

تست + جایزه

تاریخ درج : دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸

مسابقه دانستنی‌های انتظامی

برای شرکت در این مسابقه جذاب که هرهفته دو‌شنبه‌ها برگزار می‌‌شود، می‌توانید با توجه به متن ‌زیر، به سوال چهار‌گزینه‌ای پاسخ دهید تا به قید قرعه هدایایی ارزنده تقدیم شود. برای شرکت در این مسابقه می‌‌توانید پاسخ خود را به شماره 09139026414‌ همراه با نام، نام‌خانوادگی و ذکر«مسابقه دانستنی‌‌های انتظامی» پیامک کنید. در ضمن مهلت شرکت در مسابقه پنج روز است.

 

حجاب

حجاب مجموعه ارزش‌‌ها، آداب و رعایت‌هایی است که به جامعه پاکی و سلامت می‌‌بخشد و آن را از آفت‌ها و وسوسه‌‌ها و آلودگی‌ها مصون نگاه می‌دارد. حجاب در واقع برای زن و مرد محدودیت ندارد، بلکه هم برای زن و هم برای مرد مصونیت 

است. حجاب اگرچه پوشش است، اما در فرهنگ اسلامی مجموعه‌ای از فضایل و مفاهیم متعالی است که پوشش تنها یکی از نمودهای آن است.

 

تقوای درونی

انسان اگر به تقوا و ایمانی محکم و استوار مجهز باشد، عفت و پاکدامنی را حتی در خلوت یا در آنجا که هیچ نگاهی متوجه او نیست، رعایت می‌کند.

 

لزوم پوشیدگی

هر کس از ایمان،  عفت و پاکدامنی درونی و ذاتی برخوردار باشد، حفظ حجاب و پوشش ظاهری و بیرونی را  بر خود واجب می‌ شمارد، چراکه این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

 

برخورد جدی و متین

از مضمون آیه 31 سوره نور می‌توان دریافت که مجموعه حرکات، طرز راه رفتن، لباس پوشیدن، انتخاب رنگ لباس، لحن سخن گفتن و... باید چنان آمیخته با سنگینی و متانت باشد که موجب جلب توجه مردان بیگانه و برانگیختن توجه آنها نشود.

 

پرهیز از اختلاط

از نظر اسلام، برخورد بین زنان و مردان باید به موارد لازم و ضروری محدود شود و به بهانه حضور زن در اجتماع حالت اختلاط به خود نگیرد.

 

کنترل نگاه

اولین قدم اساسی و عملی در کنترل میل و هوس به خصوص برای مرد، مراقبت از چشم است.

 

لباس عفاف

هر چند تعالیم اسلام در امر پوشش به زنان بیشتر از مردان تأکید کرده، ولی به مردان نیز توصیه‌هایی شده و آنان را ملزم به مراعاتشان کرده است. از جمله حیا. امام جعفر صادق‌(‌ع‌) می‌فرماید: کسی که حیا ندارد، ایمان ندارد.

 

آثار حجاب در زندگی زن و جامعه

     نقش دفاعی حجاب:

حجاب، محکم‌ترین وسیله ای است که زن می‌تواند به کمک آن احساس امنیت و آرامش کند.

 

نقش اقتصادی حجاب:

رواج مد پرستی در بین بانوان، سبب اتلاف سرمایه‌های جامعه شده و به اقتصاد فردی و اجتماعی صدمات جبران‌ناپذیری وارد می‌آورد. 

 

نقش اجتماعی حجاب:

بی‌حجابی و بی‌بند ‌و ‌باری باعث تضعیف تمام نیروهای جامعه می‌شود. حجاب به معنی حضور نیافتن زن در جامعه نیست، بلکه به معنی حضور متین و سنگین  زن در جامعه است.

 

سوال مسابقه: 

قدم‌های موثر در پیشگیری از ناهنجاری‌های اجتماعی حوزه عفاف و حجاب کدام است؟

1)‌پوشش مناسب

2)‌کنترل نگاه     

3)‌تقوا        

4)‌همه موارد

 

نام برنده هفته پیش 

 مریم شفیعی

نــحــوه دریــافــت جــوایــز: برگزیده عزیز شما می‌توانید برای‌ دریافت جایزه خود ضمن تماس با شماره 031321825602 و به همراه داشتن کارت شناسایی، به معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان واقع در میدان امام مراجعه کنید.

‌(نهایت فرصت دریافت جایزه دوهفته پس از چاپ است و پاسخ شماره گذشته گزینه‌ 4 بود.)

معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان_اداره آموزش‌همگانی 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/92963

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی